75 největší událostí světa Marvelu #1

25. září 2014 S4TW Diskuze (11)
75 největší událostí světa Marvelu #1

V rámci celoroční oslavy 75. výročí, tento týden Marvel vydal zvláštní vydání časopisu, který obsahuje různé články, postřehy a rozhovory o některých z největších vrcholů a úspěchů, které v průběhu let společnost potkaly.

V duchu oslavy tohoto diamantového výročí jsem se rozhodl v průběhu několika příštích týdnů udělat řadu článků, ve kterých bych uvedl 75 nejznámějších či nejvýznamnějších událostí za celou historii Marvelu (samozřejmě mám na mysli ty komiksové). Dnes si tu připomene 10 těchto událostí od příčky 75 po 66. Pokud vás to bude bavit a budete mít zájem, dejte vědět v diskuzi a já budu pokračovat. 

Knihy Dobrovský

75. Smrt Johnnyho Storma

Od čísla: Fantastic Four #587 (Březen, 2011)

Po dlouhé období byl Johnny Storm (lépe známý jako Human Torch) líčen jako nevyspělé dítě v těle dospělého, co mělo vždy a na všechno hned několik připomínek. Mimo jiné je také člen první marvelovské rodiny, Fantastic Four. Ale ve finálové sešitovce úspěšného třídílného příběhu, od tvůrců Jonathana Hickmana a Stevea Eptinga, byl Johnny poslán na hrdinskou cestu tím nejvíce možným způsobem. Johnny bezmocně sleduje zkázonosné vlnu (Annihilation Wave) přicházející z negativní zóny a podle všeho to vypadá, že zemře při boji s mimozemskými vetřelci. A taky se tomu tak stane. I když se dá namítnout, a rozhodně po právu, že jeho smrt byla velmi krátká (méně než rok) a jeho vzkříšení přišlo velmi očekávaně, pořád to nesnižuje ten emocionální dopad, jaký tento příběh měl. Při sledování okamžiku Stormovi smrti vidíme, jak se tento muž s duší dítěte dokáže obětovat. A to, když vezmeme v potaz jeho charakter, velmi mimořádným způsobem.

 

74. Pizza dog

Od čísla: Hawkeye #11 (Srpen, 2013)

Od té doby, co debutovala série Hawkeye na podzim roku 2012 (scénář má na starost Matt Fraction a na kresbě se již vystřídalo několik umělců), měl tento příběh hned několik chvályhodných ohlasů ke svému jedinečnému stylu vyprávění. Nicméně, dílo dosáhlo nových výšin kreativity s příchodem čísla “Pizza is My Businnes”, které vypráví regulérní příběh z pohledu Luckyho, což je pes, který se v knize vyskytuje (je také známý jako Pizza Dog). Výsledkem je, že příběh je vyprávěn téměř výhradně pomocí vizuální stránky a omezuje se pouze na několik vybraných slov (které by pochopil snad i pejsek). Tento komiks byl odměněn díky svým nemalým ambicím v roce 2013 cenou Eiser Award za Nejlepší jednotlivý sešit a zároveň byl umístěn do Marvel 75th Anniversary Omnibus, který vyjde v listopadu tohoto roku.

 

73. Nick Fury vs. Baron von Strucker

Od čísla: Strange Tales #158 (Červenec, 1967)

Nick Fury a vládní špionážní agentura S.H.I.E.L.D. zaznamenali dramatický obrat v pozdějších letech 7. desetiletí 20. století, když Jim Steranko převzal sérii Strange Tales od tvůrců Stana Leeho a Jacka Kirbyho. Steranko měl na tomto Furycentrickém díle na starost jak kresbu, tak příběh. Steranko také sérii více zpopularizoval, dal jí modernější kabátek a podílel se i na změně představitelů. Jeho dílo ovlivnilo vizuální zobrazení Furyho a SHIELDU na celá následující desetiletí. V posledních třech číslech svého prvního působení na Strange Tales nám Steranko servíruje příběh, ve kterém Fury stojí proti svému dávnému nepříteli z druhé světové války, Baronu Von Struckerovi (nejvyšší vůdce teroristické skupiny Hydra). Oba představitelé se zapojí do divoké bitvy. Následně Fury používá trik s maskou, aby oklamal Struckerovi muže a dohnal je k tomu, aby zastřelili svého vůdce. Ve vzniklé panice Strucker utíká do komory, ve které probíhají různé jaderné procesy, a v mžiku je spálen na popel. 

 

72. Jsem doma

Od čísla: The Incredible Hulk #377 (Leden, 1991)

Představte si něco křiklavého, neonově zeleného a růžového. Neznalému čtenáři dnešní doby by obálka tehdejšího čísla Hulka devadesátých let přišla jako další trik té doby, jak nalákat čtenáře. To by byla ovšem chyba. Uvnitř tohoto komiksu totiž najdeme příběh, který se dá bez okolků označit za vrchol Hulka pod taktovkou Petera Davida, respektive vrchol jeho prvního poločasu u tohoto zeleného monstra. V průběhu svého funkčního období David prozkoumal některé Bannerovi rozmanité osobnosti, které vedly k fyzickým proměnám v zeleného, potažmo šedivého Huilka. V Hulk #377 se Banner setkává s doktorem Samsonem a Ringmasterem, a zatímco je v hypnóze, jeho rozmanité osobnosti se navzájem spojí a vytvoří jednoho Hulka, který je neobyčejně chytrý a silný, ovšem zároveň zlomyslný. Když Banner opustí Samsonovo sídlo, jako tento nově vzniklý Hulk přijde domu a oznamuje Betty: "Jsem doma". Tato dvě obyčejná slova odstartovala novou éru Hulkova komiksového světa.

 

71. Zrození Venoma

Od čísla: The Amazing Spider-Man #299 (Duben, 1988)

Jako jeden z nejpovedenějších výtvorů Marvelu za posledních 30 let, Venom otevřel dveře éře populárních a cool darebáků. Jedná se přesně o ten typ postavy, který se pohybuje někde na rozhraní mezi antihrdinou a hrdinou. Od té doby, co byl Venom uveden na stránkách komiksu jeho popularita šla raketovým tempem nahoru, stal se z něj fenomén, možná dokonce superhvězda Spideyho světa.  Spolutvůrcem tohoto charakteru je kreslíř Todd McFarlane, který si díky psaní série The Amazing Spider-Man na přelomu osmdesátých a devadesátých let vytvořil velké jméno ve světě komiksu (později se dokonce stal jedním ze zakládajících členů Image Comics v roce 1992). Zavedením Venoma získal Spidey soupeře, který je jeho odrazem, ovšem mnohem temnějším a krutějším. Navíc ho má Venom tak nějak na háku a neustále se mu vysmívá. Přijde vám to dost? Je tu ovšem ještě jedna věc, která je pro Petera na Venomovi hrozivá. On totiž ví, kdo se ukrývá pod maskou Spider-Mana, což je velkou hrozbou nejen pro samotného Petera Parkera, ale i pro jeho nejbližší, včetně Mary Jane.

 

70. Poslední vzdor Skurge

Od čísla: Thor #362 (Prosinec, 1985)

Když měl na starosti toto Thorovo období Walt Simonson (mimochodem, některá čísla byla ilustrována Salem Buscemou), tak se v sérii vyskytovalo mnoho krásných a úžasných momentů, ale asi žádný nebyl tak emocionálně silný a překvapivý jako Skurgeho poslední vzdor proti silám Helheimu. Před tímto příběhem byl Skurge, nebo také the Executioner (Kat), hlavně líčen jako trochu zamilované, poslušné a vždy následující štěnátko the Enchantress. Ovšem když Thor a síly Asgardu pochodují na místo zvané Hel (Helheim), aby zachránili několik duší ze Země, tak tahle skupina potřebuje někoho, kdo by bránil most do Asgardu (cestu zpět). Skurge se k překvapení všech přihlásí jako dobrovolník a obětuje se – tím se stává legendou nejen pro samotné Asgarďany, ale také mění pohled většiny komiksáků na jeho osobu.

 

69. Magneto poráží Apocalypse

Od čísla: X-Men Omega #1 (Červen, 1995)

K překvapení všech fanoušků X-Menů, se Marvel, v polovině devadesátých let, rozhodl během jednoho měsíce ukončit všechny série, které se týkaly mutantů. To vše jen proto, aby je zase mohli nastartovat s novými příběhy zasazené do alternativní reality. Během velké události známé jako Age of Apocalypse, vedl Magneto X-Meny ve jménu zesnulého Charlese Xaviera, zatímco padouch Apocalypse zahajuje válku proti celému lidstvu a všem mutantům, kteří mu odporují. Příběh obsahuje několik zajímavých obratů a desítek příběhových linií, které vyústí do jednorázovky X-Men Omega, ve které Magneto uspěje a doslova rozerve Apocalypse na dvě poloviny. Komiks končí, když Magneto stojí nad ruinami pevnosti a sleduje, jak svět kolem něj končí. Jediné, co mu zbývá, je doufat, že Bishop uspěl, když byl poslán zpět do minulosti, aby tam vše pošéfoval a vyřídil Legiona. Magneto také, pronese slova k padlým mutantům, která jsou až neskutečně podobná tomu, co čtenáři často slýchávají od Xaviera k Magnetovi:  “Jaký svět by to mohl být, kdyby všichni bojovali na jedné lodi.” Age of Apocalypse končí zdánlivým vymazáním všech vzpomínek na tuto událost, zabráněním atentátu na Xaviera a obnovením časové osy na Earth-616.

 

68. Nakládačka Jarvisovi

Od čísla: Avengers #275 (Leden, 1987)

Pro mnoho fanoušků považuje tento příběh s Avengers za nejlepší. Under Siege od Rogera Sterna přivádí Nejmocnější hrdiny světa do nepředstavitelného nebezpečí, kdy čelí nově obnovené partičce Barona Zema, Masters of Evil. V jednom z nejvíce nepříjemných scén, Masters of Evil brutálně zmlátí vždy loajálního sluhu Avengers, Jarvise. A to vše před zraky Captaina Americy a Black Knighta. Avengers nikdy nevypadali tak zranitelní, jako jsou v tomto příběhu. I když se Jarvisovi povede přežít a vzpamatovat z tohoto výprasku, tak takto brutální útok na nevinné oběti se do této doby v komiksu příliš nevyskytovaly (pokud tedy pomineme smrt Gwen Stacyové). Hrdinové nakonec zvítězí v boji proti Zemovi, ale vzhledem k tomuto krveprolití způsobené Masters of Evil, se to tato bitva dá považovat za prohranou.  

 

67. Představení Milese Moralese

Od čísla: Ultimate Comics Fallout #4 (Říjen, 2011)

V roce 2011 udělal Marvel dvě velké změny ve svém světě a to nejprve tím, že zabil ultimátní verzi Petera Parkera (Spider-Mana) a pak o několik měsíců později představil jeho náhradu v podobě Milese Moralese. Později se dozvíme, že Miles (černý, latinskoamerický teenager) byl kousnut stejným radioaktivním pavoukem, který dal Peterovi jeho výjimečné schopnosti. Nicméně, Miles se rozhodl učinit svůj debut jako Spider-Man v době, kdy svět stále truchlí nad smrtí Petera. To ho přiměje se zamyslet nad svým oděvem, který je přesnou replikou jeho předchůdce. Z politického hlediska to, že Marvel vybral menšinového mladíka jako náhradu za Petera, vyvolalo celou škálu debat. Pokud jde o samotné příběhy, Ultimate Spider-Man nikdy nebyl víc inspirativní, jako je s Milesem v hlavní roli.

 

66. Svatba Northstara a Kylea

Od čísla: Astonishing X-Men #51 (Srpen, 2012)

Když už mluvíme o politických reakcích na komiksové dění, Marvel znovu plnil diskuze v roce 2012, kdy přišel se svým vůbec prvním homosexuálním manželstvím ve světě mutantů. Ženichové byli Northstar a jeho partner Kyle. Před tímto komiksem si Northstar již zajistil své význačné místo v historii, když se stal prvním otevřeným homosexuálním superhrdinou v mainstreamovém komiksu. V Astonishing X-Men #51 tvůrci Marjorie Liu a Mike Perkins zareagovali na událost, která se stala ve skutečném světě, když bylo schváleno homosexuální manželství ve státě New York. Díky tomuto příběhu Marvel demonstroval, jak by se měl komiksový průmysl stavět k otázkám různých přijetí. Zatímco před lety byly homosexuální vztahy obvykle v komiksu opomíjeny z obav před kritikou, svatba Northstara a Kylea byla otevřeně a hrdě podporována všemi různými médii.  

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

daredevil99 Offline
daredevil99 26/09/2014 (26. září 2014)
Super článek jen tak dále, chci se dozvedět č. 1
spiderbat Offline
spiderbat 26/09/2014 (26. září 2014)
Odpověd na #5162 příspěvek od Elhonzo
Tak reakce na JL byla FF . A název je ´´75 největší událostí světa Marvelu ´´ , takže bych řekl že se to bere jakej dopad to mělo na ten fiktivní svět . Kdyby se člověk zaobíral tím jestli se něco podobnýho už stalo u konkurence tak by to byl asi mnohem kratší seznam . 
OK
Elhonzo Offline
Elhonzo 26/09/2014 (26. září 2014)
Odpověd na #5161 příspěvek od spiderbat
Jasně, ale mám dojem, že jako první událost, bude něco z čím přišel sám Marvel, a co nejspíše nevzniklo, jako reakce na konkurenci...
Tak reakce na JL byla FF . A název je ´´75 největší událostí světa Marvelu ´´ , takže bych řekl že se to bere jakej dopad to mělo na ten fiktivní svět . Kdyby se člověk zaobíral tím jestli se něco podobnýho už stalo u konkurence tak by to byl asi mnohem kratší seznam . 
spiderbat Offline
spiderbat 26/09/2014 (26. září 2014)
Odpověd na #5160 příspěvek od Elhonzo
Ale tak to asi do Marvelu počítat nebudem ne ? 
Jasně, ale mám dojem, že jako první událost, bude něco z čím přišel sám Marvel, a co nejspíše nevzniklo, jako reakce na konkurenci...
Elhonzo Offline
Elhonzo 26/09/2014 (26. září 2014)
Odpověd na #5159 příspěvek od spiderbat
Možná jo, i když JLA, přišla dřív...
Ale tak to asi do Marvelu počítat nebudem ne ? 
Minotaur.cz