Vinen (Harry Dresden 8)

7. října 2014 fm.tua Diskuze (0)
Vinen (Harry Dresden 8)

Osmé pokračování z cyklu o chicagském čaroději, s názvem Vinen, rozjíždí další koktejl magie, akce a napětí. Harry nám začíná pomalu, ale jistě tloustnou. Co kniha, to více stran a propracovanější svět. Pojďme se na osmý díl podívat drobnohledem a odhalit kdo je Vinen...

Knihy Dobrovský

Na konci přechozího dílu se Harry, kvůli válce Bílé rady s Rudým dvorem nedobrovolně stává oficiálním členem rady čarodějů. Na jednom z jejich setkání dostává od jednoho z jejích členů - strážce brány - varování, že se v Chicagu znovu objevila černá magie a jeho úkolem je najít jejího strůjce. Do toho mu zavolá dcera jeho dobrého přítele s žádostí o pomoc. Na festivalu hororu někdo brutálně napadl majitele kina a její přítel je hlavním podezřelý. Chicagský čaroděj se vydá tuto na první pohled banální věc prošetřit a zjišťuje, že zde působí mocné síly temné magie. Kdo, je vyvolal a z jakého důvodu? To jsou hlavní otázky, které odhalí řadu dalších otazníků a dospějí v překvapivému konci.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, s každým dalším dílem jsou knihy ze série o Harrym Dresdenovi tlustší a obsahují hutnější příběh, který se zejména zaměřuje na akci a detektivní pátrání. Mimo to se současně celým dějem proplétá linie, která nepřímo neovlivňuje vyprávění, ale vyvíjí jeho pozadí a tím rozšiřuje Harryho svět. V minulém díle byla z příběhu vyjmuta (odjela na dovolenou) velitelka útvaru pro paranormální vyšetřování, detektiv Karin Murphyová. Teď se vrací a do akcí nabitého příběhu přináší rozšíření děje po vztahové lince, mezi Harrym a detektivem Murphyovou to již jiskří nějakou dobu, ale tento díl čtenáři dá odpovědi, na které čeká a je pouze na něm, zda to pro něj bude dobrá nebo špatná zpráva.

Autor se drží osvědčeného způsobu a to zejména bavit čtenáře, co stránka, to akce smíchaná s typickým dresdenovským humorem. Jim Butcher na humoru staví a svými neotřelými vtípky, mnohdy s černým podtextem příběh příjemně odlehčuje a čtenáře zaručeně pobaví. Někdy se v ději objevuje akce přespříliš, která dělá zbytečně příběh přeplněný akčními vycpávkami, ale na druhou stranu neztrácí text tempo a je vysoce čtivý. Překlad je velmi kvalitně udělám, na tom má velkou zásluhu předkladatel Zdeněk Uherčík, který si s textem excelentně pohrál. Jako v předchozích dílech, je příběh členěn na poměrně krátké kapitoly, které Vás přímo nutí k tomu, abyste četli dál a dál a Harryho další dobrodružství slupli jako malinu.

V knize se setkáme se starým známými, mezi nimiž nechybí Michaelem Carpenterem a jeho rodina či Harrryho příbuzný Thomas, který se stává méně závislým na svém starším bratrovi. Dalšími postavami, které se na scéně ukážou jsou členové Letního dvora Lily a Fix, kteří významně zasáhnou do děje. Ve hře je stále padlý anděl - Lasciel, jenž Harrymu nahlodává mysl a snaží se ho uvést v pokušení, kterému se snaží odolat. Mimoto čaroděj v rámci vyšetřování navštíví Nevernever (pro neznalce světa Harryho Dresdena – svět z něhož pochází bytosti s nadpřirozenými schopnostmi), čímž nevědomky převáží jazýček vah ku prospěchu Bílé rady.      Jim Butcher

 Vinen (Harry Dresden 8)

 ISBN: 978-80-7387-752-1

 Nakladatelství Triton, Praha 2014

 překlad: Zdeněk Uherčík 

 paperback, 504 stran

 299,- Kč

 

Jim Butcher

Americký autor fantasy, jemuž kariéru nastartovala série Harry Dresden, se k fantastice dostal jako čtenář knih J. R. R. Tolkiena. Po prvních neúspěších se vrhl na již zmíněnou sérii, po jejímž úspěchu začal psát románovou trilogii Kodex Alera, která se na poli klasické fantasy těší oblibě. 

Harry Dresden

Série Harry Dresden vypráví dobrodružství chicagského čaroděje. Knihy jsou napsány odlehčeným, mnohdy akčním style, díky němuž si série našla mnoho fanoušků. V originále vyšlo zatím 15 knih. U nás tuto sérii od roku 2008 vydává nakladatelství Triton, v českém překladu vyšlo 9 knih.

kvalitní překlad, čtivý a svižný děj, rozšíření světa
někdy přespříliš akce

Verdikt

Osmé dobrodružství chicagského čaroděje je příjemnou městkou fantasy, která zpříjemní život každého fanouška tohoto žánru. Český překlad je vyveden na výbornou, což dokazuje vysoká čtivost příběhu a překladatel si zaslouží pochvalu. Samotný autor rozšiřuje Harryho svět z čehož budou mít radost skalní fanoušci dresdenovské série a současně se snaží zachovat a připomenout ostatní charaktery tohoto univerza, jenž se sérií mihly. Přílišná akce může některé čtenáře při vysokých dávkách, které Butcher sází téměř na každé stránce omrzet a příběh začne nudit, což ale vyvažuje již zmíněný překlad a čtivost textu.

Triton
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Triton, které přes dvatcet let vydává především lékařské, psychologické, filosofické, historické a pedagogické knihy. Z krásné literatury pak biografie, sci-fi a fantasy a pohádky.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz