Úder půlnoci (Meredith Gentryová 4)

13. listopadu 2014 fm.tua Diskuze (0)

Na trůn může usednout jen jeden.

Úder půlnoci (Meredith Gentryová 4)

Jestliže váháte mezi přečtením fantasy nebo erotického románu, Laurell H. Hamiltonová přináší právě pro vás svoji další knihu, která skloubí oba žánry v jednom díle. V pořadí čtvrtá kniha z urban fantasy série Merry Gentry s názvem Úder půlnoci nás znovu zavede do světa, kde lidé a nadpřirozené bytosti žijí vedle sebe, magie je přirozená a sex je jen prostředkem k dosažení vyšších cílů.

Knihy Dobrovský

Meredith je bývalé Los Angelské soukromé očko, ale hlavně princezna Temného království s příměsí lidské a vílí krve a také potomek pěti bohů plodnosti. Jejím hlavní úkolem je zplodit potomka, dříve než její prohnaný bratranec Cel, aby mohla usednout na trůn, který nyní opanuje její sadistická a náladová teta, královna Andais. Bohužel se jí pořád nedaří a navíc si musí dávat pozor na svůj vlastní život, protože Cel nikdy nehraje podle pravidel, ještěže na všechny nesnáze má své osobní strážce. S každým dalším milováním a další objevenou relikvií se probouzí prastará magie, která se v království neobjevila tisíce let.

Příběh začíná tiskovou konferencí uspořádanou kvůli atentátu spáchaného na Meredith. Po této události se najdou v chodbě království dvě těla – lidského novináře a nižší víly Beatrice, které zjevně zabil nějaký mocný kouzelník. Ale proč? A jak to, že se oběti vůbec dokázaly dostat přes ochranná kouzla království?  Takové otázky si Merry klade a musí se svými strážci rychle jednat, aby dopadla viníka, který se možná snaží dostat k ní a připravit ji o život. Rozhodne se pro riskantní nápad – přizvat na vyšetřování do Říše kouzel lidskou policii k nelibosti, jak své tety královny, tak i sithenských lordů. Merry nehraje jen o své postavení a zachování rodové linie, ale i o svoji důstojnost a poslední zbytky lidských citů, které ji tolik odlišují od královny. Pouští se proto do politiky a mediálního světa. Musí zajistit, aby se vraždy nedostaly do veřejného tisku. A v neposlední řadě si mezi řešením vraždy a jinými problémy musí najít čas na hledání manžela a s tím spojené plození dítěte.

Příběh, sepsaný téměř na 400 stranách, je originální a velice poutavý. Jako obrovské neprominutelné mínus musím zdůraznit rychlené tempo a nepřehlednost dějové linie. Autorka se snaží čtenáře zasytit obrovským množstvím akce a informací a přitom na ústřední příběh – vraždu – se v některých částech úplně zapomíná. Přemýšlivým čtenářům by mohlo přijít jednání některých postav absurdní až nesmyslné, většinou je ovšem autorka dříve nebo později vysvětlí a často si je i obhájí. Také mi chybí uzavření jednotlivých pasáží a důkladnější vysvětlení autorčiných myšlenek. Hamiltonová jakoby předpokládala, že čtenář automaticky chápe všechny její myšlenkové pochody a tudíž se obejde bez hlubšího vysvětlení. V některých nepřehledných částech knihy mi to opravdu chybělo.

Na druhou stranu si autorka skvěle pohrála s jazykem a na téměř každé stránce najdete něco, co Vás dokáže zaujmout, jak formou, tak i obsahem. Jestli příběhu opravdu nejde něco vytknout,  jsou to časté erotické části příběhu, které jsou psány bravurně, realisticky a zároveň neobyčejně.  


  Laurell K. Hamiltonová

  Úder půlnoci (Merry Gentry 4)

  ISBN: 978-80-7425-225-9

  Nakladatelství Epocha, 2014

  Překlad: Dominika Moulíková

  hardback, 368 stran

  299,- Kč


Laurell K. Hamiltonová

Počátky její literární kariéry měly podobu hrstky povídek, fantasy románu Nightseer a také dvou knih z prostředí televizního seriálu Star Trek: Next Generation a RPG hry Ravenloft. Skutečný úspěch jí ale přinesla až rozsáhlá série Anita Blakeová, lovkyně upírů a stala se jedním ze základních kamenů dnes tolik populárního subžánru paranormálních romancí.

Mereditch Gentryová

Merry Gentryová pracuje pro soukromou detektivní kancelář v Los Angeles, která se specializuje na případy s nadpřirozenými motivy. A ve světě, kde vedle lidí žijí všemožné druhy kouzelných bytostí, o takové případy vůbec není nouze. Jenže Merry není jen člověk s malou příměsí kouzelné krve, která jí propůjčuje zvláštní schopnosti. Ve skutečnosti je princeznou Temného království, členkou královské rodiny, a od trůnu ji dělí jen několik krůčků. Právě intriky a úklady těch, kteří by ji rádi odstranili z nástupnictví, ji přiměly utéct do lidského světa a za každou cenu svou pravou identitu skrývat.

originálně pojatý příběh; realisticky popsané erotické pasáže
nepřehlednost a příliš vysoké tempo děje; časté odbíhání od ústředního tématu; nedovysvětlení některých situací

Verdikt

Knihu mohu doporučit pro chvíle odpočinku, kdy se vám nechce přemýšlet nad ničím důležitým, nic zvláštního od ní však neočekávejte. Přesto dokáže mile překvapit a minimálně alespoň lechtivě poškádlit vaše smysly.

Epocha
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Epocha, které se specializuje na vydávání fantastické a historické literatury. Nakladatelství existuje od roku 2002, ale jeho původ pramení již v roce 1996.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz