Liga spravedlnosti 2: Zrození zla

30. října 2014 jardoom Diskuze (13)
Liga spravedlnosti 2: Zrození zla

Liga spravedlnosti se v knize Počátek hezky předvedla. Demonstrace jejich sily v New52 restartu dopadla nadprůměrně dobře, a já jsem rád, že nám BB/Art předložil druhé jejich dobrodružství v knize zvané Zrození zla.

Knihy Dobrovský

Díky předchozí knize jsem měl laťku nasazenou hodně vysoko a byl jsem připravený nekompromisně pokárat za každou maličkost, která by mi na tomto svazku vadila. V průběhu čtení jsem brzo zjistil, že pokud to půjde stejným tempem, větších chyb se nedočkám a ty menší skoro přehlédnu. Jelikož je to ale recenze, upozornit na ně musím.
Velkou chybou je fakt, že BB/art souběžně nevydává ostatní série, po jejiž přečtení bude čtenář obeznámen se vším, co by vědět měl. Neříkám, že se v této knize někdo ztratí, to ani náhodou, ale jelikož je tohle restart, je tohle ten správný čas čtenáři nabídnout vše, co chce vědět. Nejlépe na tohle sedí Wonder Woman, jejiž role je zde téměř největší. Kdyby bylo člověku nabídnuto restartované čtivo o Wonder Woman, udělal by si k tomuto příběhu větší vztah. V této knize totiž figuruje postava jménem Steve Trevor. Muž, který se dostal na ostrov Amazonek, a bez Diany by odtamtud nevyvázl živí. Ona by zase bez něj nepoznala zbytek světa. Steve se stal jejím přítelem, kterého ale ona sama nepochopila, takže zde figuruje jen jako poslíček, takzvaný spojovací díl mezi lidstvem a Ligou. Bez znalostí o Wonder Woman je ale Steve jen spojovací mezičlánek, a jen tak mimochodem Dianin slabý bod, ačkoli je to po přečtení Zrození zla patrné.

Další chybou je Green Arrow. Mám pocit, že si Oliver zasloužil důstojnější výstupy a ne jen zoufalé pokusy stát se členem Ligy. Jeho osobnost v Lize nějak potřebná není, ale osobně bych řekl, že v dalších dílech se členem jistě stane. Viz události v závěru knihy. Když jsem o minulé knize prohlásil, že nenese poslání, o téhle se to říct nedá. Geoff nám pro tentokrát předvedl, že největší superhrdinové světa jsou víc, než největší ranaři, ačkoli tak ve většině případů vystupují. Krásně se to předvádí opět na Dianě, kdy pro záchranu Steva udělá víc, než je sama schopna. To ale zase přenáší pozornost na to, že ačkoli ostatní také těží své maxima, nikdo jiný není lidštější. Každý z členů týmu má svou vlastnost. Nejsou to vlastnosti, které vloží ducha bezduchému charakteru, ale jsou to vlastnosti, které vás štvou, jelikož z vašich hrdinů dělají obyčejné jedince. 

Na čem ale kniha neplýtvá, je humor. Člověk by řekl, že humorné scény v superhrdinských týmovkách umí jen Marvelovské filmové studio. Já se u čtení tohoto komiksu usmíval často, a všimla si toho i přítelkyně, která mě pokaždé upozornila otázkou "co je na tom tak vtipného". Méně vtipný byl ale fakt, že hlavní záporák je vzhledově podobný na Helsponta, což byl Supermanův soupeř v knize Tajnosti a lži. Ten měl sice modré plameny kolem hlavy, ale jinak je tam podoba velmi nápadná. Tohle musím úžasné kresbě Leemu upřít. Vím, že koncepci vzhledu postav asi nevybírá on, ale je špatné, že k prvním konceptům přikreslil tak podobnou postavu. Jinak je Graves, záporák této knihy velmi zajímavou postavou. Má velkou motivaci, také má esa v rukávu a umí tahat za ty správné nitky. Také jsem velmi rád, že hlavní záporák není opět nějaký intergalaktický magor, který plení jeden svět za druhým. Graves je svým způsobem celkem sympaťák a vše co dělá, ačkoli je to špatné, dělá z nějakého důvodu. V tomto směru jsem velmi spokojen. Dokonce ani Geoff, který je ve většině komiksů ukecaný, a to nemám rád, si nechal zbytečné průpovídky pro sebe a komiks zaplnil jen tím, co bylo opravdu nutné. Žvanění nechal pro Gravese, který své počínání vysvětlit muset, a hrdinské činy nechal pro Ligu. Tak to má podle mne být. 

Když už jsem v minulém odstavci načal kresbu, tak to v tomto posledním zakončím. Jim Lee je pro Ligu Spravedlnosti dobrou volbou. Krásně podtrhuje fyzickou zdatnost našich hrdinů, úžasně zpracuje všechny bojové scény, a precizně vykreslí veškeré prostředí hlavního dění. Jim Lee je prostě kreslířská legenda a dokazuje to každým tahem jeho pera na papíru. Někdo jeho umění řadí k mainstreamu, já tvrdím, že bez něj by moderní mainstream neměl budoucnost.

Verdikt

Jestliže Počátek nenesl žádné poslání, tak Zrození zla je přesným opakem. V tomto komiksu sice došlo k naprostému obratu oproti tomu prvnímu, ale co neměla kniha první, má tato druhá a naopak. Proto musím hodnotit obě knihy stejně. Kniha slušně odsýpala a vše se četlo opravdu parádně. Pořád to ale nebylo to pravé ořechové. S odkazem na další díl musím říct, že to nejlepší na nás určitě čeká.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 02/11/2014 (2. listopadu 2014)
Odpověd na #5372 příspěvek od batcat
unchained je seria ktora koli malym zarobkom bude uzatvorena.
No právě, asi bych měl přestat odlišovat, série a minisérie.
batcat Offline
batcat 02/11/2014 (2. listopadu 2014)
Odpověd na #5365 příspěvek od spiderbat
Ale Nespoutaný, je minisérie (jako byl Superman pro zítřek), tzn. né víc, než dvě-tři knihy, nebo ne (já to rozlišuju, možná je to chyba, já vím)?  
unchained je seria ktora koli malym zarobkom bude uzatvorena.
spiderbat Offline
spiderbat 31/10/2014 (31. října 2014)
Odpověd na #5364 příspěvek od jardoom
Já si to myslel taky, proto jsem slěpe koupil GA Rok Jedna.. zbytečně! :D nevadí.     Já myslel že budou tři série, ne ještě další tři Superman knihy. 1 série je SUPERMAN, 2. Action Comis a 3. Unchained
Ale Nespoutaný, je minisérie (jako byl Superman pro zítřek), tzn. né víc, než dvě-tři knihy, nebo ne (já to rozlišuju, možná je to chyba, já vím)?  
jardoom Offline
jardoom 31/10/2014 (31. října 2014)
Odpověd na #5362 příspěvek od spiderbat
A kteří, to jsou? Jí vím, jen o jednom: Superman Nespoutaný: Kniha první Díky Jinak jsem myslel, že GA: Rok jedna, je taky New52, ale už vím, že není...  
Já si to myslel taky, proto jsem slěpe koupil GA Rok Jedna.. zbytečně! :D nevadí.     Já myslel že budou tři série, ne ještě další tři Superman knihy. 1 série je SUPERMAN, 2. Action Comis a 3. Unchained
spiderbat Offline
spiderbat 31/10/2014 (31. října 2014)
Odpověd na #5359 příspěvek od jh666
Jo, jasně, ale tři série jednoho hrdiny na našem trhu jsou podle mě moc. Snyderův Batman od Crwe je jasný, ale myslí že Dark Knight i Detective Comics najednou jsou zbytečný. Místo jednoho z těch titulů by mohli zkusit třeba Aquamana nebo Green Arrowa nebo i něco od Marvelu.
Ještě je tu, pre-New52 (viz Batman a syn, Black Glove, Batman R.I.P.), série s D. Graysonem jako Batmanem, a Damianem jako Robinem (Batman a Robin 1: Batman znovuzrozený atd.).
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku