75 největší událostí světa Marvelu #5

7. prosince 2014 S4TW Diskuze (0)
75 největší událostí světa Marvelu #5

X-Meni, Captain America, Thanos, Ultron, Nick Fury a několik dalších, to vše nás dnes čeká. Jsme totiž zpět se žebříčkem 75 největších, nejzajímavějších a nejzásadnějších událostí, jaké se kdy v historii Marvelu udály. Od čísla 1 není již tak daleko, tudíž se význam událostí neustále stupňuje. Dnes se podíváme na několik zásadních originů, zmrtvýchvstání či prosté, ale silné emocionální situace. Některé z níže uvedených událostí se dokonce objevily ve filmech či komiksech, které jsme měli možnost číst i v češtině, proto by mě zajímal váš názor na tyto události, tak doufám, že se zapojíte v diskuzi. Tak jdeme na to, začínáme číslem 35. 

Knihy Dobrovský

35. “Člověk?!”

Od čísla: X-Men: God Loves, Man Kills (Leden, 1983)

Ačkoliv původní plán pro tento grafický román byl, aby příliš neovlivňoval další díla a vůbec příběhy X-Menů, nakonec tomu stejně bylo přesně naopak. Tento příběh se stal klíčovou součástí X-Menovské tradice, kdy prvky této knihy byly zásadně použity i na uznávaný film X2. V jednom z nejtrvalejších obrazů příběhu hlavní protivník, Rev. William Stryker, odsuzuje mutanta Nightcrawlera. Strykera se jednoduše ptá, jestli se něco takového dá označit za člověka a tím se snaží u lidí vyvolat nenávist vůči mutantům. Následně přijde s vlastními plány, jak zničit mutantskou populaci. Marvelovská populace mutantů samozřejmě již čelila různým útoků a pronásledováním vůči jejich komunitě, ovšem Strykerova nesnášenlivost a horlivost posouvá fanatismus vůči mutantům na novou úroveň. To, že je situace opravdu vážná podtrhuje další fakt a to, že se X-Meni v tomto komiksu museli spojit se svým dlouholetým nepřítelem, Magnetem, aby této hrozbě čelili společně a nějak jí ustáli.  

 

34. Captain America jako symbol

Od čísla: Captain America #113 (Květen, 1969)

Jim Steranko působil u komiksu Captain America pouze krátkou dobu, i přesto se jeho působení dá označit za velice významné a bezpochyby mu přineslo i velkou slávu. Na konci šedesátých let nám napsal jeden z nejsilnějších příběhů červeno bílo modrého Avengera v historii komiksových knih. Poté, co je Hydra přesvědčena, že se jí konečně povedlo zabít jejich dlouholetého nepřítele, Captaina Americu, se Cap hrdinsky vrací, aby se opět utkal se zlem, které právě teroristická skupina Hydra představuje. Steranko, jehož vizuální styl se v té době považoval za absolutní vrchol kreslířského umění, nám ukazuje Capa na vrcholu hromady těl vojáků Hydry, což navozuje tu vítězoslavnou atmosféru, ten vítězoslavný pocit, jaký museli čtenáři společně s Capem pociťovat. Leeho scénář nám zase přináší jistou úvahu a to, jestli je možné zničit takový symbol, jaký představuje Captain America. Jestli je možné zničit jeho ideály. Lee nám jasně sděluje, že ani tak mocná skupina, jakou bezpochyby Hydra je, by nikdy nebyla schopna potlačit trvalý a čestný symbol, jaký Captain America představuje. 

