Lucifer 06: Domy ticha

13. listopadu 2014 Morzael Diskuze (0)

Jsi králem lží a manipulace Samaeli...

Lucifer 06: Domy ticha

Konečně se přes naše recenze dostáváme k dosud poslednímu u nás vydanému Luciferovi. Už bylo na čase, jelikož nám již brzy vychází nový díl s pořadovým číslem sedm a podnázvem Exodus. O tom tu ale dnes mluvit nebudu. Dnes se společně vydáme na dlouhou a nebezpečnou plavbu do tajemných Domů ticha. Tak tedy napněte plachty, námořníci, vyplouváme!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, horror

Příběh:

Jak jsem minule nakousl, Lucifer nerad někomu cokoliv dluží, ať už v dobrém či zlém. A když někomu vděčí za svůj vlastní život, vytváří se tím pro něj až nepříjemně velký závazek. Proto tedy dává dohromady posádku, kterou vyšle v mytické lodi Naglfar, spletené z nehtů padlých bojovníků, pro duši Elaine Bellocové do bájných Domů ticha. Zatímco on sám si musí vyřídit nějaké vlastní záležitosti, a, jak už má ve zvyku, připravit další kroky svých plánů.

O komiksu:

Zatímco Božská komedie hodně hrála na akci a Peklo zase na intriky a zvraty, Domy ticha se nesou spíše v poetickém, až filosofickém duchu. O akci vás tu samozřejmě nikdo nepřipraví, je to konec konců pořád série Lucifer, ale hlavním plusem a perlou tohoto svazku jsou myšlenky, se kterými si hraje. 

Ať už je to protismyslná plavba do Domů ticha, která přináší nejednu podivnost, mrtvý bůh splétající bezmocné duše do milionů lampionů, či monolog Boha, příběh vám zkrátka dokáže zavařit závity, pokud ho necháte. A to je, alespoň co se mě týče, velké plus. Mám rád, když mi komiks dokáže předložit formou příběhu nějakou vyšší a zajímavou myšlenku.

Jinak se tentokrát spíše zaměřímě na ostatní postavy a Lucifera odsuneme do pozadí. Výborná interakce mezi parádně napsanými charaktery je něco, čím se série vždy mohla chlubit, a zde to platí dvojnásob. Kolikrát nás autor, Mike Carey, postaví i před morálně rozporuplnou situaci, kterou následně vyřeší navzdory všem klischoidním pravidlům, na která jsme zvyklí. 

Tím drží své čtenáře neustále v šachu a napětí, protože předvídat děj série Lucifer si opravdu asi jen tak někdo netroufne. A dokáže to i bez aktuálního trendu "překvapivého" zabíjení hlavních postav, se kterým se od G. R. R. Martinových Her o trůny roztrhl pytel. Což je podle mě daleko větší důkaz vynikajících vypravěčských dovedností, které Mikea Careyho právoplatně vyzdvihují nad většinu spisovatelů fantasy tématiky. 

Kresbu klasické trojice Ormston, Kelly, Gross už není nijak třeba vychvalovat. Stále se drží svého zajetého standardu, který je pro sérii Lucifer typický a skvěle vystihuje vše, co má. Ovšem tento triumvirát měl na starost pouze prvních pět částí svazku ze šesti. Poslední se ujal David Hahn, který se nám letos předvedl i v šestém svazku Mýtů - Domovina. 

Tady musím kresbu bohužel zdrbnout, jelikož působila jako pěst na oko. Postavy bez Ormstonových detailů a klasického stínování působí plasticky a tak nějak dětsky. Přišlo mi, že se i klasický colorista série, Daniel Vozzo, nějak utrhl ze řetězu a svými sytými, veselými barvami á la Čtyřlístek zabil Luciferovskou atmosféru epilogu tohoto svazku. Škoda, docela přešlap.

Určení:

Fandové série Lucifer, temných fantasy příběhů a tentokrát i milovníci filosofie a teologie :-)

Interakce mezi postavami, zajímavé myšlenky
Kresba poslední části, kratší rozsah svazku

Verdikt

Mike Carey se rozhodl, že tentokrát nám zamotá hlavy trochou filosoficko/teologických myšlenek. Nicméně při tom stále stíhá vyprávět svižně a konzistentně svou sérii tak, jak to umí jen on, a čtenář hltá stránku za stránkou. Je tu vše, na co jsme u Lucifera zvyklí, a možná i něco navíc. Nebýt podivné kresby poslední části, neměl bych co vytknout. Každopádně fanda série zklamán nebude. Skvělý standard jedné z nejlepších fantasy sérií na trhu zachován, plujeme dál!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku