Hobit: Bitva pěti armád

14. prosince 2014 Padawan Diskuze (15)
Hobit: Bitva pěti armád

Po roce se opět vracíme do mýtické Středozemě, a to tradičně prostřednictvím filmu z dílny režiséra Petera Jacksona. Tentokrát naší branou do legendárního Tolkienova světa bude díl uzavírající trilogii filmové adaptace knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, nesoucí název Bitva pěti armád. 

Knihy Dobrovský

Ti, co četli mojí recenzi na druhý díl filmového zpracování Hobita nebo ti, co měli možnost se mnou, ať už v nějaké online diskuzi či jen tak někde u pivka, nakousnout rozhovor k tomuto filmu se vázající, moc dobře vědí, že ve mně nezanechal až tak silné pozitivní dojmy. To jsem dával za vinu především předčasně velkému očekávání, značnému počtu odlehčovacích scén a v neposlední řadě i mému silnému vztahu ke knižní předloze, která zde místy dostávala pořádně zabrat.

Abych nemusel odcházet z kina plný vzteku a zklamání, řekl jsem si, že protentokrát budu na podobné excesy, které jsem viděl ve Šmakově dračí poušti, připraven a do filmu nebudu vkládat moc nadějí, tudíž budu moc být pouze mile překvapen. Bože, jak já jsem se i v tomhle přístupu zmýlil...

Než se pustím do cupování filmu na kousky, tak nebude od věci si trochu nakousnout děj. Po událostech předchozích dvou dílů, tedy všech možných peripetiích se zlobry, skřety, elfy a pavouky, družina trpaslíků vedená Thorinem Pavézou a doprovázená hobitem Bilbem Pytlíkem konečně dostála svého cíle.

Nejenže dorazila do Osamělé hory, rovnou se jim povedlo i poměrně slušně prohnat šupiny draku Šmakovi, který už několik desítek let okupuje trpasličí království zvané Erebor. I když se jim na konci druhého filmu podařilo tohoto prastarého wyrma vyhnat ven z hory, tak v konečném výsledku jej jen rozdráždili k tomu, aby předvedl, v čem opravdu exceluje, tedy v přinášení smrti a zkázy.

Třetí film nám tak začíná tam, kde druhý skončil, to jest Šmakovým náletem na jezerní město Esgaroth. Ač je to možná spoiler, tak každý, kdo má všech pět pohromadě, musí tušit, že drak se nedožije šťastného konce, a že jeho ostatky se budou pěkných pár let rozkládat na dně jezera.

Ovšem s drakovou smrtí žádná idylka nenastane, jelikož všechno nashromážděné bohatství v síních krále pod Horou je nyní bez ochránce a zájem o něj má nejeden národ Středozemě, a to ať již z ušlechtilých, oprávněných, hamižných či jiných důvodů. A už samotný název filmu nám napoví, že na nějaké spravedlivé rozdělování tu není prostor...

Jak jsem nakousl v úvodu, tak i když jsem se na film těšil, nedával jsem mu po zkušenostech s druhým dílem žádné přehnané naděje. Ovšem objektivně jsem musel připustit, že pokud si někdo na knižní pasáž, která má cca 50 stránek, vyčlení celý film, tak by se měl trochu vyšvihnout. A musím uznat, že do skoro poloviny filmu jsem si myslel, že se tak opravdu stalo.

I když se tam objevilo několik scén, při kterých jsem si dal několik facepalmů, tak naopak některé jako například bitva s drakem, handrkování se o právo na dračí poklad, Thorin propadající dračí chamtivosti, vyhnání temnoty z Dol Gulduru, příprava na bitvu o dračí poklad, to vše mělo poměrně slušný nádech kvality, a tudíž se některé ty přešlapy daly odpustit.

Dokonce i odbočování od knižní předlohy, které mi nejvíce hýbalo žlučí u druhého dílu, se zde nekonalo v nějak drastičtější míře, až na to, že temná země Angmar neleží na sever od Osamělé hory, a obranou linií proti ní byla severní říše lidí Arnor a ne Erebor, ale to bych byl fakt zas hnidopich ;).

Ovšem mnou výše vypíchnuté scény, které mě poměrně naladily byly jen pouhou přípravou na druhou půlku filmu, velké finále, epickou bitvu, ve kterých Peter Jackson v minulosti opravdu exceloval, a já jsem začínal ztrácet svoje škarohlídství a přešel do nadměrného očekávání.

Vše vypadalo opravdu nadějně, na jedné straně stojící vojska lidí, elfů a trpaslíků proti značné přesile armády přisluhovačů temnoty, vše pod zamračenou oblohou, ze které sem tam pronikne sluneční paprsek, tudíž přesně takový začátek bitvy, jaký jsem od toho čekal, a na jaký jsem od Jacksona zvyklý. No a v tu chvíli opět přišlo to obávané zklamání, kterého jsem si všiml i na vedle mne sedících kolegů z redakce Morzaela a Damiena...

Jenom co párkrát o sebe cinknou meče a sekery, tak se bitva rozdělí na dvě fronty, přičemž pozornost scénáristů se samozřejmě stočí na tu méně záživnou. Proto namísto epických scén z bitevního pole, kdy konečně můžeme vidět v akci trpasličí armádu, je nám předhazována scenérie z ruin bývalého lidského města Dol, kde se značně přečíslená skupinka lidských bojovníků snaží zastavit nekonečné zástupy skřetů. A abychom si té bitvy moc neužili ani tady, tak je to zde okrouháváno scénami točícími se okolo hamižného a zbabělého pomocníka bývalého starosty Jezerního města, který prostě není nic jiného než další Jar Jar Binks. A když už si konečně zas myslíte, že se kamera opět ztočí do hlavní bitevní vřavy, tak si několik hlavních protagonistů odskočí na útes tyčící se nad bitvou rozdat si to proti hlavním záporákům.

V tu chvíli bitva jakoby zas neexistovala a děj se stočí jen okolo několika duelů, což je dobrý nápad možná tak pro nějaké RPG, ale určitě ne pro velkofilm, který se chce honosit bitvou ve svém názvu. Krom toho, že z té bitvy moc nemáme, tak ani nelze říct, že by i ty fragmenty byly nějak záživné, jelikož chvílemi působí jako zrecyklované nápady z Pána Prstenů, přičemž postrádají jejich epičnost. S bitvou u Helmova žlebu, natož s bitvou na Pelennorských polích, se to nedá srovnat ani v nejmenším.

Poměrně negativní dojem na mně zanechala i jistá nelogičnost v návaznosti jednotlivých scén, která se sice může zdát jako detailistická, ale podle mě si jí všimne i méně pozorný divák. Jen tak pro příklad bych vypíchl scénu, kdy se přeživší muži s Esgarothu připravují na nadcházející bitvu a v kdysi opuštěné zbrojnici města Dol se vyzbrojují pavučinou potáhnutými meči a oštěpy a navlékají se do zaprášených zbrojí. Jaké je pak zklamání, když je pak na bitevním poli vidíte zas jen navlečené do svého běžného oblečení a v rukou svírající vidle, cepy a další provizorní zbraně a nebo například když Bilbův meč Žihadlo, který se vždy rozežehl modrou září, kdykoliv byli v blízkosti skřeti, během bitvy, kde skřetů bylo několik tisíců, ani nezablikal. Podobných věcí by se tam našlo desítky. Může se to zdát jako hnidopišství, ale film tak působí nepromyšlené a místy odfláknutě.

Co se týče nových postav a lokací, tak v tom nám film nic nového nepřinesl. K hereckým výkonům tak mohu pouze dodat, že se od minulých dílů nikterak neliší. Stále zde máme excelentního Martina Freemana jako Bilba, který dle mě však mohl do těch posledních emotivních scén možná dát trochu víc srdíčka, podivně přehrávajícího elfského krále Thranduila, jemuž asi nikdy nepřijdu na chuť, Richarda Armitage, který podle mě poměrně obstojně ztvárnil Thorinovo rostoucí poblouznění pokladem a v neposlední řadě Legolase Blooma, jehož tradiční skoro až nadelfské akrobatické kousky jsou už takovým evergreenem Jacksonových filmů ze Středozemě.

Závěrečnou výtku si bohužel neodpustím ani k oblasti, ve které předchozí Jacksonova trilogie překonávala hranice, a to ve vizuální a zvukové stránce.

Vizuální stránka filmu je hezkou demonstrací toho, jaký se zas od dob Pána Prstenů udělal pokrok, takže je to opravdu pastva pro oči. Bohužel v některých okamžicích by neškodilo toho CGI trochu ubrat, jelikož některé scenérie chvílemi působí dost uměle a připomínají spíš nějaký videoherní cinematic. Rovněž mi v souvislosti s tím i přišlo, že se tvůrci snažili ušetřit na kostýmech pro komparsisty, jelikož i většina zbroje, zejména pak trpasličí a elfské armády, byla dodělána počítačově, což působilo místy dost křiklavě.

Co se týče soundtracku, tak sám o sobě nebyl vůbec špatný, ovšem ve filmu ho skoro nezaregistrujete, zejména proto, že nedisponuje žádnou zapamatovatelnou ústřední melodií, a až na pár drobných výjimek nikde nebyl použit k nějakému výraznějšímu podtrhnutí děje. Takže nečekejte, že si budete nějakou melodii pobrukovat ještě pár dní po filmu natož, že zažijete takovéto příjemné mrazení, které vyvolalo spojení záběrů a hudby na přijíždějící Rohanskou jízdu na Pelenorská pole v Návratu krále.

Verdikt

K filmu Hobit: Bitva pěti armád se dá především říci, že je to film, kde nebyl využit veškerý potenciál, který se mu nabízel. Bitvy, která měla pokrývat hlavní dějovou linii této zápletky a zároveň být epickým vyvrcholením celé trilogie, se nám dostalo poskrovnu a navíc v nijak výjimečném provedení. Film spíše drží scény, které bitvě předcházejí a k ní směřují, což u filmu, který se bitvou v názvu honosí, není úplně šťastné. To všechno spolu se spoustou nedomyšlených okamžiků, nevýrazným soundtrackem a místy přepálenými CGI efekty ve mně nezanechalo ani z poloviny tak silný pozitivní dojem jako například první z filmů hobití trilogie. Nápad uspořádat si filmový maratón s trilogií Hobita mě po zhlédnutí tohoto filmu poměrně rychle opustil. Naději tomu může přinést jen případná Directors Cut & Extended Edition verze, která by mohla trochu oživit nezáživnou bitvu. Za mě s hodnocením nemůžu jinak...

O autorovi

Padawan
Padawan

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Cligue_ Offline
Cligue_ 08/11/2015 (8. listopadu 2015)
Jedním slovem dobrá práce.Na filmu Hobbit Bitva Pěti Armád není nic co by mě mrzelo.Možná akorát to že to je poslední díl...
LittleJohn Offline
LittleJohn 17/12/2014 (17. prosince 2014)
S verdiktem souhlasim (palec nahoru). Jednicka Hobitta se mi moc libila, dvojka pak pusobila jako nudna a protahovana kase a u tretiho dilu mam podobny pocit. Rozhodnuti film roztahat na tri dily Hobbitovi desne uskodilo. Digitalni efekty jsou chvili ohromujici a chvili smesny, obcas jsem mel...
S4TW Offline
S4TW 16/12/2014 (16. prosince 2014)
Odpověd na #5586 příspěvek od spiderbat
Myslíte, že by nějak pomohlo, pokud by byl nejdříve zfilmován Hobit, a na ,,Prsteny´´, by došlo až pak? Anebo, bylo by lepší, pokud by Hobit, měl méně dílů?
U Hobita by dle mého názoru rozhodně stačil jeden díl a to jestli by musel předcházet PP... myslím si, že ani ne, ještě byla možnost to vzít trochu více pohádkově, ale to by právě nevyšlo, kdyby to bylo natočeno po PP, takže těžko teď říkat, ale stojím si zatím, že tři...
spiderbat Offline
spiderbat 16/12/2014 (16. prosince 2014)
Myslíte, že by nějak pomohlo, pokud by byl nejdříve zfilmován Hobit, a na ,,Prsteny´´, by došlo až pak? Anebo, bylo by lepší, pokud by Hobit, měl méně dílů?
S4TW Offline
S4TW 16/12/2014 (16. prosince 2014)
Co mě osobně vadilo na tomhle díle byl naprosto plochý děj... Taky jsem nebyl bůh ví jak spokojený, ale už s celou trilogií Hobita jsem nebyl spokojený...
Minotaur.cz