 

33. Thanos zabíjí polovinu vesmíru lusknutím prstů

Od čísla: Infinity Gauntlet #1 (Červenec, 1991)

Každý, kdo pochyboval o obrovské moci Thanose, musel své názory přehodnotit poté, co si přečetl první sešit velkolepé série Infinity Gauntlet. Je tam jedna konkrétní scéna, která na vždy změnila chod Marvelovského vesmíru a měla velký význam pro všechny, kdo v něm žili (respektive minimálně pro polovinu). V ostatních minisériích do té doby bylo obvyklé, že aby autoři šokovali čtenáře, tak nechali popravit či oddělat jednu, někdy dvě postavy. Ale to, co vymyslelo duo Jim Starlin a George Perez, opravdu nikdo nečekal. Thanos zabil polovinu vesmírné populace (včetně řady hrdinů – například většiny X-Menů, Daredevila a Fantastic Four) pouhým lusknutím prstů. To dokázal díky spojením šesti drahokamů nekonečna na jeho levé rukavici. Každý drahokam poskytuje svému nositeli absolutní vládu nad jedním aspektem multivesmíru (čas, prostor, mysl, duše, realita a síla). Třešničkou bylo zjištění, že to vše Thanos udělal pouze z jednoho velice sobeckého a absurdního důvodu. On prostě zabil bilióny lidi jen, aby udělal dojem na svou lásku, Death. S Thanosem a Infinity Gauntlet hodlají vyrukovat i Marvel Cinematic Universe a určitě bude hodně zajímavé, jak se tato scéna přizpůsobí k požadavkům filmového plátna.

 

32. “Ultrone. Rádi bychom ti něco řekli”

Od čísla: Avengers vol. 3 #22 (Listopad, 1999)

Sakra, nejmocnější hrdinové světa Avengers nebyli snad nikdy tak nakrklí a zuřivý jako v této události, kde se dostali do křížku s velice nepříjemným soupeřem, Ultronem. V závěrečné kapitole oslavovaného příběhu “Ultrone Unlimited” od dvojice Kurt Busiek a George Pérez Avengers konečně dostali svojí příležitost k pomstě na zlém robotovi Ultronovi (jehož životní cíl je vyhladit veškerou lidskou populace – kde asi udělal doktor Pym chybu?), který zašel příliš daleko, dokonce I na jeho měřítka, když vyvraždil skupinu lidí, uvěznil několik Avengerů a vyslal armádu dvojníků, aby zabili zbývající členy superhrdinského týmu. Avengers se s útokem dvojníků vypořádají a přežijí ho (také díky tomu, že dvojníci jsou z větší části pouze z titánia a z menší z vibrania) a pak udělají něco, co se dá považovat za jejich největší vstup na scénu vůbec. Prostě Hollywood hadr, ale je fakt, že to v tomto komiksu prostě působí skvěle. Stěna exploduje a odhaluje zakrváceného a otlučeného Thora, Captaina Americu, Iron Mana, Black Panthera a Firestar. A Bůh hromu pronese za celou tuto skupinu památná slova:  “Ultrone. Rádi bychom ti něco řekli”. Netřeba dodávat, že Thor v tu chvíli nebyl zrovna v dobré a veselé náladě. Nakonec se Hanku Pymovi povede Ultrona porazit díky antarktickému vibraniu.

 

31. Dokonce i android může plakat

Od čísla: Avengers #58 (Listopad, 1968)

V tom, co by mnozí mohli označit za jeden z největších přínosů v celé historii Marvelu pro novou postavu, Roy Thomas a John Buscema představují absolutně bez-emočního androida, Visiona. Visiona stvořil Ultron, aby zničil jeho vlastního tvůrce, Dr. Hanka Pyma (Ant-Man, Giant Man, Goliath, Yellowjacket) a jeho manželku, Janet van Dyne (Wasp), kteří jsou členy Avengers. Vision na ně nastraží past, do které se jako první chytne Wasp. Ta popisuje tohoto synthezoida jako vizi, z čehož vzniklo jeho jméno, které sám přijal, Vision. Avengers následně Visiona přesvědčí, aby se obrátil proti svému tvůrci, Ultronovi. Avengers začínají uvažovat o tom, že vyzvou Visiona, aby se k nim připojil a ten, jak všichni dobře víme, se stane jeden z těch důležitějších členů. Nejprve je ovšem Vision vyzván, aby absolvoval fyzikálních úkolů, které slouží k otestování. Synthezoid všechny úkoly zvládá a tím si vybojovává členství u Avengers. I když by se tímto dal příběh uzavřít, Thomas a Buscema chtěli na čtenáře zapůsobit ještě o něco víc. Proto následně Vision opouští místnost, ve které jsou ostatní členové a v jiné místnosti je na něho detailní záběr, na kterém si stírá slzu z oka. Zobrazení této úrovně zranitelnosti u androida je prostě fenomenální moment, který dostal tento charakter mezi jedny z nejpopulárnějších hrdinů ze světa Marvelu.

 

30. Nick Fury, super, špion na scéně

Od čísla: Strange Tales #135 (Srpen, 1965)

Postava Nicka Furyho zaznamenala jednu z velkých změn svého vzhledu v polovině 60. let minulého století, kdy byl proměněn duem Stan Lee a Jack Kirby do stylu Jamese Bonda, super-špiona, který pracuje pro fiktivní vládní agenturu, v tomto případě se jedná o S.H.I.E.L.D. Nick Fury se úplně poprvé objevil v komiksu Sgt. Fury and his Howling Commandos jako poddůstojník ve druhé světové válce, kdy se jeho typickým znakem stalo žvýkání doutník. Hned na prvním obrázku sešitu Strange Tales #135 můžeme vidět zajímavý obrázek, na kterém je Fury připoután k nějakému zvláštnímu stroji, který velice připomíná něco jako elektrickou vanu. Z toho panelu nám může být hned jasné, že svět S.H.I.E.L.D.u bude plný podivných, šílených, supermoderních technologií a fantastické, špičkové špionáže. Například se již v prvním čísle objevil všem známý Helicarrier (palubní letadlová loď S.H.I.E.L.D.u) či člověk-replikant LMD. Během času se postava Furyho vyvíjela různými směry, několik autorů přišlo s novými věci, ale rozhodnutí o jeho obsazení jako vedoucího pracovníka S.H.I.E.L.D.u, se ukázalo jako jedno z nejdůležitějších redakčních rozhodnutí celé Marvelovské éry.

 

29. Magneto poprvé

Od čísla: X-Men #1 (Září, 1963)

Zatímco druhé uskupení X-Menů Charlese Xaviera dosáhlo daleko větší popularity nežli první skupina mutantských hrdinů, to první i přes to přineslo něco, respektive někoho, kdo se stal jednou z největších osobnosti celého Marvel Universe. Je to velice složitý a zároveň jedinečný darebák, který se ovšem občas vyskytne i na straně dobra, má prostě svojí vizi správné cesty a ta se většinou neshoduje s tou, kterou vidí Charles a jeho mutanti. Magneto se narodil někdy v pozdějších 20. letech do střední třídy německé židovské rodiny. Po křišťálové noci a prosazení norimberský zákonů jeho rodina utekla do Polska, kde byla následně dopadena a uvězněna v ghettu. Z ghetta opět utekli, aby byli následně znovu dopadeni. Nakonec byla jeho rodina popravena a Max (Magneto) si musel vytrpět hnusy Osvětimi. Vše nakonec přežil a celá tato jeho životní etapa se nejspíše projevila na jeho charakteru a přístupu. Prostřednictvím Magneta nám Stan Lee a Jack Kirby přinesli trochu jiný pohled na pro-mutantní hnutí, než tomu je u Charlese Xaviera. Xavier kázal klidnější přístup k obhajobě mutantský práv, ale Magneto věřil, že mutantní musí prokázat svoji převahu nad lidstvem jakýmikoliv možnými způsoby. První bitva mezi Magnetem a X-Meny, na vojenské základně Cape Citadel, byla později (trochu upraveně) součástí i filmu X-Men: First Class.

 

28. Reed Richards slyší hlas Dooma

Od čísla: Fantastic Four #5 (Červenec, 1962)

Jedná se o jednoho z nejslavnějších a nejtrvalejších marvelovských superpadouchů. Doktor Victor Von Doom vlétl na komiksovou scénu v roce 1962 a okamžitě se stal hlavním nemesis superhrdinského týmu, Fantastic Four. Nutno podotknout, že v té době byli Fantastic Four vlajkovou lodí Marvelu, tudíž i význam Victora byl veliký. Doom provedl svůj velkolepý vstup tím, že nejprve vyřadil z chodu síť v ústřední budově FF, Baxter Building, následně také vezme Sue Storm jako svého rukojmího do zajetí. Té se povede uprchnout a zachránit zbytek svého týmu. Nejzásadnějším okamžikem toho sešitu ovšem je, že Reed Richards okamžitě rozpozná hlas svého protivníka. Uvědomí si, že je to jeho bývalý spolužák, který byl vyloučen ze školy za to, že způsobil výbuch při jednom ze svých experimentů. Zbytek sešitu je především o cestování v čase a superhrdinství – a to je přesně to, co udělalo z Fantastic Four takový fenomén již od jejich prvního čísla a k tomuto fenoménu neodmyslitelně patří Victor Von Doom.  

 

27. Phoenix povstává

Od čísla: X-Men #101 (Říjen, 1976)

Poměrně brzo během svého ikonického psaní úspěšné série X-Men, Chris Claremont a umělec Dave Cockrum představili zásadní změnu status quo pro dlouholetou marvelovskou mutantku Jean Grey. Jean byla původně vytvořena legendární dvojicí Lee / Kirby a objevila se poprvé v komiksu X-Men #1 (1963) jako Marvel Girl a stala se první ženskou členkou týmu X-Men. Zpočátku vlastnila schopnosti telekineze, později získala moc telepatie. Dlouhodobě měla vztah s dalším X-Menem Scottem Summersem, i když to občas jiskřilo mezi ní a Wolverinem. Ale zpět, k našemu příběhu. Poté, co Greyová zdánlivě zemře při leteckém neštěstí, se tato postava znovuobjeví a vystoupí z vod Jamaica Bay, má na sobě zbrusu nový kostým a prohlašuje samu sebe za Phoenix. Tento velký komiksový moment se později objevil i ve filmu X2 z roku 2003 (i když v trochu pozměněné verzi). Transformace Jean přímo navazuje na to, co mnozí považují za jeden z největších příběhů Marvelu všech dob, the Dark Phoenix Saga.

 

26. Matt Murdock se stává slepcem

Od čísla: Daredevil #1 (Duben, 1964)

Uplyne více než deset let, než je postava Daredevila zcela nově definována a zpopularizována Frankem Millerem. A při zpětném pohledu můžeme směle tvrdit, že díky Frankovi se stal původní origin Matta Murdocka daleko důležitější nežli tomu bylo do té doby. Každopádně ti, kteří četli tento origin a naskočili do rozjetého vlaku o Daredevilovi již od začátku, můžou potvrdit, že se jedná o jeden z nejunikátnějších origin příběhů v marvelovském vesmíru. Je to příběh jednoho mladíka, který se obětuje, aby zachránil neznámého staříka (který je mimochodem také slepý) před rozjetým náklaďákem, který si to šine přímo na onoho staříka. Matt se obětuje a na poslední chvíli staříka odhodí stranou, ale sám je zasažen a je polit neznámou radioaktivní kapalinou, kterou náklaďák převážel. Chlapec se obětuje pro staříka a odměnou mu je to, že oslepl. Později se dozvíme, že mu odměnou nebylo pouze oslepnutí, ale na druhou stranu získal jiné schopnosti, které mu vypilovaly ostatní smysly k téměř absolutní dokonalosti, takže se ve finále dát tvrdit, že až tak slepý hoch nebude. Nicméně, příběh o tom jak Matt Murdock oslepl, byl uveden v mnoha dalších komiksech o Nebojsovi v průběhu let a dokonce byl tomuto příběhu vzdán hold i v jiné komiksové sérii, Teenage Mutant Ninja Turtles.

 

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz