Borgia

20. listopadu 2014 gumidekmedvidek Diskuze (2)
Borgia

Nakladatelství Crew se ve svém cyklu MDEK zaměřuje na opravdu zajímavé evropské kousky. Již dříve padla pozornost na talentovaného „renesančního“ umělce Alejandra Jodorowskeho. Právě ten dokázal své nesporné kvality v již vydaném Incalovi. Tentokrát se však pustil do křížku s nechvalně proslulým rodem Borgiů a pokusil se odvyprávět jejich příběh ze své zvrácené perspektivy. Jak se mu to však povedlo, si přiblížíme v naši recenzi.

Knihy Dobrovský

Mistrovská díla evropského komiksu jsou rozhodně zajímavým počinem na českém trhu. Nakladatelství Crew nám prostřednictvím této série zprostředkovala už mnoho zajímavých titulů, a více méně nešlápla zatím úplně vedle. Komiksové knihy vždy dosahují velmi vysoké kvality a nabízejí se nám možnosti jak brožované verze, tak pevné s přebalem. Však jedině ta pevná neubírá žádnému komiksu ze série na velkoleposti, ba naopak hýří exklusivitou. Borgia z minulého roku jsou tomu vhodným příkladem. V knihovničce možná zamrzí nevšední formát evropského komiksu, který je o něco širší než americký standart. Toto všechno jsou pouze detaily, ale je dobré shrnout to, co se nám vlastně do rukou dostává, a jak to vlastně bude pasovat do naši milé komiksové sbírky.

Pro ty méně znalé bych rád představil slavný rod Borgiů. Jedná se o španělský šlechtický rod z období renesance, který se stal v té době jedním z nejmocnějších a nejbohatších rodů v Římě a Vatikánu. Jejich moc však sahala i na blízké městské státy na území dnešní Itálie. Hlavními postavami jsou vlastně svatý otec Rodrigo Borgia jakožto papež Alexandr VI., syn Cesare Borgia a dcera Lucrezia Borgia. Celý příběh mapuje několik let, kdy se rod Borgiů postupně ujímá vlády. Přes jmenování papeže, provdání dcery, tak i konflikt s francouzským králem Karlem VIII. Takže by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o nudnou komiksovou historii jednoho šlechtického rodu. Opak je pravdou, a platilo by to jen v případě, kdyby slovo Borgia nenesli v názvu. Pod tímto názvem se totiž skrývá lest, vraždy a zvěrstva. Jestli to tehdy bylo opravdu tak děsivé, to si nejsem stoprocentně jist. Tuhle otázku nechám pro odborné historiky.

Jak již jsem zmínil, tak Alejandro Jodorowsky upustil uzdu fantazii a zmíněné zvěrstva tak trochu umocnil na druhou. A tak je vlastně uvedl do líbivější podívané vhodné pro komiks. S tím přímo souvisí i slovník, který se nenese v duchu renesanční vznešenosti. Za mě osobně celý tento hrubší, krvavější a šokující koncept funguje na jedničku. Dává čtenáři pořádně šťavnatý scénář, který je však od historický reálií vzdálen. Ono právě ta historická nevěrnost může někoho odradit. Pro člověka, který má načtenou literaturu historického faktu, obzvlášť z období renesance, nebo lépe o Borgiích, může být ve věrnosti díla zklamání. Však slovem téměř čistě komiksového čtenáře můžu konstatovat: Vadí to snad?

Do party na pomoc si Alejandro Jodorowsky přibral tentokrát zkušeného kreslíře Milo Manara. Právě tomu se povedlo vytvořit vskutku úchvatnou podívanou s ohledem na historický kontext. Pokud má scénář příliš uvolněný nádech, tak kresba se naopak snaží udržet takový ten historický „feeling“. A to i v případě oněch brutálností a úchylností, které doprovází celý komiks. Opravdu zajímavý pocit tyto věci graficky vstřebávat.

Za mě osobně bych mohl komiks jednoznačně doporučit, a to spíše té skupině lidí, kteří alespoň tuší, co byli Borgiové zač, a nebojí se historických fantazií či brutálnějších vyobrazení. Dalo by se říct, že pokud jste viděli kanadský seriál The Borigias z roku 2011, kde hlavní roli ztvárnil ikonický Jeremy Irons a zalíbil se, tak komiks bude pro vás tou skvělou volbou. Jen si to trošku více okořeníte.

poutavá kresba, brutálnější vyobrazení, ostřejší mluva
historické fantazie

Verdikt

Komiks Borgia, je to pravé pro všechny komiksové fanoušky syrovější historické kresby plné brutálních a sexuálních vyobrazení. Však méně uvěřitelným scénářem, který je ozvláštněn zvrácenou fantazii autora. Pokud jste ochotni tento prvek přijmout, tak vám nic nebrání si tento poctivý kousek plně vychutnat.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 24/11/2014 (24. listopadu 2014)
Odpověd na #5435 příspěvek od Cap 12
Bude někdy později I recenze na Kastu Metabaronů?
Snad časem ano :-)
Cap 12 Offline
Cap 12 20/11/2014 (20. listopadu 2014)
Bude někdy později I recenze na Kastu Metabaronů?
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku