Lucifer 05: Peklo

10. listopadu 2014 Morzael Diskuze (0)

Ďábel nikdy neporuší své slovo

Lucifer 05: Peklo

Nedávno jsem tu recenzoval čtvrtý svazek Luciferovské ságy, a nyní pokračuji svazkem pátým, tentokrát s podnázvem Peklo. Mike Carey dále rozvíjí svůj svět vystavěný na základech, které položil Neil Gaiman svým Sandmanem, a posouvá svoji nevyzpytatelnou postavu zase o kus dál. Jestli to byla i tentokrát pořádně pekelná jízda, se vám pokusím přiblížit ve své recenzi.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, horror

Příběh:

V pekle se schyluje k duelu, jehož účastníkem je sám Lucifer. Ačkoliv tento duel působí osobním dojmem, v sázce není nic míň, než křehká hierarchie samotného Pekla. Lucifer bude muset soustředit všechen svůj důvtip a lstivost, aby se duelu dočkal, a přežil všechny intriky a nástrahy pekelných mocipánů, protože ještě stále nemá svou starou moc zpátky.

O komiksu:

V minulém svazku jsme si užili pořádně našlápnutou akci, a ukončili jednu velkou kapitolu Luciferovi komiksové epochy. V Pekle si ještě užijeme ozvěny událostí předchozích, protože stále jsou věci, které je třeba dořešit, a nakoukneme do událostí, které nás čekají. Dalo by se říci, že tento svazek je jakýmsi přechodníkem mezi dvěma velkými příběhy. To by prakticky mělo znamenat, že i děj je uklidněnější, to ale není pravda. Ve svazku na vás čeká i tak pořádná dávka akce v podobě epických, božských soubojů, intrik, vyšetřování nebo třeba démonského porodu. 

První příběh svazku je složen ze čtyř částí a nese název - Peklo. Na čtenáře působí ze začátku uvolněnějším dojmem, ale po chvíli krize střídá krizi. Lucifer opět bravurně předvádí, že ani bez své moci není žádné ořezávátko, zatímco jeho služebnice Mazikeen neúprosně pronásleduje boha bouře, Susana. Obě dvě linie jsou plné zvratů a nečekaných událostí.

Prostřední příběh je již tradičně samostatný. Tento je obzvláště temný, vypráví o životě dobrého muže a porodu démonky. Mrazivá atmosféra, ale i pocit vykoupení  na vás z příběhu působí skoro živě.

Závěrečný příběh nás bere zpět po stopách ubohé Ealine, její vražedkyně, a všech, kteří měli na její smrti podíl pohledem neúprosného detektiva, který kráčí ve stopách božích. Zatímco Gaudie a archanděl Michael zpytují svědomí, Lucifer už spřádá další plány, kvůli kterým zavítá i do srdce Země za králem lhářů, Lokim, kterého si kromě severské mytologie můžete pamatovat jako jednu ze stěžejních postav série Sandman. Cameo, které jistě mnohé potěší. Požadavek, který na něho měl, Lucifera dovede až do světa obrů, Jötunhaimu, za jeho novým cílem. Jitřní kníže totiž splácí své dluhy s větším zápalem než Lannisteři, a nehodlá být nikomu nic dlužen.

Kresba trojice Gross, Kelly, Ormston je již tradičně vynikající. K temné, pekelné atmosféře, epickým výjevům, krvavým soubojům a božským andělům se prostě hodí jako nic jiného. Z některým obrázků, jako třeba Lucifer na Pláních zoufalství, vám bude až běhat mráz po zádech.   

Peklo dál udržuje vysoký standard značky Lucifer, při čemž zavírá jedny dveře a jiné otevírá. Další dávka zběsilých nápadů, podivností i geniálních myšlenek napříč mytologií, která potěší každého fandu temných fantasy příběhů.

Určení:

Fandové temných fantasy příběhů, originálních postav a Sandmanovské mytologie Neila Gaimana. 

Nečekané zvraty, napínavý scénář, skvělá kresba
Trochu slabší linie s detektivem

Verdikt

Pátý svazek Luciferovské ságy si drží skvělý standard série. Posouvá nás v příběhu zase o kus dál, zabaví skvělou akcí, intrikami, a novými nápady. Kresba je něco, co prostě nelze vytknout, a scénář jakbysmet. Pokud jste již Sandmanovskému světu Lucifera podlehli, Peklo vás určitě nezklame. Jedna z nejlepších temných fantasy sérií na trhu pokračuje s plnou parádou.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku