TOP 15 Batmanových komiksů

28. září 2014 Morzael Diskuze (8)
TOP 15 Batmanových komiksů

Batman má letos 75. narozeniny, a i my se konečně připojujeme k oslavám tímto prvním ze série článků o Temném rytíři Gothamu. Článek jsem soustředil na nejlepší Batmanovi komiksy a sestavil jakousi TOP 15.

Při sestavování jsem se řídil vlastními názory, názory lidí napříč různými fóry, články zaměřenými tímto směrem, až jsem z toho všeho dal dohromady tento žebříček. Jsem si skoro jist, že ne všichni s ním budou souhlasit, ale většího kompromisu pravděpodobně již nelze dosáhnout, takže pojďme na to.

Knihy Dobrovský

15. Batman: The Court of Owls/The Night of Owls

U nás příběh vyšel ve dvou svazcích jako Batman: Soví tribunál a Batman: Soví město. Stojí za ním dvojka, která má momentálně na starosti sérii Batman od jejího New 52 restartu - Scott Snyder a Greg Capullo.

Batman je nucen poznat, že i v Gothamu jsou stále síly nad ním samotným, a že není pánem labyrintu, jak si představoval, nýbrž jen další v něm ztracenou myší. Bude se proto muset postavit silám starým jako Gotham sám a odkrýt nejedno tajemství o svém původu. Jednou provždy se rozhodne, jestli je Gotham městem netopýra nebo sov.

Snyderův Batman sklízí ovace fanoušků od svého počátku. Díky temné atmosféře podtržené navíc Capullovou bravurní kresbou, prohnaným záporákům, a často bezradným Batmanem jsou příběhy napínavé a zábavné od začátku do konce. Vypravěčsky a kresebně se jedná o špičku žánru, kterou můžu doporučit. Bohužel nic nového světu Batmana tento příběh nepřinesl, a celý koncept Sovího tribunálu docela smrdí vykrádáním Morrisonovi organizace Black Glove, proto nemohu s čistým svědomím tohoto Batmana v žebříčku umístit níž.

   

14. Batman: Gothic

Druhý komiksový Batman kontroverzního Granta Morrisona, na kterém spolupracoval s už léta tvořícím Klausem Jansonem.

Do Gothamu se vrátil přízrak minulosti, kterému ti, co ho znají, říkají Mr. Whisper. Jeho vraždění mafiánských bossů je přivede až k takovému zoufalství, že kontaktují kvůli ochraně Batmana. Ten samozřejmě věci řeší po svém a případ přitáhne jeho pozornost. Nakonec se podíváme hlouběji do minulosti Bruce Waynea, a odkryjeme další děsivá tajemství Gothamu.

Grant Morrison krásně využívá to, co bylo na Batmanových komiksech vždy to nejlákavější - střet realita vs mystika. V detektivním thrilleru nám autor ukáže, jak by vypadal příběh, do kterého byste zkombinovali Batmana, Fausta a Jméno růže, a který nás usadí napjaté do křesel od začátku do konce. Atmosféra je opravdu silná a nejednou vám při příběhu přeběhne mráz po zádech. Bát se nemusí ani odpůrci Morrisona, protože příběh je skvěle přehledný a šlape jako hodinky.

   

13. Batman: Hush

U nás jsme už měli také tu čest, vyšel tu jako Batman: Ticho. Stojí za ním ostřílený scénárista, který má se světem Batmana velké zkušenost - Jeph Loeb, a kreslící komiksový bůh - Jim Lee.

Vše začne obyčejným únosem chlapce z bohaté rodiny, v Gothamu nic nového. Jenže tenhle únos dal dohromady Batmanův starý soupeř Killer Croc, který nikdy na rozumné uvažování moc nebyl. Největší detektiv světa proto už tuší, že vítr nejspíš fouká z jiného místa. Věci ovšem naberou mnohem horší scénář, než by si Batman dovedl představit. Někdo učí jeho staré soupeře novým trikům. Někdo, kdo má hodně informací. Je to nějaký nový hráč, nebo starý hráč s novými fígly? Aby na to Batman přišel, bude muset porazit své staré soupeře, své emoce a osobní démony, ba dokonce i staré přátele. Může ještě Bruce Wayne něčemu v tohle světě věřit? 

Ticho je jednou ohromnou, epickou jízdou Batmanovým světem, kde se setkáte s mnoha postavami, které se Brucova života dotkly, ať už v dobrém či zlém. Je to velká, akční, detektivní pastva pro oči s neskutečně skvělou interakcí postav kolem Batmana. Nic hlubokého ani převratného to sice asi není, ale je to to nejlepší, co vám může klasický mainstreamový Batman nabídnout.

   

12. Batman: Black Mirror

Scott Snyder, čím dál větší miláček čtenářů komiksů, se na této sbírce detektivních příběhů podílel s několika umělci, nejvýrazněji s Jockem.

Za nejlepší příběh sbírky by se dal označit nejspíš právě Black Mirror, kde se Batman přes sérii vražd dostává k jistému Dealerovi, který prodává bohatým Gothamčanům použitelné artefakty nejproslulejších městských psychopatů, jako třeba Killer Crocovo sérum, Penguinovi deštníky atd..

Snyderovi musím přiznat, že detektivní atmosféru umí navodit naprosto skvěle, k tomu přihazuje i nové a zajímavé hi-tech hračky, při čemž Jock dokonale vykresluje dusno celého příběhu. Za mě se jedná o jednoho z nejlepších opravdu detektivních Batmanů vůbec.

   

11. Batman: The Man Who Laughs

U nás vyšlo ve sborníku Jokerových příběhů - Batman: Kameňák a další příběhy. Za příběhem stojí přeborník v krimi žánru, Ed Brubaker, a komiksový veterán - Doug Mahnke, který je autorem nejedné kultovní série.

Zde nás čeká Batmanovo první setkání s vysmátým, vraždícím klaunem, který začne pomalu trávit celý Gotham. Jenže to mu nestačí, atmosféru strachu a beznaděje posiluje tím, že své oběti vždy přímo určí televizním vysíláním, a ani Batman sám je nedokáže ochránit.

Joker vs Batman ve svém chronologicky prvním tangu z mnoha, toto je ovšem jedno z nejlepších.

  

10. Batman R.I.P

I tento komiks si můžete dopřát u nás, vyšel tu pod stejným názvem. Jeho tvůrčími rodiči jsou kontroverzní génius/šumař Grant Morrison, který bude vždy čtenáře rozdělovat na dva nenávistné tábory, a komiksový mazák - Tony S. Daniel.

Vyvrcholení Morrisonovi trilogie představuje Batmana naprosto zlomeného a bez vědomí o tom, kdo je, v jeho největší bitvě proti lstivému a nebezpečnému nepříteli - organizaci Black Glove. Je to působivá demonstrace síly a odhodlání Bruce Waynea v té nejčistší podobě a důkaz, že je připraven skutečně na vše.

Psychologická/existenciální pocta postavě Temného rytíře, kterou jsem prostě neměl to srdce vynechat ze žebříčku. Pro lidi, kteří nejsou zarytými batmanofily, může být příběh zmatený a nekonzistentní. Pokud ale jste batmanofilem, nebo vám nevadí vyvinout trochu snahy při hledání odkazů a vysvětlení k daným událostem, dočkáte se jednoho z nejkomplexnějších a nejpovedenějších příběhů, které kdy kdo o Batmanovi napsal. Bohužel přílišná komplexita je svazku u většiny čtenářů na škodu, a tak se komiksu nedostalo ocenění, které by si zasloužil. Za mě osobně je to příběh do TOP 5.

   

9. Batman Incorporated: Gothams Most Wanted

Zde si trošku zariskuji, milí čtenáři, protože na tento komiks jsem v žádném žebříčku nenarazil, tudíž je to spíš moje guilty pleasure, ale já to risknu. Jedná se o závěrečný svazek Batmanovského runu Granta Morrisona, se kterým na něm spolupracoval výtvarník Chris Burnham.

Talia al Ghul dotahuje svůj šílený a megalomanský plán zničení Bruce Waynea do konce. Její organizace Leviathan infiltrovala celé město, které se v základech boří a obrací proti Batmanovi, na jeho syna Damiana, aktuálního Robina, je vypsána největší odměna, která snad byla kdy na koho vypsána, a ani všichni spojenci Batman Incorporated nestíhají zachraňovat Gotham v plamenech.

Ať si o Morrisonovi říká, kdo chce, co chce, nejvíc emocí jsem při čtení čehokoliv prožil právě při tomto svazku. Batman se svými spojenci v absolutní válce se zhrzenou ženou, která stojí v čele nejmocnějšího zločineckého syndikátu na světě, a která mu chce zničit život ať to stojí, co to stojí. V žádném komiksu jsem ještě neviděl Bruce tak zničeného, odhodlaného a do běla naštvaného. V žádném komiksu jsem si ještě nepřál, aby někoho Batman umlátil tak, jako jsem to přál Talii.

Když pominu emoční a akční aspekty, Morrison pokračuje ve své krasojízdě propojováním starých a nových komiksů, čímž se příběh stává poctou nejen Batmanovi, ale i lidem, co se na něm podíleli, jakou dlouho žádný autor netrumfne. A ten epilog, bože, jdu si to přečíst znovu!

  

8. Batman: Black & White

Série, za kterou Temný rytíř sklidil několik cen a nominací. Jedná se o tři (zatím) série osmistránkových, černobílých příběhů, kde za každým příběhem stojí jedna dvojice umělců (případně umělec jen jeden). Na sérii se podílelo už mnoho legendárních tvůrců jako třeba: Neil Gaiman, Bill Sienkiewicz, Klaus Janson, Alex Ross, Jim Lee, Warren Ellis, Frank Miller a mnoho a mnoho dalších.

Black and White rozhodně doporučuji, je v ní plno skvělých nápadů a alterací Batmana, mnoho jedinečných stylů vyprávění i kresby. Zkrátka pokud máte chuť na kvalitního Batmana mimo kánon, věřím, že v této sérii si své najde opravdu každý.  

Obsahy jednotlivých krátkých příběhů vám tu vypisovat nebudu, jednak bych tím zabil celý článek a jednak bych vás připravil o to potěšení :-).

   

7. Batman: Year 100

Čtyřdílná minisérie z ruky Paula Popeho a Josého Villarrubii. Batman zasazen do despotické budoucnosti roku 2039 (sto let od roku, kdy se Batman poprvé objevil v komiksech), kde je nepřípustné vést tajnou identitu. Temný rytíř zde stojí spíše proti systému, než že by někde chytal zločince, a je trnem v oku celé vlády USA.

Zajímavostí je, že komiks stojí na myšlence, kdy všechny Batmanovi příběhy z komiksů se staly, a to navíc přesně v letech, kdy byly vydány. Jak je možné, že Batman začal operovat v roce 1939, roce 1986 prožil události Návratu Temného rytíře a v roce 2039 stále existuje? Právě na tajemství je komiks celý postaven a čtenář neví s jistotou nic, kromě toho, že se v příběhů příhodně objevují klasické archetypální postavy Batmanovi mytologie.   

Komiks doporučuji hlavně pro nový přístup k látce, zajímavým nápadům, napínavé atmosféře a paradoxně (jedná se o sci-fi) možná nejvíce reálně pojatému Batmanovi v komiksech vůbec.

   

6. Batman: Gotham by Gaslight

Jedna z nejpovedenějších alterací Batmana vůbec ho tentokrát upravuje do stylu steampunku (i když ne tak docela, i přes to, že se tímto žánrem příběh označuje, steampunkového tu toho moc nenajdete). Za příběhem stojí Brian Augustyn a za kresbou Mike Mignola a P. Craig Russell.

V komiksu se dostáváme do éry Jacka Rozparovače, který se po jeho řádění v Londýně vydává do Gothamu. Mezitím se Bruce Wayne vrací po jeho výcvikové cestě kolem světa trénován takovými osobnostmi jeho doby jako třeba Sigmund Freud, aby zjednal v Gothamu v jeho největším rozkvětu i úpadku průmyslové revoluce pořádek. Batman vs Jack Rozparovač! 

Parádní detektivní příběh s líbivou kresbou od mistra atmosféry - Mika Mignoly. Nápad, zasadit příběh Batmana do Viktoriánské éry, se vydařil na jedničku. Doba skvěle podtrhuje detektivní činnost i hrůzu, kterou Temný rytíř vyvolával v neznalých obyvatelích Gothamu. Zbožňuji ten prvek, kdy do panelů byly zasazeny výstřižky novin toho, co se děje, vynikající nápad. Celkově se jedná o parádní záležitost, doporučuji všemi deseti.

   

5. Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth

Ano, i tento psycho klenot si můžete dopřát na našem trhu, kde vyšel jako Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě. Jeho tvůrci jsou: již několikrát zmíněný Grant Morrison a grafický až magický génius Dave McKean. 

Svazek vypráví příběh zakladatele Arkhamské léčebny - Amadea Arkhama a zároveň Batmanovu cestu napříč ústavem, nad kterým převezmou kontrolu jeho chovanci v čele s Jokerem.

Tento komiks rozhodně nedoporučuji kupovat dětem. Jedná se o psychologicko/horrorovou jízdu domem, který se stává odrazem největších šílenců Batmanovi mytologie, a nabízí nejednu překvapivou otázku k zamyšlení ohledně Temného rytíře a jeho nekončícího boje se zločinem. V grafickém podání McKeana si můžete býti jisti, že tento příběh z hlavy rozhodně jen tak nedostanete. Batman: Arkham, je jeden z nejnetradičnějších a nejodvážnějších komiksů, co kdy kdo o Batmanovi napsal. Určitě doporučuji vstoupit, pokud se nebojíte.

   

4. Batman: Long Halloween

Batman: Dlouhý Halloween, jak u nás komiks vyšel (ve dvou svazcích), je dnes již braný jako jeden ze základních příběhů, které by si měl přečíst každý, kdo s Batmanem začíná. Stojí za ním dvojice komiksových mistrů - Jeph Loeb a Tim Sale.

V Gothamu řádí Sváteční vrah, mafianský boss Falcone se snaží zachránit své hroutící se impérium, a ve městě se objevují noví a noví padouši. Batman má práce až nad hlavu, a my se s ním vydáváme na detektivní, gangsterskou krimi výpravu napříč prohnilým městem, ve které si více než kdy jindy můžeme Temného rytíře vychutnat pro jeho detektivní schopnosti.

Kresba Tima Salea je kouzelná a netradiční. Ne každému hned sedne, ale já musím říci, že čím jsem starší, tím více jí mám rád. Scénář Jepha Loeba je samozřejmě vynikající, a má tu krásnou esenciální přísadu, na kterou dnešní tvůrci Batmana zapomínají - detektivní činnost a s ní spojenou atmosféru.

   

3. Batman: The Killing Joke

A už se blížíme do finále. Závěrečná trojka TOP Batmanových komiksů je něco, na čem se shodnou téměř všichni. Tak si o nich něco povězme. Tento komiks vyšel také i u nás, a to ve svazku Jokerových příběhů, zmíněném výše, Batman: Kameňák a další příběhy. Stojí za ním mistr kreslíř Brian Bolland a scénáristický šaman Alan Moore, člověk, který nám dal nejeden kultovní komiks. Paradoxem je, že se Moore poslední dobou vyjadřuje směrem k superhrdinským komiksům dosti s nelibostí, téměř s opovržením, a při tom nám v tomto žánru on sám nadělil nejednu pecku, jako třeba právě Killing Joke.

Ještě než Scott Snyder publiku předvedl svého psychotického Jokera, byl tu Alan Moore, v jehož podání nadělal Klauní princ zločinu tolik škody, že se tento komiks dá brát jako nejdůležitější v celé historii střetů Batman vs Joker.

Joker se zde snaží na komisaři Gordonovi dokázat, že každý může zešílet a stát se svým způsobem Jokerem, stačí, aby měl pouze jeden špatný den. K tomu NEJSPÍŠ i rozkrývá část ze své záhadné minulosti. Nerad bych vám kazil zážitek z knihy, a tak raději z děje už více neprozradím.

Killing Joke dodnes zůstává jedním z nejdiskutovanějších komiksů Batmanovi mytologie. Jeho konec může mít několik různých vysvětlení, v příběhu jsou narafičeny artefakty, které znalý čtenář může zařadit do Pre-Crisis éry Batmanových příběhů, takže by se příběh dal brát jako alternativní realita, a jiné. Nicméně se jedná o kultovní povinnost všech čtenářů Batmana a Alana Moora. 

   

2. Batman: Year one

Samozřejmě i tento komiks vyšel u nás, a to jako Batman: Rok jedna. Jeho rodiči jsou Frank Miller (člověk, který může za nastartování moderní éry Batmana) a David Mazzuchelli.

V komiksu pozorujeme Bruce Waynea po jeho návratu z cesty kolem světa, jak posupně přichází s myšlenkou Batmana, rovněž jako jeho první střety se zločinem a lidmi Gotham City.

Toto je alfa a omega Batmanovi mytologie. Tady to celé začalo, a začalo to přesně tak, jak to napsal Frank Miller, protože tento komiks se bere jako oficiální origin (příběh o zrodu postavy) Batmana (i když to teď Scott Snyder svým Zero Year přetvořil). Každopádně Rok jedna ani nedoporučuji, protože tohle si prostě musí přečíst každý, kdo se vůbec pouští do komiksů s Batmanem.

   

1. Batman: The Dark Knight Returns

Ano, jeden ze dvou komiksů, které mohou za spuštění Modern age v komiksové historii se také bere jako TOP Batmanův komiks. Stejně jako Rok jedna, i tento kousek nám přinesl (roku 1986) Frank Miller společně s několika umělci v čele s Johnem Constanzou.

Jedná se o příběh z alternativní reality, kde Bruce Wayne již dosáhl padesátky a zdaleka tedy není ve svých nejlepších letech. Ačkoliv s Temným rytířem sekl, v Gothamu je to horší, než kdy jindy, a tak Bruce opět nalézá smysl svého bytí v kostýmu netopýra. Jeho návrat spustí lavinu reakcí a emocí ze strany občanů, vlády, bývalých kolegů i nepřátel.

Batman: Návrat Temného rytíře, jak u nás komiks vyšel od nakladatelství Crew již ve dvou vydáních, je definujícím dílem, které z Batmana více jak posledních 20 let dělá to, co je. Když si ho přečtěte dnes, pravděpodobně vás nenadchne tolik, jako čtenáře ve své době, nicméně neexistuje komiks, který by byl (nejen) pro Batmana zásadnější, než je právě tento. Temná atmosféra, politický kontext, morální dilema aj., to jsou ty prvky, které udělaly z Batmana víc než jen pošuka v netopýřím kostýmu. Temný rytíř se tímto stal symbolem odporu obyčejných lidí, kteří ztratili víru v jejich zákonodárce a v policejní sbory. Symbolem, který obyčejným lidem dává naději, že síla je pořád v nich samotných.

Komiks se stal slavným i kvůli nejlegendárnějšímu střetu Temného rytíře Gothamu, ochránce lidí, a Muže zítřka z Metropolis, vlajkonoše Spojených států Amerických, ze kterého vám bude běhat husina ještě dlouho poté, co si komiks přečtete.

I když sám občas zapřemýšlím, jestli si první místo stále ještě zaslouží tento kousek, jakmile o tom začnu polemizovat, po chvíli sami vystanou argumenty, které značí, že není pochyb. 

   

 

Tímto je můj výčet TOP 15 komiksů Batmana hotový, doufám, že se líbil. Pokud sami máte nějaký kousek, který byste zařadili do svého žebříčku, podělte se o něj s námi v diskuzi, třeba ke své hanbě zjistím, že jsem na něco zapomněl :-). Na závěr připojuji ještě pár komiksů, které stojí minimálně za zmínku a do poslední chvíle jsem váhal, jestli je do žebříčku zařadit:

Batman: Temné vítězství

Batman: Země jedna

Whatever Happened to the Caped Crusader?

Batman: A Death in the Family

Batman: Ego

Batman and the Monster Men

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

batcat Offline
batcat 07/10/2014 (7. října 2014)
super clanok. batman son of the demon je tiez velmi dobry komiks a myslim ,ze by si zasluzil byt v zozname.
daredevil99 Offline
daredevil99 02/10/2014 (2. října 2014)
skvělé, jen tak dál a jsem taky pro top komiksy ostatních hrdinů
Morzael Offline
Morzael 02/10/2014 (2. října 2014)
Odpověd na #5175 příspěvek od spiderbat
Opačný žebříček (tzn. Deset nejhorších...), se náhodou nechystá? Taky mám dojem, že by to chtělo i sequel, tedy TOP TEN (Flashe, Supermana, GA, Spidermana atp.).
10 nejhorších zní jako dobrý nápad :-) uvidím... ty další možná přijdou, ale teď to ještě bude nějakou chvíli o Batmanovi
spiderbat Offline
spiderbat 02/10/2014 (2. října 2014)
Opačný žebříček (tzn. Deset nejhorších...), se náhodou nechystá? Taky mám dojem, že by to chtělo i sequel, tedy TOP TEN (Flashe, Supermana, GA, Spidermana atp.).
Pavouk Offline
Pavouk 29/09/2014 (29. září 2014)
Skvělý článek, poslední dobou se na CZ objevují různé články tohoto typu, a to je jenom dobře... Jen tak dále, tyto články se pro mě stávají čím dál větším lákadlem na tento web, jelikož není to tak dávno, co tu bylo doslova mrtvo...
Minotaur.cz