Kůstek 5: Přízračné kruhy

14. listopadu 2014 Morzael Diskuze (0)
Kůstek 5: Přízračné kruhy

Po delší době opět zabrousíme do magického světa Jeffa Smitha v jeho kultovní sérii Kůstek. Tentokrát je na řadě svazek pátý s podnázvem Přízračné kruhy. Pohodlně se usaďte, protože vyrážíme s Kůstkama Podfou, Ferdou a Švandou do neznáma za dalším dobrodružstvím.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Po překaženém rituálu vysvobození Pána kobylek se snaží pricenzna Trnka, babička Ben a naši milí kůstkové dostat pryč z vybuchující sopky. Jakmile katastrofa utichne, a oni vylezou ze svého úkrytu, uvidí, že většina údolí byla buď zničena vybuchující sopkou, nebo uvolněnou silou Pána kobylek v podobě tajemných přízračných kruhů. 

K tomu všemu zjistí, že Trnka při rituálu získala sama kus moci Pána kobylek, a potřebuje se jí zbavit. Aby to dokázala, bude muset celá naše partička podniknout nebezpečnou cestu přes přízračné kruhy a zničenou krajinu do starého, královského města - Atheia.

O komiksu:

Na konci čtvrtého svazku série už člověk skoro myslel, že příběh končí, a ono ne! Pán kobylek ani jeho přisluhovači ještě zdaleka nejsou poraženi a navíc údolí utrpělo decimující katastrofu. Jeff Smith, scénárista i kreslíř komiksu, dává příběhu druhý dech a my pokračujeme v napínavém dobrodružství dál. 

Co je na sérii podle mě krásné, jsou bytosti, svět ale především mluva. Jeff Smith, potažmo i český překladatel Michael Bronec, nám předkládá krásné, vtipné a smysluplné dialogy, které vykouzlí úsměv na tváři nejednomu čtenáři. Kůstka je prostě radost číst.

Příběh je již tradičně napínavý, akční a běží ve dvou liniích. Bohužel musím poukázat na celkem monotónní scénář. Kde je celý příběh v podstatě o tom, jak utíkají a střídavě omdlívají vysílením. Což mi upřímně přišlo místy docela nudné. Ale asi je to tím, že jsem zmlsaný vysokým standardem, který si série od prvního dílu razí.

Nicméně musím ocenit rozvinutí Smithovi mytologie ohledně Snění a všech jeho pravidel, a vývoj charakteru princezny Trnky, která je díl od dílu zajímavější postavou. Nicméně nevím, jestli to bylo jen mnou, ale přišlo mi, že autor často využívá Snění jako univerzální odpověď na všechny své zápletky, a kolikrát jsem z toho sám byl celkem zmatený. 

Druhá linie o přeživších ve Starcově jeskyni a jejich spory s mnišským řádem Klackožroutů byla sice zajímavá, ale vlastně dosti krátká a také se toho v ní mnoho neudálo. V podstatě to nejzajímavější, a sice obranu Starcovi jeskyně před armádou Krysáků, která působí na fandy Pána prstenů dosti povědomě, máme za sebou během prvních pár stran.

Kresba je ve své jednoduchosti geniální a i v černobílé dokáže vykouzlit dechberoucí scény. Pokud bych měl přisoudit technice nějakého kreslíře, že méně je někdy více, tak by to bylo Jeffu Smithovi. V tomto směru opravdu vyniká oproti většině kreslířů.

Ono na svazku ani není tentokrát moc, co rozebírat. Byl vcelku krátký a děj, jak už jsem psal, byl dosti monotónní. Nicméně nudit se určitě nebudete, a opět se posunete v příběhu o důležitý kus dál. Pomalu všichni cítíme, že finále se blíží, to bychom ale předbíhali.

Určení:

Fandové až pohádkových fantasy příběhů, kteří ocení literární narážky na jiná díla, krásu jazyka a zajímavý svět.

Dialogy, kresba
Monotónnost příběhu

Verdikt

Ačkoliv Jeff Smith stále dokáže svým světem ohromit a čtenáře uchvátit, člověk má pocit, že už mu trošičku začíná docházet dech. Děj je tentokrát vcelku prostý až sklouzává k monotónnosti, ani zdevastovaná krajina nenabízí příliš situací, kde by nás autor svou kresbou okouzlil jako v předchozích svazcích. Jedná se každopádně stále o skvělou fantasy sérii, která své fandy nezklame a potěší všemi elementy, díky kterým je ve světě tak oblíbená.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku