Transmetropolitan 10: Naposled

2. prosince 2014 Morzael Diskuze (0)

Všechny vás nenávidím...

Transmetropolitan 10: Naposled

Letošek byl pro čtenáře komiksů příznačný obzvláště jednou věcí. Několik známých komiksových sérií došlo svého finále. První z nich, jehož finále tu rozeberem, je vynikající cyberpunková série od Warrena Ellise, Transmetropolitan. Spider Jerusalem se nám naposledy předvede v plné své kráse a všechny nás vytočí ještě jednou! Pojďme na to!  

Knihy Dobrovský

Žánr:

Cyberpunk, sci-fi

Příběh:

Sága je u konce a my tu máme grande finale. Spider Jerusalem verus prezident USA. Oba vytahují své poslední trumfy a Spider zasahuje tam, kde to bolí. Prezident Callahan je ale jako divoký medvěd,  a i když krvácí, je nebezpečnější než kdy dřív. Kdo z nich to bude? Novinář nebo hodnostář? USA lidu nebo USA totalitní vlády nemorálního zmetka? Více prozradit nemůžu, protože bych se už dopouštěl spoilerů, a z toho bych se Spiderovi zodpovídat nechtěl.

O komiksu:

Pět let. Pět dlouhých let nás tu Spider Jerusalem, zhýralý, anarchistický, promiskuitní novinář budoucnosti, štval a nenáviděl. A že to, do hajzlu, stálo za to! Ale každý příběh má i svůj konec a už je na čase dát své sbohem. Nicméně ještě před tím nás čeká jedna pořádná jízda, a že tentokrát byste si raději měli pořadně držet gaťata!

Poslední dva svazky série nás na finále už dlouho lákaly a připravovaly. Situace se zdála být prohraná, Spider už v podstatě mrtvý, Callahan vysmátý a lid ztracený. Jenže podcenit našeho nenáviděného i milovaného bojovníka za pravdu je veliká chyba. 

Finále Transmetropolitanu je ohromná akční jízda, u které pomalu nestíháte dýchat. Vše jede v tak rychlém a napínavém tempu, že zapomínáte na svět kolem sebe a konečně vydechnete až s dlouhým "kuuurva" po dočtení. 

Warren Ellis uzavírá svou sérii důstojně a chytře. Vracíme se ke starým postavám, starým případům a starým pravdám. Vše do sebe zapadne jako ozubená kola v hodinovém strojku a vy víte, že takto to mělo být. Nemohlo to skončit jinak, než jak to skončilo.

Spider nám zase perlí, ale tentokrát všecha sranda stranou, tentokrát do toho šel se vší zatracenou vážností. On a jeho ohavné asistentky proti světu. Což na čtenáře působí vcelku mocně, protože si uvědomujete, jak je situace vážná.

Že je Warrenova vize až děsivě působivou předpovědí budoucnosti snad ani netřeba znovu rozebírat. Posledním dílem celé myšlence nasazuje korunu, a člověka směr aktuální společenské nadutosti díky tomu až straší. Vím, že tu dost mluvím o pocitech a názorech ze svazku, ale jinak mi to nedá.

Ellis tímto příběhem opravdu udeřil na hlavičku a vedle své neskutečné představivosti, kterou demonstruje šílenými výjevy z budoucnosti jako jsou nejrůznější drogy, lékařské protézy, pouliční gangy, městké čtvrti, televizní pořady..., má celý příběh i silnou myšlenku. A to jsou dvě věci, kterých já si u spisovatele cením ze všeho nejvíc.  

Co musím na svazku vypíchnout, tak to jsou dva, jak to správně nazvat, příběhy? Sloupkařské sbírky? Jo, to bude asi nejlepší. Poslední dvě doplňkové kapitoly svazku jsou totiž sbírkami Spiderových rozlučkových sloupků pro (nás) čtenáře Slova. Ty jsou vždy umístěny na nějaký výjev z toho, co zrovna Spider dělá, a dohromady tvoří mazaikový příběh složený z jeho názorů. Každý z obrázků, na kterých jsou umístěny sloupky, si vzali na starost různí umělci. Některé jsou slabší než jiné, ale většinou je to opravdu pastva pro oči.  

Moc chytrý a zajímavý nápad. Spider a svět Města působí najednou o dost živěji, nemluvě o tom, že se ještě naposledy pobavíte jeho drsným, sarkastickým humorem a naposledy vás vytočí svými nadávkami.

Kresba Daricka Robertsona skvělá jako vždy. Zde moc není, co rozebírat, tito dva umělci spolu na Transmetropolitanu už dělali tak dlouho, že jejich styl vyprávění je krásně synchronní. Kresba doplňuje šílenost textu a vytváří spolu zběsilý svět budoucnosti se všemi jeho krásami, ale spíše se všemi jeho hnusy. Náš svět. 

Na závěr bych rád poděkoval nakladatelství BBart, které se drželo jednoho stylu vazby komiksu, hlavně hřbetu, a ten jelo až do konce. Což se zatím u moc zde vydaných sérií nakladatelům nepodařilo udržet. Takže konečně série, která vypadá v knihovně dobře :-).

Tak je to tady, Spidere, musíme se rozloučit. Díky za všechny ty ztřeštěnosti, nadávky, a budu doufat, že si ve svých čtenářích zanechal alespoň trochu svého nekompromisního vhledu, aby se naše budoucnost nestala tvou budoucností. Sbohem, ty zmetku vysmátej! 

Určení:

Fanoušci série Transmetropolitan, sci-fi příběhů a hlavně cyberpunku. 

Verdikt

Důstojné zakončení všeho, co Warren Ellis a Darick Robertson takovou dobu společně budovali. Příběh je od začátku do konce tak napínavý, že čtenář bude do svazku absolutně zažraný a přečte ho téměř jedním dechem. Krásným bonusem šperkujícím tento svazek jsou dvě závěrečné kapitoly složené ze Spiderových sloupků. Vše do sebe vkusně zapadlo a dopadlo, jak mělo. Konec jedné z těch opravdu kvalitních sérií, co u nás vycházejí. Za mě absolutní spokojenost s hořkou dávkou nostalgického loučení. Pro fanoušky cyberpunku je Transmetropolitan povinnost!

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku