Calvin a Hobbes 11: Svět je kouzelný

7. prosince 2014 Damien Diskuze (0)
Calvin a Hobbes 11: Svět je kouzelný

Tak a je to tu. Všechno jednou skončí a komiksové série nejsou výjimkou. Calvin, věčný prvňák a všech rošťáků král a jeho na tuty pravej a nevymyšlenej tygr Hobbes jedou do svých posledních dobrodružství ve finálním jedenáctém svazku s přímo přesahovým názvem, Všude je spousta pokladů.

Knihy Dobrovský

Jak jsme si vyjasnili v předchozích recenzích na poklad stripové klenotnice, je těžké psát recenzi na každý díl, když se to nedrží jednotného příběhu a kresba je pořád stejná. Takže to dneska vezmu trochu jinak a ve zkratce.

Svět je kouzelný. Skutečně je. Předchozí názvy svazků jako Pomsta kočky z džungle, Útok šílených sněhuláků apod. nám nic moc neřeknou, ale desátý svazek Všude je spousta pokladů a jedenáctý Svět je kouzelný, indikují něco jiného, než jen název komiksu. Jako by se Watterson skutečně snažil sdělit nějakou hlubší pravdu, kterou pochopili jen někteří. A ruku na srdce, občas na to zapomínáme.

Calvin se v tomto díle, stejně jako v předchozích, potýká se zásadními problémy šestiletého hyperaktivního dítěte s enormně vyvinutou schopností imaginace. Jsou to otázky typu: co s volným časem? Jak se naučit jezdit na kole, aniž by se mě kolo nesnažilo zabít? Jak se vyhnout večeři, která mi nechutná? Jek se vyhnout škole? Jak být do třiceti miliardář? Jaký je smysl života a postavení člověka jako jednotlivce ve vesmíru? Na žádnou z těchto otázek bohužel komiks nepřináší odpověď. Minimálně ne jinou, než kterou byste čekali od šestiletého sobečka s tak velikáškým komplexem, že Napoleon byl proti němu skromný zaprdlý a ukňouraný introvert.

Tento komiks, a vlastně celá tato série, má hroznou nevýhodu. Přinutí vás to vrátit se do dětství a chtít být zase tím malým pišišvorem bez závazků, povinností a morální zodpovědnosti. Nejsem rozhodně stejně starý, jako Watterson, ale v šesti letech jsem na tom byl stejně jako Calvin. Vstával jsem v sobotu v šest ráno kvůli pohádkám. Hrál jsem si s plyšákem a předstíral, že je to ninja. Běhal jsem po lese a všechno kolem byly rekvizity v obrovské hře, kterou jsem ještě nedopsal. Ale nic z toho jsem nedělal s takovým zápalem, vášní a fantasií jako Calvin. Přemýšlím, jestli jsem někde neudělal chybu.

Jednu faktickou chybu bych ale asi našel. Stripy se opakují, rozhodně tematicky se točí dokola několik konceptů. Je pravda, že jsou pořád stejně vtipné, ale mám pocit, že zrovna v 11. knize jsem dva stripy už četl předtím (ovšem je možné, že to bylo na stránkách Crwe, kam to dali jako ukázku). Jako projev zdravého rozumu tedy budiž Wattersonovi připsán i fakt, že se rozhodl včas skončit, protože komiks tohoto typu má své limity a těch bylo patrně dosaženo.

Je to teda naposledy, co se Calvin učil jezdit na kole, co ho Moe zbouchal u skříněk, co házel sněhové koule po Sussy, co se povaloval na letní louce. Je to naposledy, co ho přišla hlídat Rosalyn, ale poprvé v historii série si s Calvinem hrála a on ji nezlobil. Jakoby to mělo být zadostiučiní. Buď sbohem, Calvine. Nikdy nedospěj a ty, Hobbesi, na něj dávej pozor.

Vtip, originalita, kresba, nostalgie, podtext
Opakování témat

Verdikt

I když bych našel nedostatky a i když mě některé stripy nerozesmály, dát tomu nejlepšímu, co stripový žánr nabízí horší hodnocení, než deset z deseti, připadal bych si jako kluk, co kope do štěněte. A kdybych měl pohanit sérii, která dostala Eisnerovu cenu a osmkrát Harvey Award, připadal bych si jako diletant.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku