75 největší událostí světa Marvelu #2

11. října 2014 S4TW Diskuze (0)
75 největší událostí světa Marvelu #2

Marvel slaví 75. let a my jsme se to rozhodli oslavit s ním v podobě představení 75 největších, nejdůležitějších, nejzásadnějších či nejoblíbenějších momentů, které se za jeho historii v komiksu odehrály. V minulém díle jsme si představili události od místa 75 až po místo 66, nyní pokročíme o dalších deset míst. Čekají nás představení postav, úmrtí, znovuoživení či svatba. Tak jdeme na to.

Knihy Dobrovský

65. Nový Guardians of the Galaxy

Od čísla: Guardians of the Galaxy #0.1 (Duben, 2013)

Ti, kteří četli druhé pokračování Guardians of the Galaxy (Strážci galaxie) od Dana Abnetta a Andyho Lanninga, které vycházelo v pozdějších letech prvního desetiletí třetího tisíciletí, se pravděbodobně již vyznali v postavách, které měli později vytvořit jeden tým: Star-Lord (Peter Quill), Rocket Raccoon, Gamora, Drax a Groot. Přeci jen mýval, strom, jednoduchý nazelenalý rváč (nepřipomíná vám aspoň trochu Hulka?), sexy mimozemšťanka (mimochodem jí vychoval Thanos) a člověk, je velmi neobvyklé poskládání. Ale vzhledem k tomu, že se pořád jednalo o relitivně neznámou sérii, bylo obrovským překvapením, když Marvel přišel s oznámením na konci roku 2012, že je ve vývoji film, který vychází z těchto postav. Poté, na začátku roku 2013, Marvel ukázal, že vsazí na sázku all-in, co se týče Strážců. Nejprve byl zveřejněn prolog / flashback sešit, který měl na starosti Brian Michael Bendis, velká hvězda svého oboru (kresbu si vzal na starost Steve McNiven). Následná série zaznamela velký úspěch a velmi pomohla vzbudit zájem fanoušků o tuto podivuhodnou skupinku hrdinů, který byl nutný pro film. Film se na konec stal největším očekáváním roku a následně velkým trhákem.

 

64. Smrt Ultimate Petera Parkera

Od čísla: Ultimate Spider-man #160 (Srpen, 2011)

Tento příběh přišel v době, kdy známé komiksové charaktery umíraly, jak na běžícím pásu. V podstatě by se dalo říct, že každý měsíc zemřela nějaká významná postava. A přesně v tom okamžiku přišel Marvel  s velice odvážnou volbou: nějak zabít stěžejní charakter jejich Ultimate vesmíru, Petera Parkera. A to natrvalo. Brian Michael Bendis se znovu spojil s původním kreslířem Ultimate Spider-Mana, Markem Bagleyem, aby spoluvytvořili něco unikátního v komiksovém průmyslu – definitivní smrt supehrdiny, který je stěžejním kamenem celého vydavatelství. Peter zemře při boji s Ultimate Green Goblinem, když brání svojí tetičku May a další své nejbližší. Činil přesně tak, jak sám sobě sliboval, když díky jeho arogantnímu chování zemřel strýček Ben v počátcích této série. V jednom z finálních obrázků tohoto komiksu Peterova “jednou jo a jednou zase ne” přítelkyně, Mary Jane, drží jeho mrtvé tělo. Tento okamžik dosti přípomíná epický moment z příběhu The Night Gwen Stacy Died.

 

63. Představení Superior Spider-Mana

Od čísla: Amazing Spider-Man #700 (Únor, 2013)

V jednom z nejspornějších dějů všech dob, písař Amazing Spider-Mana Dan Slott zabil ikonickou postavu celého Marvelovského universa Petera Parkera / Spider-Mana a nahradil jej jeho dlouholetým nemesisem, Doctorem Octopusem. To všechno se stalo tak, že duše Octopuse byla přesunuta do těla Spider-Mana a Peterova duše uvízla v umírajícím těle pana Chobotničky. Všechno to znělo jako úžasný nápad, ovšem s obrovským rizikem. Přeci jen Doc Ock je darebák tělem a duší a nyní se vyskytuje v těle nejoblíbenějšího superhrdiny, který má ještě k tomu velké morální zásady (jako třeba tuto klasiku: “S velkou mocí přichází i velká odpovědnost”). To všechno tak nějak zůstane v těle Petera a Ock se s tím musí poprat. Najednou cítí všechnu Parkerovu bolest, utrpení, jeho zásady, morálku a smysl po odpovědnost. Peter tak zanechal Ottovi něco ze sebe a ten si musí uvědomit, jaká tíha na něm leží a že má povinnost pokračovat jako nový Superior Spider-Man. To, že se chová trochu jinak, to už je věc druhá. Superior Spider-Man se stal záhy jedním z nejprodávanějších titulů Marvelu. Bohužel, všechno skončilo poměrně brzy a Peter se nám vrátil na začátku letošního roku.

 

62. Captain America byl zrazen

Od čísla: Captain America #175 (Července, 1974)

Jedná se o příběh, který se velmi podobá skutečné světové politice – a to Watergate skandálu, který otřásl USA v době prezidentování Richarda Nixona v 70. letech. V tomto komiksu se podobnou krizí zabývá samotný Captain America. Zatímco vyšetřuje masivní zločinné spolčení, Cap zjistí, že osoba, která za tím vším stojí, je samotný prezident Spojených států. Když na veřejnost pronikne toto zjištění, tak prezident spáchá sebevraždu, což vede Capa (dočasně) k opuštění jeho role jako červeno bílo modrého Avengera. Zatímco byl Capův charakter do této chvíle rozvíjen především podle jednoho určitého charakteristického rysu a to jako symbol amerického šovinismu (což má původ v tom, že se jedná o komiksového hrdinu vytvořeného a zasazeného do WWII), po události, která odstartovala s číslem #175 se Capův charakter a význam na dobro změnil. Nikdy předtím nebyl Captain America tak hluboce zrazen zemí, kterou přísahal chránit za každou cenu.

 

61. Tajná invaze vypuká

Od čísla: Secret Invasion #2 (Červenec, 2008)

Tuto událost vystihuje jednoduchý slogan: Komu budeš věřit? Komerčně úspěšná minisérie Secret Invasion staví hrdiny Marvel Universe proti rase Skrulls – kteří jako měňavci vystupují pod identitou právě hrdinů Marvelu. Tato podvratná a dlouhodobá invaze Skrullů vytvořila pocit rozšířené paranoie a zmatku. Pocit, kterému nejmocnější hrdinové Marvelu kolektivně čelili opravdu jen zřídka, jestli vůbec. Tyto emoce jsou nejlépe zachyceny v úvodním obrázku druhého dílu minisérie, který zachycuje všechny superhrdiny čelící proti svým protějškům v podobě přeměněných Skrullů. V této události si opravdu nikdo nemůže být jistý, kdo je skutečný hrdina a kdo je pouze přeměněný Skrull s těmi nejhoršími úmysly. Jistý si nemůžou být obyčejní lidé, superhrdinové a dokonce ani samotní čtenáři, což je přesně ten důvod, proč je tento komiks nabytý pocity paranoie a zmatku.

 

60. Odmaskování Spider-Mana

Od čísla: Civil War #2 (Srpen, 2006)

Minisérie od Marka Millara a Stevena McNivena, Občanská válka, je napěchovaná šokujícími momenty. Ale jedno z největších překvapení přišlo ke konci druhého sešitu, když se Spider-Man (hrdina, který pracoval mimořádně těžce na tom, aby svou civilní identitu jako Peter Parker ukrýval) odmaskuje v místnosti plné reportérů, na tiskové akci na podporu zákona o nadlidské registraci. Tímto krokem Peter formálně vyjádří podporu Tony Starkovi a ostatním silám, které jsou pro registraci. Tohoto velkého kroku ovšem Peter začíná velmi rychle litovat s tím, jak se Občanská válka vyvíjí dále. Parkerův život se totiž obrací vzhůru nohama poté, co zveřejnil svou identitu. Jeden z důvodů, proč tajil svoji identitu, bylo chránit jeho rodinu a blízké, což se teď ukazuje jako velice prozíravé, neboť je jeho rodina ohrožována superpadouchy ze světa Marvelu. A když Peter následně změní stranu a připojí se k Secret Avengers pod vedením Captaina Americy, tak se stává jedním z nejhledanějších členů tohoto uskupení, které je proti této velké právní změně. Spideyho odmaskování se stává tak složitým dilematem pro tento charakter, že se nakonec musí vzít tento krok zpět, aby byla jeho identita opět utajena.

 

59. Svatba Petera Parkera a Mary Jane Watsonové

Od čísla: Amazing Spider-Man Annual #21 (Červen, 1987)

Když už mluvíme o událostech, které ovlivňují osobní život superhrdinů, tak nesmí opomenout jednu z nejvýznamnějších v historii Marvelu. V jedné z nejznámějších komiksových svateb si Peter Parker alias Spider-Man vzal svojí dlouholetou přítelkyni Mary Jane Watsonovou. Rozhodnutí oženit Spider-Mana se stalo jedním z nejvíce kontroverzních (přeci jen Spider-Man představoval dlouhou dobu obyčejného studentíka a k tomu moc chomout nejde, ale jako každá postava i on se vyvíjel a jeho život se nějakým směrem ubírat musel). Tehdejší šéfredaktor Marvelu, Jim Shooter, údajně chtěl touto velkou událostí navýšit prodeje komiksu o síťolezci a proto pověřil tvůrce k tomu, aby tuto myšlenku převedli na papír. A to navzdory skutečnosti, že řada tvůrců tento nápad nepodporovala. Kritici manželství Petera a MJ tvrdili, že právě tímto krokem okradou Petera o jeho mladistvost, zatímco jiní si mysleli, že pro takovýto podivínský charakter je trochu moc, aby se oženil se supermodelkou typu MJ. Bez ohledu na to, manželství trvalo dlouhých 20 let, než přišel vymazáno v pozdních letech třetího tisíciletí jako součást ještě kontroverznějšího One More Day.

 

58. Tajná identita Thunderbolts

Od čísla: Thunderbolts #1 (Duben, 1997)

V jednom z nejpamátnějších šokujících zakončení v historii Marvelu, zbrusu nový tým superhrdinů se objeví na scéně v roce 1997 v návaznosti na úmrtí nejmocnějších hrdinů světa Avengers a Fantastic Four (to se stalo během památné události Onslaught event). Baron Zemo povolal několik jeho bývalých spojenců z čtvrté inkarnace Masters of Evil během záchranného pokusu Goliathe (bývalý bodyguard Zemova otce). Povolaní členové byli: Beetle, Fixer, Moonstone a Screaming Mimi. Zemo si vyložil náhodné setkání jako znamení, a rozhodl se reformovat Masters of Evil a zaútočil na Avengers. Než se mu ovšem povede provést útok spousta superhrdinů a Avengers zahyne během útoku Onslaughta. Smrt superhrdinů vytvořila šanci pro Zema a jeho spojence, neboť si uvědomují, že svět potřebuje supermocné mistry a že jeho tým mu tuto potřebu mohl naplnit. Tím, že se vydávají za superhrdiny, získají důvěru veřejnosti a samotného S.H.I.E.L.D.. Také se jim dostane přístupu ke všem tajemstvím, které měli k dispozici Avengers a S.H.I.E.L.D.. Zemo pak plánuje prodat tato tajemství podsvětí. Celý tento příběh byl takové překvapení (měli ho na starost Kurt Busiek a Mark Bagley), že byl vybrán fanoušky jako součást Marvel 75th Anniversary Omnibus.

 

57. Captain America zjistil pravou identitu Winter Soldiera

Od čísla: Captain America vol.5 #11 (Listopad, 2005)

Od té doby, co byl Captain America znovu oživen v průběhu Silver Age Stanem Leem a Jackem Kirbym, byla smrt Capova parťáka z druhé světové války, Bucky Barnese, brána jako jeden z nejposvátnějších a nenávratných okamžiků v historii Marvelu. To vše se změnilo cca před 10 lety, kdy Ed Brubaker a Steve Epting vzkřísili Buckyho. Buckyho mozek byl “vymyt” a byl přeškolen na operativního agenta KGB, Winter Soldiera. Cap nejdřív vůbec netuší, kdo je tento tajemný a smrtící vrah, který se mu tak nějak připlete do cesty (můžeme si přečíst v rámci UKK nebo prvního Omnibusu Captain America), ale když do jeho bytu v NYC dorazí tajemná obálka s ještě tajemnějším obsahem, tak se dozví šokující pravdu o svém starém příteli. Nový pohled na Buckyho smrt (a to ostatní, co přijde poté) se ukázal jako velmi dobrý nápad. U fanoušků se stal tento příběh velice populární a i kritika ho ocenila. Děj se stal ústředním tématem pro letošní film Captain America: The Winter Soldier.

 

56. Představení Eternity

Od čísla: Strange Tales #138 (Listopad, 1965)

První vlna příběhu o Doctorovi Strangeovi od Stana Leeho a Stevea Ditka nabízí jedny z nejvíc nápaditých vizualizací za celou dobu Silver Age od Marvelu. Některé stránky jsou opravdu komiksové lahody a člověku až přechází oči. Ditko, který se proslavil především díky kreslení série The Amating Spider-Man, dostal od Marvelu v podstatě volné pole působnosti na této sérii. S příběhem si mohl dělat, co chtěl a v důsledku toho byla vymyšlena postava, respektive kosmická entita známá jako Eternity. Eternity je významný hlavně v tom, že se jedná o jednu z prvních z mnoha kosmických sil ve světě Marvelu. Dalšími mocnými z kosmu jsou například Death či Galactus. Eternity se poprvé setkal s Doktorem Strangem , když Strange hledá entitu v době, kdy je jeho učitel Ancient One napaden svým bývalým žákem Baronem Mordo. Po sérii bitev Strange s Mordem, se ukáže, že hlavním nepřítelem, který za tím vším stojí je Dormammu, který tajně využívá Morda. Strange najde a mluví s Eternity a ten mu radí, jak porazit Dormammu. Vymyšlení postavy, která je vlastně kosmická bytost bylo v té době něčím neobvyklým, a v Silver Age se to stalo jednou z konkurenčních výhod Marvelu. 

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz