Batman: Assault on Arkham

15. září 2014 LittleJohn Diskuze (3)
Batman: Assault on Arkham

Videoherní adaptace slavných licencí to nikdy neměli (a ani v současné době nemají) příliš jednoduché. V drtivé většině se jedná o rychlokvašky, které musí stihnout premiéru filmu, a výsledek podle toho také vypadá. Díky bohu existují výjimky, které potvrzují pravidlo, a zrovna takovouto výjimkou je hra Batman: Arkham Asylum(2009), která ještě dnes představuje dokonalé spojení dvou světů - videoher a komiksů. Hra se dočkala několika pokračování a na loňském ComicConu byla dokonce oznámena adaptace této hry do podoby animovaného filmu z produkce Warner Bros. Animation s názvem: Batman: Assault on Arkham.

Knihy Dobrovský

Při čekání na Assault on Arkham na mě působily dva značně protichůdné vlivy. Na jedné straně očekávání, notně podpořené vzpomínkami na původní hru. Na straně druhé zdravá obava o výsledek při vzpomínce na předchozí DC animák (ano, dívám se na tebe Son of Batman).

Film už jsem měl možnost vidět a nemá cenu chodit kolem horké kaše. Je to dobré. Opravdu dobré. Komiksový fanoušek by si ho určitě neměl nechat ujít. Co se povedlo, co příliš ne, a na co se vlastně těšit?

Základní premisa filmu je jednoduchá. Všehoschopná vládní agentka Amanda Wallerová chce zpátky informace, které ji ukradl Riddler. Hardisk s informacemi je (stejně jako Riddler sám) v nápravném zařízení Arkham. Nezbývá než povolat skupinu pro špinavou práci - Task Force X, výstižně přezdívanou jako Suice Squad, která je složena z pochytaných superpadouchů, ti mají jednoduchou volbu, splňte úkol, nebo zemřete. Task Force X se nám představí ve složení Deadshot, Harley Quinn, Killer Frost, Captain Boomerang, King Shark a Black Spider.

Složení týmu ústředních „hrdinů“ z různých psychopatů, vrahů a jiných nestabilních povah je doslova živnou půdou pro roztržky, neshody a zbytečné vyvolávání konfliktů. Film díky tomu zůstává věrný kouzlu komiksu Suicide Squad a nebojí se přitlačit na strunu akce a násilí. Dokonce se dočkáme i nějaké příležitostné „skoro“ nahoty. To vše s přístupností od 13 let, a to myslím jako pochvalu, protože film nepotřebuje hektolitry krve, aby vás přesvědčil, že se díváte na Suicide Squad.

A to je asi první výtka, kterou bych měl. Díváte se na Suicide Squad, ne na Batmana. Navzdory názvu v této show hraje Batman druhé housle a dlužno dodat, že bych si celý film dokázal dobře představit úplně bez netopýřího muže. S tím jde ruku v ruce i výtka číslo dvě. Z Batman: Arkham Asylum si animák bere jenom opravdu málo. Je to především prostředí Arkhamu a vzhled ústředních postav. Pokud čekáte, že Assault on Arkham je převyprávěním příběhu Arkham Asylum, tak budete zklamáni.

Navzdory tomu, co o sobě film tvrdí, nezapadá do universa Batman: Arkham. Celý příběh si hodně upravuje a z původního námětu tak toho příliš nezbylo. Trochu nechápu, proč se k tomuto kroku autoři uchýlili. Díky tomu film nezapadá ani do světa Batman Arkham, ani do kontinuity novodobých DC animáků odehrávajících se po událostech Justice League: Flashpoint Paradox.

Nicméně dost bylo výtek, je načase chválit. S povděkem jsem kvitoval, že tento film ubral na anime stylu, který byl z posledních DC animáků hodně cítit. Assault on Arkham si sice pro své potřeby upravuje příběh původní hry, zato vzhled postav a prostředí zůstává věrné originálu. Ve filmu jsem měl možnost vidět místa, kterými jsem v Arkham Asylum jako hráč probíhal, a i filmový Batman občas použije nějaký trik jak vystřižený ze hry. Takovýchto drobných pomrknutí na fanoušky hry je ve filmu sice pár, ale opravdu potěší. Asi nejvíce mě potěšilo, jak si autoři vyhráli s vizáží postav, které ve hře nebyli. Například King Shark vůbec nevypadá jako jeho komiksová předloha. Je to hora svalů s čírem na hlavě v podobě žraločí ploutve a kovovými implantáty místo zubů. Věřím, že přesně takhle by King Shark vypadal, pokud by se v herní sérii Batman: Arkham objevil.

Z původní hry se bohužel vrací pouze dva dabéři ke svým postavám, je to Kevin Conroy jako Batman a Nolan North jako Penguin. Ani jednoho si příliš dlouho neužijeme, protože ve filmu nedostávají mnoho prostoru. To však vůbec nevadí, protože dabing je celkově na velice dobré úrovni a asi nejpříjemnější překvapením pro mě byl Joker. Toho už nedabuje jedinečný Mark Hamill, ale Troy Baker, který se této role ujal již ve hře Batman: Arkham Origins (prequel hry Arkham Asylum), a dlužno dodat, že své roli ostudu nedělá. Sice nepřekonává svého předchůdce, ale role se zhostil statečně a v pár případech jsem měl pocit, že slyším toho „starého“ Jokera. Upřímně si přeji, aby Troy Baker dostal možnost si ještě párkrát roli Jokera zopakovat.

Svižná akce, Suicide Squad, animace a dabing
Zásadně překopaný příběh původní hry, Batman hraje druhé housle

Verdikt

Sečteno a podtrženo film Batman: Assault on Arkham sice nevyužívá svou herní předlohu tak, jak by si zasloužila, a slušel by mu spíš název Suicide Squad: Assault on Arkham, ale pokud tak k němu budete přistupovat, odvděčí se vám svižnou akcí a příjemnou zábavou.

O autorovi

LittleJohn
LittleJohn

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 15/09/2014 (15. září 2014)
Odpověd na #5107 příspěvek od jh666
Myslím, že na sebe navazují ještě oba snímky Superman/Batman
Nejspíš ano, i když já měl na mysli, spíše filmy ,,po-flashpointu´´...
jh666 Offline
jh666 15/09/2014 (15. září 2014)
Myslím, že na sebe navazují ještě oba snímky Superman/Batman
spiderbat Offline
spiderbat 15/09/2014 (15. září 2014)
Dobrý. Tak podle toho, co jsem četl jinde, se nové filmy, odehrávají v samostatných vesmírech, a propojeny jsou jen JL: War, a Son of Batman... Nebo je to pitomost? V minulosti na sebe mnohé animáče navazovali, ale to už, prý neplatí (Poslední příběh, z DCAU, je z roku...
Minotaur.cz