Bang! Kostková hra, přestřelka na divokém západě trošku jinak

28. prosince 2014 fm.tua Diskuze (0)
Bang! Kostková hra, přestřelka na divokém západě trošku jinak

Všichni známe klasický Bang!, hru, jenž je i po těch letech od vydání, stále v oblibě. Na recenzi se k nám do redakce tentokrát dostala jeho kostková varianta, tak se na ní pojďme podívat.

Knihy Dobrovský

Bang! Kostková hra je doporučena, stejně jako hra karetní, od 8 let věku. Zásadní rozdíl mezi základním balíčkem a touto verzí je, že je až pro 8 hráčů, kdežto karetní Bang! je jen pro 7  hráčů (nepočítám rozšíření). Herní doba se pohybuje u obou her podobně, tedy kolem 20 minut, i když u kostkové varianty je výrazně kratší.

Kostkový Bang! je dodávám v pevné malé krabičce. Po otevření hry uvnitř najdeme 8 karet rolí: 1 šerif, 2 pomocníci šerifa, 3 bandité a 2 odpadlíci. Krabička obsahuje i 16 karet postav, které jsou stejné jako v karetní verzi, tím podobnost se základní hrou končí. Dále je součástí 5 hráčských kostek, které jsou konec konců základem této hry a z krabičky už vyčuhují. Novým herním komponentem jsou žetonky šípů a nábojů. Po drobně si všechny komponenty popíšeme dále.

Pravidla hry jsou opravdu jednoduchá. Každý hráč si vezme skrytě 1 z karet rolí, jejich určení probíhá stejně jako v karetní verzi. Dále si hráči rozeberou karty postav. Na kartě postavy je napsáno její jméno, speciální schopnost a počet životů. Od toho tu jsou žetonky nábojů. Každý si jich vezme tolik, kolik má životů, šerif o 2 žetonky více. Poté se umístí všech 9 žetonů šípů doprostřed stolu. Šerif si vezme k sobě 5 kostek a začíná hru.

Hra se hraje v tazích po směru hodinových ručiček. Hráč hodí všemi kostkami a dle uvážení si může některé symboly nechat. Zbylými kostkami může hodit znovu, přehodit kostky může až 3x, tedy pokud je po svém prvním hodinu s výsledky spokojen, házet nemusí. Pokud již hráč nehází, vyhodnotí se efekty jednotlivých kostek, které jsou popsané níže.

Šíp – hráč si vezme šíp z hromádky vytvořené uprostřed stolu za každý hozený šíp na kostkách. Pokud si hráč vezme poslední šíp, všichni hráči ztratí tolik životů, kolik mají šípů před sebou. Tyto šípy se pak vrací doprostřed stolu a začínají se brát od znova.

Dynamit – pokud padnou tři a více dynamitů, hráčův tah končí, ztrácí jeden život a vyhodnotí se zbylé efekty.

Terč 1 nebo 2 – vyberte hráče na vzdálenost pouze 1 nebo 2, ten hráč ztrácí 1 bod života, výsledky 1 nebo 2 jsou řešeny ve stejnou chvíli, proto můžete ve svém tahu vystřelit, podle toho kolik jste hodili kostek s terčem. Vysvětlení v pravidlech však není dostačující. Při první hře jsme se mylně domnívali, že terče se sčítají a hráč může, jak v karetní Bangu! vystřelit pouze jednou, ale není tomu tak. Hráč, ale musí vystřelit o tolik míst kolik mu kostka určuje, tzn. že například s výsledkem 2 může střílet pouze o 2, nikoli o 1.

Pivo – čtvrtým symbolem je pivo, které funguje úplně stejně, jako v klasické hře, tedy přidá jeden život vám nebo někomu jinému.

Kulomet  - Padne-li vám na kostkách 3 a více symbolů kulometu, spustí se efekt kulometu, který každému hráči (kromě vás) ubere 1 život.

Efekty symbolů na kostkách jsou vcelku srozumitelné, až na již zmíněné terče, které v pravidlech nejsou pořádně vysvětleny. Všechny padlé kostky, kromě dynamitu můžete přehazovat.

Hlavní předností hry je její rychlost, partie opravdu svižně odsýpá a člověk se nenudí. Některé hráč může zamrzet taktizování, které jim nabízí karetní varianta a kostkové verzi není. Symboly padlé na kostkách určuje náhoda, ale ovlivnit ji můžete minimálně, zmíněným přehozením kostek, které hra umožňuje. Ale pokud vám budou špatně padat kostky, a díky pravidlu, že vystřelit prostě musíte, ať chcete nebo nechcete, se může stát, že se bandité zlikvidují navzájem a šerif si odpraví pomocníka. Role většinou již odhalíte během prvního kola, proto nelze moc blafovat a tato verze je přímočařejší. Velkým urychlovač jsou i žetony šípů, které znázorňují útoky indiánů a do hry přináší větší nejistotu. Ke kostkovému Bangu! jsem dostal lidi, kteří karetní Bang! nemají z nějakého důvodu rádi a kupodivu je tato varianta bavila a hrála se několikrát.

Grafické zpracování karet rolí je dle mého vyvedenější než v karetní verzi, kdežto karty postav jsou na tom trochu hůře. Co se týče vlastností, některé postavy mají stejné schopnosti jako v klasickém Bangu!, ale další diametrálně odlišné, než jsou hráči zvyklý, což pro zkušené hráče karetní verze byl trošku šok, ale je jasné, že bylo potřeba přizpůsobit jednotlivé charaktery kostkovému zpracování.

rychlá a svižná hra; nový herní princip; grafické zpracování
nutnost vystřelit pouze o danou vzdálenost na kostkách; hráčům karetní verze chybí taktizování

Verdikt

Bang! Kostková hra je zábavnou společenskou hrou, která si od své karetní verze bere téma a cíl hry, ale využívá jiné herní principy. Kostková verze je rychlejší a svižnější, ale dá se u ní méně taktizovat, což hráčům klasického Bangu! může vadit. Hru se však rychle naučí nováčci a po první hře již znají efekty všech symbolů. Ti, co mají odpor ke karetní hře, by mohla nadchnout a můžou se u ní výborně pobavit.

Albi
Za poskytnutí deskové hry k recenzi vděčíme společnosti Albi, která dělá radost lidem již přes 20 let. Firma se nezabývá jenom deskovými hrami, ale i dárkovými předměty a přáními. V oblasti deskovek se Albi zaměřuje zejména na rodinné hry, vědomostní kvízy a hry určené pro děti.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku