Y: Poslední z mužů 10: Odpovědi

7. prosince 2014 TommyEmko Diskuze (0)

Všechno jednou hořkosladce končí!

Y: Poslední z mužů 10: Odpovědi

Dámy a pánové, po několika letech přišlo velké finále, které u nás uzavírá šestiletou šňůru vydávání této série. A jaký vlastně ten závěr bude? Na to se v dnešní recenzi podíváme.

Knihy Dobrovský

Duo Brian K. Vaughan a Pia Guerra v tomto posledním díle předvádí tradičně kvalitní práci. Kresba je oku líbivá, příjemná a nebere si servítky, nebo-li ženským prsou či mužským přirozením se opět nevyhneme. Ovšem, co se scénáristické stránky týče, mi tato kniha přijde trošku až zbytečná, ale i přes to je tak trochu příjemnou tečkou za celým putováním.

Abych moje tvrzení o zbytečnosti objasnil, celé rozuzlení putování za nalezením protilátky proti viru, který vyvraždil celou mužskou populaci až na našeho poslední muže planety, se konal již v minulé knize. A v tomto dílu tedy najdeme jen pár posledních střípků do celé skládačky, jako je třeba například Yorickovo setkání se svou lásko Beth. Čeká nás zde i pár momentů, kdy si čtenář řekne: "A to jako vážně, po celém tom čekání, nám uděláš tohle?" A také se dozvíme, jak bude vypadat budoucnost o 60 let později.

A co z toho celého vyplývá? Že při nejmenším pro moji maličkost je komiks po scénáristické stránce jen balastem navíc, který ze čtenáře chce jen vytáhnout dalších pár kaček, ovšem s příjemně sentimentálním hořkosladkým koncem, který Vás nenucenou cestou zpětně provede větší částí Yorickova putování. To vše je provázeno sáhodlouhými rozhovory, ostatně stejně jako předchozí knihy.

Avšak, když se prokousáváte příběhem, kde Vás kupředu žene zvědavost, jak to celé vlastně skončí, tak Vám dlouhé rozhovory nevadí, a možná si je i užíváte. Ale v této knize, alespoň pro mě, přišel zlom, ve kterém mě dlouhé rozhovory nudily, až skoro i otravovaly, jelikož zde chyběl ten hnací motor, který scénárista odhalil již v minulé knize. Ale abych jen nekritizoval, tak musím říci, že Brian jemně zadřený rozhovorový motor opět naolejuje a vše se rozběhne, když se příběh posune o 60 let vpřed. To opětovně hltáte každé slovo, se kterým kousek po kousku odhalujete, jak to vlastně v té budoucnosti bude vypadat.

Ještě, než se s vámi a s touto sérií rozloučím, si dovolím lehce zhodnotit Y: Poslední z mužů jako celek. Pravidelní čtenáři této série jsou si toho jistě vědomi, ale ti z vás, kteří se náhodou nachomýtli k četbě tohoto desátého dílu, či jen mojí recenze, si jistě zaslouží vědět, že po příběhové stránce komiks pracuje přesně tak, jak má. Ono být jediným mužem v postapokalyptickém světě, který je plný nadržených žen, asi nebude takový ráj, jaký si většina mužů představí. A přesně to nám komiks ukazuje. Spolu s tím máme možnost nahlédnout na další možnou alternativu, jak by vlastně svět mohl po nějaké apokalypse vypadat (a i když miluji komiks Živí mrtví, tak musím uznat, že je pravděpodobnější vymření všech mužů, než že by mrtví opět ožili).

A i když jsem označil poslední knihu této série za, dá se říct, zbytečnou. Tak si myslím, že aby čtenář celou autorovu myšlenku či poselství pochopil, je třeba se pročíst, a třeba i prokousat, právě tím pro někoho ne moc povedeným koncem.

Oku líbivá kresba a příjemný hořkosladký konec.
Dlouhé rozhovory a více méně zbytečná půlka knihy.

Verdikt

Za Vaše peníze dostanete průměrný komiks, který Vám celkový příběh už moc nedoplní a navíc budete muset překousnout zbytečně dlouhé až nudné rozhovory. Jedinými světlými stránkami komiksu pro mě byli začátek a nostalgický hořkosladký konec.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

TommyEmko
TommyEmko

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz