Cyclades: Titans

17. prosince 2014 TommyEmko Diskuze (0)

Titáne volím si tebe!

Cyclades: Titans

Dnes se podíváme na herní zoubek jen pár měsíců starému rozšíření ke strategické deskové hře Cyclades. Toto nové rozšíření je již druhým v řadě a nese podtitul Titans. Hru vytvořilo nakladatelství Matagot a u nás ji distribuuje nakladatelství REXhry.

Knihy Dobrovský

Ještě než se dostaneme k samotnému rozšíření, vám nezasvěceným v kostce povím, o čem hra Cyclades je. Cyclades je strategická hra, která se odehrávám za dob starověkého Řecka. Vy jakožto vládce jednoho z pěti království musíte mít k vítězství dvě metropole (při hraní pouze dvou hráčů metropole musíte mít tři). Možností jak metropole získat je hned několik, můžete je vybudovat anebo je zabrat jinému ze spoluhráčů. Vše záleží jen na vaší strategie a množství financí, které v jednotlivých kolech vyděláte.

Nyní se přesuneme k novému rozšíření Titans, které nám k původní hře přináší spoustu nových prvků. Hra je podle doporučení z krabice určena pro 2-6 hráčů, což není moc pravda, jelikož přímo v nových pravidlech se nic o dvou hráčích nepíše a všude se počítá s minimálním počtem 3 hráčů, což trochu zamrzí. Celková délka hry je od 60 do 90 minut a věkové doporučení je 13+.

A na co se vlastně za vaše těžce vydělané peníze můžete v tomto velkém rozšíření těšit? Na nový oboustranný herní plán, novou desku oběti bohům, na nového boha Krona, 5 figurek a 5 karet božských artefaktů, 5 žetonů a 5 karet pro nové speciální metropole, 7 dalších rohů hojnosti, komponenty pro šestého hráče: 2 nabídkové figurky, 8 lodí, 8 vojáků, 6 územních žetonů, 1 zástěnu a 3 titány a na konec se dočkáme i tří dalších územních žetonů a tří titánů pro ostatních pět barev.

S novým prostředím, novými herními prvky a především s novým šestým možným hráčem přišel ruku v ruce i druhý herní mód. Místo klasického všichni proti všem nám hra nabízí nový kooperativní mód, ve kterém se vždy bojuje na týmy dvou hráčů a tedy je tento mód možný jen při hře čtyř anebo šesti hráčů, při čemž při hře šesti hráčů je tento kooperativní mód povinný. Cílem každého hráče či týmu je mít na konci tahu 2 metropole, aby zvítězil.

Nová herní deska nás oproti původní zavede převážně na pevninu, a tedy budete zabírat jednotlivá území a tedy opadá větší potřeba lodí. To je docela škoda, jelikož lodě v původní hře hrály důležitou strategickou roli a zde je využijete jen zřídka. Ovšem to nemění nic na dynamičnosti hry ta se díky nové rase titánů možná i zvýšila a celá hra je tak rychlejší, více agresivní a určitě se zde nestane, že byste si v poklidu postavili dvě metropole a nikdo se ani nepokusil na vás zaútočit. Dalším zásadním prvkem k lepší dynamice hry také přispívají nové božské artefakty, které jsou velice silné, a tedy dokáží pěkně zamíchat hrou a když hráč či tým hráčů získá všech pět artefaktů, tak hra okamžitě končí a vyhrává celou hru, i když nevlastní 2 metropole.

Hru bych doporučil jak zkušeným deskovkářům, tak i úplným nováčkům. A to z toho důvodu, že hra nemá zase tak složitá pravidla, jak jsme u deskových her podobného rozsahu zvyklí. A osobně já sám dávám hře Cyclades vždy přednost před ostatními hrami, které vlastním, když se mi doma sejde parta lidí, které z deskových her hráli tak maximálně Dostihy či něco podobného a během druhé hry už všichni zhruba vědí, co mají dělat.

Co se týká samotného rozšíření Titans, tak i když jsem od něj moc nečekal, tak mě příjemně překvapilo. Hratelnost je pořád vynikající, pravidla se takřka neliší od těch z původních, a tak se do hry i s novou deskou a pár výjimkami v pravidlech, a samo sebou novými doplňujícími pravidly, dostanete velice rychle, troufám si říct i během několika prvních minut hraní. Zrychlení dynamiky hry díky novým komponentům je pro mě také velice vítané a myslím, že i vhodné, jelikož vám to navodí tu správnou válečnou atmosféru, jenž by neměla u válečné strategické hry určitě chybět. Jedinými dvěma mínusy jsou pro mě nemožnost si rozšíření zahrát ve dvou hráčích (tedy za podmínek, že by každý hráč hrál s jedním národem a ne se dvěma či třemi naráz) a tím druhým je jak už jsem psal velice mizivá role námořnictva a tedy se zde nedočkáme takřka žádných námořních bitev.

 

Větší dynamika hry, více bojů, nová herní deska a nové komponenty.
Absence hraní hry pouze ve dvou hráčích, skoro nepodstatné lodě.

Verdikt

Velice příjemné rozšíření, už k samo o sobě vynikající hře, které jak už jsem psal v recenzi, bych doporučil všem, kdo mají rádi strategické hry. A to bez ohledu na to zda jste zběhlý v hraní deskových her či nikoliv. Za vaše peníze dostanete velké rozšíření se spoustou komponent a ne jen velkou krabici plnou vzduchu.

REXhry
Za poskytnutou hru na recenzi děkujeme vydavatelství REXhry, které přináší na český trh nové a zajímavé hry. Hry společnosti uspokojí náročné hráče, ale i ty, kdo s hrami začínají a hrají třeba jen doma s rodinou. Z portfolia REXhry můžete znát například historickou hru Timeline.

O autorovi

TommyEmko
TommyEmko

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku