Výtah do pekla (Kladivo na čaroděje 5)

9. listopadu 2014 fm.tua Diskuze (0)

Bez soucitu, bez morálky, bez pudu sebezáchovy. Proti všem.

Výtah do pekla (Kladivo na čaroděje 5)

Výtah do pekla je pátým pokračováním dobrodružství týmu Felixe Jonáše z pera samotného zakladatele série Jiřího Pavlovského. Co nám autor naservíruje? A na co se můžeme těšit? Odpovědi na tyto záludné otázky vám dá tato recenze. 

Knihy Dobrovský

Pátý příběh náš tým úderníků zavede řešit případ do jedné z pražských nemocnic, kde něco k smrti vyděsilo pacienty. Co je na tom nejdivnější? Všichni vystrašení jsou totiž v kómatu. V podzemních chodbách se skrývá něco prastarého a mocného a nikdo jiný není kvalifikovaný k řešení této záhady než tým Felixe Jonáše. Mimo to jsou Kladiva nucena rozluštit další záhadu a to panelák, ve kterém pravidelně dochází k sebevraždám. Panelák samotný je posedlý zlem a jeho nájemníci nejsou o nic lepší.

Jiří Pavlovský nám střídavě servíruje dva rozličné případy, které spolu nemají pranic společného. První dějová linka sleduje Felixe a Waltera, kteří se vydávají do podzemí pražské nemocnice a musí si promluvit s prastarou bytostí, která se tam nakvartýrovala. Na pokyn Ester von Blaschkof, členky Sedmičky, od ní musí zjistit jisté informace. Ve stejnou dobu se Klaudie vydává řešit záhadu vražedného paneláku, při které jí má pomoci Vincenc. Jelikož se Vincenc dlouho neukazuje, rozhodne se Klaudie příjít této nepříjemnosti na kloub sama. Díky tomu se dostává do spáru paneláku, ve kterém jí jde o holý život.

Zápletka je originální a poutavá, takže se čtenář nenudí. Kniha se příjemně čte a střídání dějových linií jí jen prospívá. Co bych ale knize vytknul je, že na dva příběhy je 152 stran málo a více se rozepsat by neuškodilo. Text je dělen na klasické kapitoly, v nichž jsou nesouvisející části odděleny třemi hvězdičkami. Humorem, typickým pro tuto urban hororovou fantasy sérii se nešetří a čtenář narazí na hlášky, u kterých se pobaví a ze srdce  zasměje (ikdyž na něj ostatní hledí jak na blázna).

Jiří Pavlovský se ve své sérii snaží postavy vyvíjet, v tomto příběhu dostal prostor Felix, o kterém se dozvídáme tajemství jeho minulosti a překvapivě Vincenc, který se dočkal posunu v současnosti a to sexuálním vztahem s ženou, u které byste to nečekali. Vincenc je v tomto příběhu spíše navíc, kromě sexuálního excesu, do vyprávění nijak výrazně nezasahuje. Klaudie, která je vydána na nemilost vraždícímu panelovému domu, ukazuje jistou emancipaci a tím dokazuje, že je právoplatnou členkou týmu Felixe Jonáše.   


  
 Jiří Pavlovský

  Výtah do pekla (Kladivo na čaroděje 5)

  ISBN: 978-80-7425-188-7

  Nakladatelství Epocha, Praha 2013

  paperback, 152 stran

  149 Kč

Jiří Pavlovský

Spisovatel, komiksový (a filmový) publicista, překladatel a vydavatel. Sám i ve spolupráci s mnoha autory publikoval řadu povídek, z nichž mnohé získali žánrová ocenění jako je Cena Karla Čapka nebo Cena Akademie SFFH. Kladivo na čaroděje nejen vymyslel, ale napsal i jeho první dva díly, rovněž na něj dohlíží a do série hodlá i přispívat.

Kladivo na čaroděje

Serié je spojení moderního hororu a urban fantasy. Podobá se sériím, jako je agent JFK nebo Mark Stone. Díly jsou psány rozličnými autory s vlastním pohledem na tento svět, a tak každý autor přináší do série něco nového.

vývoj postav; zápletka
na dva příběhy krátké

Verdikt

Výtah do pekla po příběhové lince výrazně nevybočuje, ale stále se jedná o oddechovou četbu a kniha hrdě doplňuje tuto sérii. Hlavním kladem je vývoj některých postav, o kterých se dozvídáme něco nové. Bohužel na dva příběhy je kniha se svým počtem stran omezená a zasloužila by si rozšířit. Autor konečně plně využil potenciál světa a napsal poutavý a čtivý příběh, ve kterém se o něco více rozepsal než v dílech předchozích.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz