Crew #40 a 41

6. října 2014 Damien Diskuze (0)
Crew #40 a 41

Jediný pořádný komiksový magazín, který v našich luhách a hájích vychází, si zaslouží speciální zacházení. V našem případě je to dvojitá recenze čísel, ke kterým jsme se neměli šanci vyjádřit (řekněme z důvodů pracovní vytíženosti). Tak do toho.

Knihy Dobrovský

Crew na kvadrát numero cuaretna

Proč je důležitá? Protože v ní končí tři komiksy na pokračování. V prvé řadě je to Rex Mundi, v jehož šestém díle se milý doktor dostane do míst a situací, které bych mu rozhodně nezáviděl. Krom toho ale komiks nenabídne nic, než pár stránek s politickým okecáváním. Příběh se v podstatě neuzavře, po jeho konci zůstávají jen otázky. Tedy pokud si je kladete, protože pro mě osobně je celé to fantasy politické drama z alternativní minulosti dost nudné, dílem i proto, že byla první kniha tak roztahaná. Přitom mi přišlo, že má příběh celkem potenciál.

Další nám skončily Skalpy. Ty nám vyšly v září jako book, a tak mi přijde trochu blbé o tom teď psát. Každopádně pokud Vás místo Zlého koně zaujala jeho zlá máma, možná byste se na to měli blíže podívat, pátý díl je pro ni totiž dost zásadní. Krom toho se v příběhu rozpovídají zasvěcení pánové o tom, jaký je vlastně Dashiell řízek. Namakaný, vytrvalý, veterán z kosova, amatérský boxer, … Dosaďte si tam ještě, že je zenový mistr, a že z pedra fouká bublinu velkou jako půl Zimbabwe a máte formu na klasického hrdinu ala Übermensch. Což už začíná být poněkud vyčpělé. Ale nutno říct, že aspoň vizuálně je to docela zajímavé, a ač nejsem Američan, ani příběhově mi to špatné nepříjde.

Co mě mrzí asi nejvíc, je to, že končí Anita. Já vím, že je to všechno na jedno brdo, holka se sekerou přijde a useká hlavy všem, jen aby převážila vlastního otce a zachránila ho od zatracení, ale Anita byla vtipná, pěkně kreslená a docela originální. Jestli se jí podařilo svého otce spasit, a jak to udělá, to je otázka, na kterou čtyřicátá crew dává odpověď.

A jak si stojí Crew s malou dvoječkou nahoře s pořadím čtyřicet jedna? 

V té nás čekají dvě nové série, pokud se to tak dá nazvat. První z nich je ultrasuper noirová detektivka ze světa Spawna, která nese v názvu jména hlavních postav, Sam a Twitch. Zde se nejedná o bezchybné a dokonalé vyšetřovatele. Jde o malého smutného mužíčka s kouty a brýlemi a tlustého hypoglykemika, kteří se rozhodli seknout s prací u policie a živit se jako soukromá očka. Což jim nevyšlo, a tak se vrací ke sboru, aby vyřešili podivní případ a zodpověděli řadu otázek, jako třeba kde je ten chlápek, co nechal na místě činu svoje čtyři palce. Sam a Twitch mají atmosféru, docela chytlavý příběh a parádní temnou a detailní kresbu (ačkoli občas jsou obrázky sprostě zkopírované a jen se mění bubliny). V Crwi 41 dostanete první dva díly a fanouškům krimi by to určitě nemělo uniknout.

Druhým lákadlem jsou mikrokomiksy ze série Všechno, co jste chtěli vědět o snech, ale báli jste se zeptat. Nebojte, nemá to nic společného s Woody Allanem. Pro mě osobně, jako pro skalního fandu Sandmana, je to příjemné čtení. Snění, království, ve kterém sídlí zosobnění snu, a ve kterém se všechny sny rodí, je dílem Neila Gaimana. Ale Bill Willingham si toto království vypůjčil a udělal z něho doslova továrnu na sny. Pro nezasvěcené to bude možná jen o stupínek méně zábavné, ale na každý pád je to celkem vtipné, číst o tom, proč se nám sny opakují, nebo proč máme noční můry a zjistit, že za to může nedbalý personál produkce. Kresba se mění spolu s kreslíři, proto je někdy pěkná, někdy ucházející a někdy pěkně hnusná, ale jako oddechovka to rozhodně stojí za přečtení.

Verdikt

Jeden starý skončil, druhý nový začal. Rex Mundi a Skalpy nejsou žádné zázraky a v potravním řetězci musí ustoupit dravějším kusům. Crew 40 hodnotím jako 5/10, s přihlédnutím k Anitě. Crew 41 si u mě stojí mnohem lépe, díky nadějné kriminálce a svěžímu humoru se Sandmanovským nádechem.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku