Green Arrow: Rok jedna

4. prosince 2014 Morzael Diskuze (0)

Ať ten nový život stojí za to

Green Arrow: Rok jedna

Green Arrow je postava, která sice vždycky měla svou malou skupinu fanoušků, ale opravdu masivní oblíbenosti se dočkala až se svým seriálem na CW, Arrow. Od té doby Internet zaplavily informace o postavě, komiksy, vtipy, diskuze atd.. Bylo jen otázkou času, než někdo u nás otestuje popularitu této postavy a představí nám v našich luzích a hájích dalšího superhrdinu. Ten někdo bylo nakladatelství BBart. Z jejich dílny už k nám přilétlo několik pláštěnkářů. Batman a Superman byli v podstatě sázkou na jistotu, úspěch Green Lanterna a Flashe byl spíše překvapením. A otázka nyní zní: Jak si povede zelený lučišník?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Akční, survival

Příběh:

Oliver Queen je miliardářský playboy znuděný životem, a ani ty největší adrenalinové výzvy ho nedokáží naplnit. Když ale prchá před ostudou, kterou si uřízl na jedné dobročinné akci, na moře, stane se obětí podlé zrady. Díky ní se probere až na ostrově, kde je odkázán pouze sám na sebe a svůj na koleni vyrobený luk. 

Jak už si pomalu zvyká na prostý život v divočině, zjistí, že ostrov zdaleka není tak opuštěný, jak se domníval. Druhou půlku mají totiž pod kontrolou pašeráci drog, kteří zdější domorodé obyvatelstvo zotročili pro své práce. Může jediný muž s lukem a šípy vůbec něco změnit?

O komiksu:

Český komiksový trh plní každý rok více a více nových superhrdinů. Nových pro tuzemské čtenáře samozřejmě. Tentokrát si svou premiéru (nebudu počítat vedlejší roli v sérii JLA) odbyl smaradgový lučišník, a to svým slavným originem. 

Dvojice autorů Andy Diggle (pro fanoušky seriálu Arrow asi celkem vtipné jméno) a Jock se nebála nazvat své dílo po vzoru Batmanova klasického originu od Franka Millera - Rok jedna. Je to samozřejmě poutavý název, který v napjatých čtenářích probouzí šimrání v zátylku, ale také velký risk. Nemusíte totiž dostát kvalit, kterých se od vás očekává. To se mně bohužel u tohoto svazku stalo. 

Příběhově se jedná o celkem zajímavý příběh, který vás zabaví a upoutá, což je dobře, než se ale začnete dloubat v tom, co vlastně čtete. Millerův Rok jedna je především nedostižný svým rozborem charakteru Bruce Waynea, všech jeho motivací a vůbec osobností, které Batmanův svět tvoří. 

V tomto příběhu je vám Ollieho povrchní charakter vmeten do obličeje během prvních pár stránek. Na to se vám postupně snaží odhalovat jeho skryté "nešťastné" kousky duše, které mi přišly strašně uměle roubované někam, kde to prostě nesedělo.

Jeho vnitřní monology a vůbec většina dialogů v komiksu se mi zdála strašně strojená. Upřímně si nedokážu představit člověka, který takhle se sebou mluví nebo dva lidi, co takhle komunikují. Ano, je vidět, že se příběh snaží o nějakou hloubku a jakýsi epický přerod rozmazleného fracka na hrdinu lidu, ale ne, já jim to prostě nebaštím.

Věc, kterou já třeba abstolutně ve svazku nechápu, je Ollieho rozhodnutí nezabíjet lidi. Jste několik týdnů v divoké džungli, napadne vás skupina otrokářských žodláků, kteří vás chtějí umučit k smrti, a vy stejně myslíte na to, že je můžete jen omráčit a spoutat? A předat komu? Tento základní aspekt klasického superhrdinství tam byl podán tak přímo a samozřejmě, že to nedávalo vůbec žádný smysl. A to mě opravdu mrzí.

Další věcí, co nechápu, je tříštivá zlomenina předloktí, která se mu bez výrazné lékařské pomoci a fixace zahojila za pár dní, nebo alespoň do takové míry, aby se dokázal šípem trefit soupeřovi do hlavně samopalu.

Ještě bych se tu mohl rozčilovat nad syndromem stormtroopera, kdy parta maníků se samopaly, které vystřelí více jak 10 ran za sekundu, nedokáže trefit týpka s lukem a šípy, který si je tam postupně postříli (samozřejmě jen do rukou a ramen), ale na to kašlu. To  k tomu už asi prostě patří.

Co se akce týče, tak tu musím vychválit. Akční sekvence jsou pěkně a přehledně zvládnuté, Ollie dobře využívá svého okolí. Zkrátka se na to opravdu dobře kouká, což mě přivádí ke kresbě.

Jock má vlastní, a podle mě originální styl, který rozpoznáte už od první stránky. Vše je trochu abstraktní, hodně využívá práci s barvami a hlavně stínování. I když to je asi spíše zasluhou coloristy Davida Barona. Každopádně musím říct, že kresba je to nejlepší a nejoriginálnější na totmto svazku. (Docela mě pobavilo, že Ollie na začátku vypadal trochu jako Tim Minchin.) Autor umí vychytat akční sekvence, umí tvořit atmosféru, umí využívat dvoustránky, ten chlapík prostě umí, abych to tak shrnul.

Nerad bych od komiksu někoho odrazoval, nebo si tu hrál na intelektuála u svazku, který má být o supehrdinovi s lukem a šípy. Jenže autoři použili značku Rok jedna. Tím pádem jsem neměl na vybranou, než je před Millerovo dílo předvést a porovnat. Věřím, že mnohým se komiks asi bude i líbit, je to prostě ten typ příběhu, co moc nenadchne ale ani neurazí. Problém nastává, až když ho začnete rozebírat.

Určení:

Fanoušci Green Arrowa a akčních survival příběhů v trosečnickém stylu.

Kresba, akce
Žádná hloubka, žádné pitvání charakteru, nelogičnosti

Verdikt

Green Arrow: Rok jedna není špatný komiks. Není ale ani dobrý. "Lehce nadprůměrný" ho asi vystihuje nejlépe. Dominuje na poli kresby a skvělé akce, ale selhává u dialogů, monologů a vůbec hloubky příběhu. Svazek je ve výsledku jen povrchní akční jízdou, která vás pouze zabaví. Vlastně se v tomto aspektu velmi podobá aktuálnímu seriálu, takže pokud vás tyto příběhy baví, jděte bez obav i do tohoto komiksu.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku