MY3

19. listopadu 2014 Morzael Diskuze (0)

JE FAJN PES!

MY3

Některé komiksy u nás vyjdou bez větší pozornosti, ať už před jejich tiskem, nebo po něm. A o některých se mluví ještě dlouho po vydání. MY3 je tím druhým typem. Kdo není slepý, a trochu sleduje informace a dění na české komiksové scéně, tomu určitě neunikl humbuk kolem sci-fi kousku od Granta Morrisona a Franka Quitelyho, MY3, jehož český překlad vydalo letos nakladatelství BBart. Jestli byl humbuk oprávněný se vám pokusím přiblížit ve své recenzi. 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Sci-fi, akční

Příběh:

V nedaleké budoucnosti existuje tajný vládní program, který experimentálně tvoří biorgy - syntézu stroje a živé bytosti. Jejich využití je samozřejmě především vojenského ražení. My se staneme svědky akce třetí generace těchto bigorů tvořené týmem tří modifikovaných zvířat - psa, kočky a králíka. Po úspěšném splnění mise se rozhodne o rozpuštění třetí generace mecha-šelem, a zvířata mají být utracena.

To se ale nelíbí doktorce, která zvířata vychovala a starala se o ně. Udělá proto rozhodnutí, které považuje za správné, a pustí je na svobodu. Jak si poradí zmatená, zubožená, a po zuby ozbrojená zvířata ve světě, který se jich chce zbavit?

O komiksu:

Už když byl komiks oznámen nakladatelstvím BBart, byl jsem bez sebe nadšením. Totiž komiksů dvojice Morrison/Quitely tu naneštěstí nevyšlo zdaleka tolik, kolik by si zasloužilo. Navíc MY3 se bere obecně jako jedno z jejich nejlepších děl a vůbec jako jeden z nejzajímavějších komiksů, co kdy vyšly. Co že je na tom tedy tak úžasného?

Vezměme to od scénáře. Pokud jste už ode mě nějaký ten článek četli, nejspíš vám neušlo, že Grant Morrison se řadí mezi moje nejoblíbenější scénáristy. Podle mě je jedním z nejtalentovanějších a nejimaginativnějších tvůrců, co se kdy vyskytovali v komiksové branži, a příběhy jako tento jsou toho nepopiratelným důkazem. Ať už si jeho hateři říkají, co chtějí.

Z vize, kterou nám předložil, jde nejenom husina, ale navíc vztek. Morrison nám předkládá, a zcela oprávněně dle mého názoru, pohled na to, kam až je lidstvo schopné posunout své destruktivní a bojechtivé sklony. A sice k nevinným zvířatům, které s našimi konflikty nemají pranic společného. Člověka to nutí k zamyšlení, co krásného a čistého ještě na téhle planetě zničíme a znectíme, než ji přetvoříme k obrazu svému. 

Můžu vám upřímně povědět, že jsem několikrát během příběhu měl skoro na krajíčku. S partou zvířat se krásně sžijete, i když se jejich texty skládají z nejprimitivnějších výrazů. A fandíte jim, i když masakrují lidi. Možná kvůli tomu, že si nic z toho ta zvířata nezasloužila, a možná kvůli tomu, že se budete během čtení stydět za lidskou rasu.

Morální čistota a dilema zvířat, která byla uvržena do komplexního a nelítostného světa, a byla jim při tom vštípena minimální inteligence, je něco téměř srdcervoucího. Pomocí několika málo dialogů a vcelku krátkého příběhu mnou Morrison zacloumal, jak se mi už dlouho nestalo. Jedinou nevýhodou je, že málo textu vede k rychlému zdolání svazku.

Nyní se přesuneme ke kresbě. Tu měl na starost sám velký Frank Quitely, pán panelů, velký lord sekvence a baron juxtapozice. Nejenže kresba je naprosto skvělá, ale především práce s panely a přechody mezi nimi je něco úžasného. Nic takto propracovaného jsem již dlouho neviděl. Jedná se o geniální demonstraci toho, co dokáže komiks jako médium. Nádhera. Navíc dvoustránkové kresby jsou dechberoucí.

Od designů brnění, přes morální poselství, až po akční sekvence, za tohle by si Quitely a Morrison zasloužili dostat metál. Upřímně absenci jakékoliv komiksové prestižní ceny u této minisérie nechápu. Tento komiks mě chytl za srdce jako žádný jiný příběh dlouho ne. Za mě jistojistě jedna z největších pecek, která nám tu letos vyšla.

Určení:

Fandové sci-fi příběhů s vyšší myšlenkou a morálním poselstvím, a/nebo příznivci krvavé akce.

Myšlenka, akce, práce s panely, kresba
Příběh je vcelku krátký

Verdikt

Hledám důvody proč svazku nedat plný počet, protože toto hodnocení si vyhrazuji pro opravdu zásadní kousky, ale nenacházím je. Komiks je skvěle napsaný i nakreslený, má vyšší myšlenku, nenechává čtenáře apatické vůči postavám a ději. Navíc práce s panely je mistrovská. MY3 je rozhodně jedním z nejlepších kousků, co u nás letos vyšly, a právem si svou pozornost zaslouží. Vřele doporučuji!

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku