Živí mrtví 09: Smutek nás pozůstalých

20. října 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Živí mrtví 09: Smutek nás pozůstalých

Kdo by neznal snad nejslavnější komiksovou zombie apokalypsu s názvem The Walking Dead? Věříme, že netřeba sáhodlouze představovat a hnedka vám nabídneme recenzi devátého svazku, který nese název Smutek nás pozůstalých. Opět se nám pokusí Kirkman přiblížit pár těžkých chvil Ricka a jeho přátel.

Knihy Dobrovský

Jak už jsem zmínil, tak The Walking Dead netřeba představovat. Tato komiksová série je s námi již přes deset let, tedy alespoň v zámoří. Netrvalo dlouho a tato série si našla srdce i českého čtenáře a díky nakladatelství Crew tu máme už devátý svazek. No vlastně i díky čtenářům, které pravděpodobně motivovalo i televizní zpracování. Právě to se dostalo i do českých televizí zakoupením práv a vysílání pod stejným překladovým názvem jako komiksové vydání Crwe. Jednoduše Živí mrtví. A ti přichází.

Vydávání svazku Živích mrtvých nebo raději The Walking Dead se nese v duchu pravidelnosti a to co se do počtu stránek týče. Pokaždé nás čeká rovných 136 stránek tohoto černobílého umění. Je to poměrně pochopitelné, neboť nemá smysl různě porcovat příběh, který je totiž vlastně jen jeden. A každý svazek ho posouvá dál a dál. A toto je jedno z velkých kouzel The Walking Dead. Nečekejte uzavřené příběhy, neboť tento našlapaný vlak jede dál a dál a stále udivuje, stále šokuje a přichází s novými nápady.

Jak už napovídá název, tak půjde především o smutek. Když v předchozím díle Guvernér dokončil své tažení na věznici, tak padali hlavy a to na obou stranách. Rickovi a jeho partě se však nakonec podařilo Guvernéra udolat, ale za jakou cenu? Nyní opouštíme chladné stěny věznice a vracíme se na cestu, tak kde naše parta začínala. Tentokrát, ale roztříštěně a samostatně. Celá parta je v troskách a jsou sami v tomhle temném světě. Nejhorší je na tom, že je opouští naděje a vytrácí se smysl jejich putování. Jediné co ještě prozradím, že sice nás zde nečeká tolik akčních pasáží jako v předešlém svazku, ale za to se dočkáme o to více intenzivnějších pocitových pasáží.

Právě ony pasáže se táhnou napříč celým dějem. Prvním z nich je vlastně holý fakt, že se toho v komiksu moc nenamluví. Je to poměrně velká změna, protože před tím byl děj plný budování vztahů mezi lidmi ve věznici. Tudíž jsme se toho i hodně dozvěděli. Nyní se k nám informace taky dostávají ve velké míře, ale pomocí kresby a její neverbální komunikace. Snad i poprvé výrazněji vynikne Adlardova magicky temná podívaná. Právě ta se snaží o jediné, a to udržet čtenáře ve stejných pocitových pochodech jaké prožívají naši hrdinové. Osobně jsem byl hodně překvapen, že i toto lze čekat právě ve The Walking Dead. Je vskutku zajímavé sledovat totální psychicky rozklad Ricka. Na mě osobně zapůsobil na jedničku. Jsem rád, že díky této depresi, která se nese vesměs celým svazkem, mě The Walking Dead utvrzuje v tom, jak je toto dospělé a vážné čtení.

Poslední co bych rád zmínil je fakt, že většina z nás fanoušku rozhodně sleduje seriál a jsou si vědomi oněch odlišnostech oproti předloze. Rozhodně mi tento způsob nevadí a rád se kouknu na jiný pohled příběhu. Zajímavé je fakt to, že ony maličké události či prvky se do seriálu stejně promítnou, akorát v jiný čas na jiném místě a za jiných, ale přesto podobných okolností. Za všechno mluví scéna s telefonem, na kterou fanoušky po zhlédnutí a přečtení rozhodně narazí. Opravdu jsem rád, že všechny tyto prvky jsou odvyprávěny a i v televizním zpracování nechybí.

hlubší myšlenky a pocity zoufalství
strašně rychle se to čte, méně akce

Verdikt

Ano je to tak, i devátý díl přináší pořádnou porci vážné zábavy a to především té kvalitní. Sice za sebou nenecháme tolik mrtvol jako v předešlém díle, ale za to intenzivněji procítíme onu ztrátu. Zažijeme i menší komiksový psychický rozklad, který téměř každého rozhodně vtáhne a osloví. Pokud máte načteno předchozí putování, tak se těžte na další poctivý zářez do knihovničky. Jen zamrzí ta délka, která díky menšímu množství textu uplyne bleskovější rychlostí než jindy.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku