75 největší událostí světa Marvelu #3

1. listopadu 2014 S4TW Diskuze (2)
75 největší událostí světa Marvelu #3

Máme nový měsíc, krásný listopad, a s tím přichází i nový díl našeho žebříčku s těmi nejdůležitějšími událostmi, které se objevili v komiksech od Marvelu za posledních 75 let. Dnes poodhalíme příčky 55 až 46 a podíváme se na takové postavy, jako je Galactus, Daredevil, Silver Surfer či Spider-Mana (a to ne jednou). Několik z níže zmiňovaných událostí jsme měli možnost číst i v rámci Ultimátního komiksového kompletu, který vychází také v ČR a tudíž mi jistě dáte za pravdu, že tyto události do tohoto žebříčku skutečně patří. Klapka a… akce! 

Knihy Dobrovský

55. Pád Galactuse

Od čísla: Fantastic Four #243 (Červen, 1982)

To, co se stalo jedním z nejslavnějších a nejznámějších příběhů o Fantastic Four od dob vlády Stana Leeho a Jacka Kirbyho, měl v rukách John Byrne, který zvládal jak kresbu, tak i scénář. Tento chlapík psal Fantastic Four okolo roku 1980 a napsal spousty nezapomenutelných dobrodružství, jeden zde však vyniká, jedná se o příběh, ve kterém Galactus, požírač planet, ztratil svojí sílu a pomalu umíral. V čem spočívá zázrak snad nejvíce ohromující scény z Byrneho funkčního období? V tom, že se různí hrdinové spojili, aby bojovali proti Galactusovi, který se ve velmi oslabeném stavu objevil na Zemi a nutně se potřeboval nakrmit. To mu ovšem nedovolil spojené síly Fantastic Four, Avengers a Doctora Strange. Galactuse v jeho velmi oslabeném stavu jednoduše porazili. V té době zde vyvstala důležitá a zásadní otázka, nechají Galactuse prostě zemřít nebo ho, i přes jeho hrůzné činy, zachrání. Nakonec se Reed Richards a Captain America rozhodnou Galactuse zachránit (Mr. Fantastic zkonstruoval zařízení, které Požírači planet má navrátit energie, to ovšem není dostatečné a tak je potřeba nového herolda, který vyhledá vhodnou planetu ke konzumaci, novým heroldem se stává Nova). Reedovo rozhodnutí nechat Galactuse žít ho bude ještě dlouho po této události pronásledovat. 

 

54. Smrt Karen Pageové

Od čísla: Daredevil vol.2 #5 (Březen, 1999)

Hollywoodský režisér Kevin Smith měl jeden čas na starost velmi úspěšnou sérii, Daredevil. Jednalo se o pozdější devadesátá léta a tyto Kevinovi příběhy se řadí ke klíčovým příběhům v celé marvelovské historii, neboť jí na dobro přepsali. V čem spočívá tato klíčovost? Jedná se především o osudový okamžik, ve kterém Bullseye (dlouholetý a úhlavní nepřítel Daredevila) zavraždí Karen Pageovou (bývalá přítelkyně  Matta Murdocka, která byla klíčovou postavou v životě Daredevila po více než 35 let). Vše se stane během boje mezi Daredevilem a mistrem v šipkách, který zrovna po Mattovi hodí obušek vší silou, který ovšem zasáhne Karen, ta už to posléze nerozdýchává. Skutečnost, že byl tento zločin proveden zrovna Bullseyem je o to horší, že právě Bullseye zavraždil další z Mattových lásek – Elektru (to se stalo za působení další legendy komiksu, Franka Millera, na přelomu 70. a 80. let). Díky těmto dvěma činům se z Bullseye stal jeden z nejnebezpečnějších sociopatů, kteří se v Marvel Universu vyskytují.

 

53. Žabák Thor

Od čísla: Thor #365 (Březen, 1986)

Tento příběh je jeden z důkazů, že Walt Simmonson je bravurním komiksovým spisovatelem. Jedná se o příběh, kde je kultovní Thor transformován do podoby žáby. Tato událost se řadí mezi jedny z největších momentů v komiksové historii Thora. Vše se stane, když Loky (kdo jiný, že?) použije mocný Surturův meč, aby proměnil Thora v žábu. Po dobrodružství v Central Parku, se Thorovi povede přeměnit v mocnou žábu (Frog Thor) a přinutí Lokiho kouzlo zvrátit. Možná se vám zdá, když čtete něco takto absurdního, že to zní jako úplně praštěný nápad (že se snad jedná pouze o vtip) nebo, že je to celé něco absolutně trapného. Omyl. Místo toho, Simmonson vytváří těžké emocionální momenty – zvláště když se malá žába snaží chytit své úžasné kladivo a vítězně ho držet nad hlavou a tím se proměnit na mocného Frog Thora.

 

52. Doctor Doom získává kosmickou sílu

Od čísla: Fantastic Four #57 (Prosinec, 1966)

Stejně jako jahody a šlehačka, tak i Stan Lee a Jack Kirby spojili dvě úžasné věci v jedno, což následně vytvořilo něco, co spolu dohromady funguje ještě lépe nežli samostatně. A přesně to se jim povedlo v tomto konkrétním příběhu Fantastic Four. Zlý a vynalézavý Doctor Doom, pravděpodobně nejlepší superpadouch vytvořený dvojicí Lee a Kirby, podvede Silver Surfera a získá jeho legendární kosmickou moc (v tom je odborník, jestli jste někdo četl Tajné války superhrdinů Marvelu, tak budete vědět, o čem mluvím). Od tohoto okamžiku nastává Doomova zkázonosná cesta, ve které se snaží stát se pánem celé planety Země. Moc nakonec ztratí tím, že překročí hranici, respektive se spustí pojistka, kterou Galactus nastavil Silver Surferovi, kdyby si náhodou chtěl moc vyskakovat. I přesto, že Doom za svou dlouholetou historii působil již v mnoha úžasných událostech a zažil si spoustu velkých momentů, tak se tento příběh, kdy získává moc Silver Surfera, může směle řadit mezi jeho nejlepší. Toto dobrodružství nadchne především ty z vás, kteří mají zálibu ve fandění darebákům.

             

51. Spider-Man poznal svého největšího fanouška

Od čísla: Amazing Spider-Man #248 (Leden, 1984)

Jedná se o příběh, který mnozí považují za jeden z nejvíce srdcervoucích příběhů celé historie Spider-Mana (což samo o sobě je známka výjimečnosti, neboť si tato postava prožila nepřeberné množství smutných ba dokonce tragických událostí). Hlavní zápletka je, že Spidey potkává Timothy Harrisona (Timothyho životní sen je právě seznámit se s kamarádským Spider-Manem), mladého chlapce, který se prohlašuje za největšího fanouška Spider-Mana. V jedné části příběhu Timothy žádá Spideyho, aby odhalil svojí pravou totožnost pod maskou. Jedná se o věc, kterou si Peter Parker chrání snad ze všeho nejvíc a jeho tajná identita pro něj moc znamená, čili bylo velkým překvapením, že Spidey nakonec k tomuto činu svoluje a Timothymu zjeví svou pravou totožnost. Proč se vůbec Peter takto zachoval, nám je lépe jasné díky konci. Scénárista Roger Stern doslova šokoval čtenáře emocionální ránou, když odhaluje, že Timymu byla diagnostikována leukémie a zbývá mu už jen pár týdnů života. Mimochodem jeden díl Spider-Man TAS z roku 1994 se věnuje této událost.

 

50. Pěkná prácička pro Kingpina, kterou raději nebrat

Od čísla: Daredevil # 227 (Únor, 1986)

V úvodní kapitole slavného a oplývaného příběhu “Born Again”, který měl na starost Frank Miller a David Mazzucchelli, je soukromý život Matta Murdocka systematicky ničen nechvalně proslulým Wilsonem “Kingpinem” Fiskem poté, co tento největší boss podsvětí objeví Murdockovu tajnou identitu jako Daredevil. To se stane tak, že Karen Page, bývalá sekretářka advokátní kanceláře Nelson & Murdock a přítelkyně Matta Murdocka, jejíž kariéra herečky upadne až na dno a stane se z ní pornoherečka v Mexiku (díky své závislost na heroinu), prodá informace o tom, že Matt Murdock je Daredevil. Tyto informace se donesou až k samotnému Kingpinovi, který následně udělá Daredevilovi ze života peklo. Během následujících šesti měsíců využívá svou moc, aby Mattovi zmrazil všechny účty, banka zabaví Mattův byt, policejní poručík svědčí proti Murdockovi a obviňuje ho z uplácení svědků. Shodou okolností se s ním rozvádí i jeho přítelkyně Glorianna, která si následně nabrnkne jeho bývalého parťáka a přítele Foggyho. Aby toho nebylo málo, tak když se Matt dostane ke svému bývalému domovu, tak zjistí, že byl vyhozen do povětří. V troskách nalézá kus svého Daredevilovského obleku a tím mu vlastně bylo sděleno, že Kingpin zná jeho tajnou identitu a že to byl právě on, kdo mu udělal ze života peklo. Tato událost je pouze malá část mimořádného a epického příběhu, který jsme měli možnost číst i v rámci UKK.

 

49. Představení Symbionta

Od čísla: Secret Wars #8 (Prosinec, 1984)

Fanoušci Spider-Mana (a že jich nebylo málo) byli doslova šokováni a místy i pobouřeni, když se jejich oblíbený síťolezec objevil v zbrusu novém, černém kostýmu, který do něho v podstatě vrostl (respektive parazitoval na něm) během velkolepé události známé jako Secret Wars, ve které bojují nejznámější hrdinové Marvelu proti těm nejmocnějším padouchům. V osmém čísle, první větší akce od Marvelu, se nám dostane novinky v podobě zbrusu nového kostýmu Spider-Mana. Stane se tak při scénce, kdy Spidey zjistí, že jeho kolegové si pomocí důmyslného stroje nechali vyrobit nové kostýmy a jelikož ten jeho je v dezolátním stavu, tak chce taky jeden pro sebe. Ovšem Péťa je trochu rozťekaný a tak “sáhne”do jiného stroje, ve kterém je vězněn symbiont. Jak to tak někdy dopadá, kostým je vlastně živý a dýchající cizinec, jenž vytváří symbiontu se svým hostitelem. Poté, co je pravda odhalena (zde zaúřaduje Mr. Fantastic), tak se Spidey svého kostýmu rychle zbavuje. S tím se symbiont nehodlá smířit a tak si najde nového hostitele v podobě Eddie Brocka a díky tomu nám vzniká superpadouch, všem dobře známý jako Venom (dalším podobným padouchem a možná ještě drsnějším je Carnage). O několik let později se s Venoma a Carnage stanou jedny z nejoblíbenějších postav v široké škále Spideyho padouchů. Ovšem bez této významné události by nikdy nevznikli.

 

48. Beta Ray Bill drží Thorovo kladivo

Od čísla: Thor #339 (Leden, 1984)

Jedná se o další událost, kterou jsme měli možnost číst v rámci UKK, takže většině z vás bude známá. Při pohledu na obálku již čtenáři tušili, že na ně něco velkého Walt Simonson chystá. Trochu zvláštní pohled, koukat na stvoření, které má obličej připomínající koně, jak zvedá mocný Mjolnir nad hlavu. Toto je zářný příklad toho, jak moc dostal Walt Thora na kolena a nakolik překopal jeho charakter a osobnost. V podstatě se mu povedlo celou postavu znovu definovat a zčásti i přetvořit. Do té doby totiž nikdo jiný kromě Thora mocný Mjolnir nezvedl. Vše se odehraje během boje mezi Thorem a Beta Ray Billem, kdy se Billovi povede přemoct pána Hromu a zároveň získat zázračné kladivo pro sebe. To by ještě nebylo až tak zarážející, ovšem Bill to kladivo dokonce zvedne nad hlavu a pro mění se v boha Hromu, čímž dokáže své čisté záměry. Nejen Thor, ale i jeho otec, sám veliký Odin, jsou v šoku.  Situace je nakonec vyřešena tím, že Odin nechá trpaslíky ukout ještě jednu takto mocnou zbraň a díky tomu se nám zrodí nová super silná zbraň a zároveň velmi zajímavá postava do světa Marvelu, Beta Ray Bill.

 

47. Jackpot!

Od čísla: Amazing Spider-Man #42 (Listopad, 1966)

Málokdy se stává, aby postava vyzařovala takovou důvěru a charisma, jako tomu bylo při prvním vystoupení červenovlasé krásky, Mary Jane Watsonové v Amazing Spider-Manovi číslo 42. Před debutem MJ se Peterova teta May snažila několikrát Péťu přesvědčit, aby šel na rande naslepo s neteří její přítelkyně Anny Watsonové.  Jelikož Parker v tomto ohledu své tetě moc nedůvěřoval a bál se, co by na něj mohlo vybafnout, tak se mu dlouho dobu dařilo tomuto osudovému setkání vyhýbat. Ovšem, když jí konečně potkal, tak se zalíbila nejen jemu, ale i většině čtenářů a vše podtrhla nesmrtelnými slovy: “Smiř se s tím tygře, právě jsi trefil jackpot!”. Vše se stalo v době, kdy to měl Peter rozehrané ještě na jiném hřišti, tudíž si nejprve prožil vážný románek s Gwen Stacyovou. Teprve po smrti Gwen začal chodit s MJ a po několika rozchodech a nových začátcích se sní nakonec i oženil.

 

46. Zrození Silver Surfera

Od čísla: Silver Surfer #1 (Srpen, 1968)

Zatímco tajemný Silver Surfer surfoval v Marvelovském vesmíru již několik let od svého debutu ve Fantastic Four #48, jeho zrození zůstávalo pod rouškou tajemství a muselo si počkat na odhalení až do uvedení sólovky Silver Surfer v roce 1968. Díky tomu vzniklo několik spekulací, jak to s ním vlastně je a fanoušci byli plni očekávání, co nám pánové z Marvelu naservírují. V tomto příběhu Norin Radd, aka Surfer, vypráví o tom, jak byl transformován na mocného hrdinu poté, co nabídl své služby herolda požírači planet Galactusovi výměnou za to, že ušetří jeho domovskou planetu Zenn-La a pochutná si na nějaké jiné. Mezitím, přes obraz Surferova zrození, John Buscema ukazuje od samotného počátku této série, proč byl právě on vybrán jako umělec této série. Jeho panely jsou vskutku skvostné a byl to právě on, kdo určil směr této velmi důležité postavy ve světě Marvelu. 

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

daredevil99 Offline
daredevil99 02/11/2014 (2. listopadu 2014)
souhlasím s elhonzo ale jinak další úžasný článek jen tak dál
Elhonzo Offline
Elhonzo 01/11/2014 (1. listopadu 2014)
Jen tak dál těším se na další . Jenom já bych si cokoliv z Born Again nechal do Top 20 ale to jsou moje subjektivní momenty .
Minotaur.cz