Y: Poslední z mužů 09: Matka Země

3. září 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Y: Poslední z mužů 09: Matka Země

Brian K. Vaughan není na poli komiksu žádným nováčkem a jeho série Y: Poslední z mužů nakladatelství Vertigo si našla cestu k českým čtenářům již před pár lety. Jak si však série vede, již v devátém díle nazvaném Matka Země? Tak na to se půjdeme podívat.

Knihy Dobrovský

Y: poslední z mužů prošlo poměrně dlouhým během a tak nějak se blíží ke konci. Toho si je vědom i Brian K. Vaughan, který postupně začíná vytahovat esa z rukávů na velké vyvrcholení celé ságy. Bohužel jak to tak bývá, tak obsah je mnohdy chutnější než poslední zbytky. Tak nějak by se dala charakterizovat právě Matka Země.

Opět zde máme našeho posledního z mužů Yoricka a jeho bandu ochránkyň. Rozhodně se nesmí zapomenout na milého opičáka Ampersanda, který se bude tentokrát snažit rozšířit svůj druh s příhodným opičím protějškem. Co se týče samotného Yoricka a doktorky Mannové, tak ty se zapletou do menší potyčky v Hongkongu, kde objeví utajenou biochemickou laboratoř. Zde naráží kosa na kámen a Yorick se dostává do smrtelného nebezpečí a tak bychom se teoreticky mohli bát, že mužské pokolení vymře. Jestli se opravdu něco změní, nechám čistě na vaší četbě, ale prozradím, že radikální změny rozhodně nečekejte.

A v tom je vlastně ten hlavní problém devátého svazku. Děj pracuje s poměrně napínavým tématem, jen pokud dojde na chvilku uvědomění, tak pochopíte, že trhat vlasy si předem rozhodně nemusíte, protože Yoricka, jakožto jediného muže, by Brian K. Vaughan pohřbil opravdu těžko. Co se týče jeho ženských protějšku, zde je situace jiná, a rozhodně zde pár ženských hlasů zařve naposled. Však samotná vymodelovaná situace ve zmíněné biochemické laboratoři, nepůsobí nijak významně, i když by právě měla. Osobně jsem zůstal chladný, i ve chvíli kdy se na stůl vykládali karty v podobě „velkého odhalení“. Jak už jsem zmínil, tak obsah celé série působí parádně, jen to uzavírání příběhu je přinejmenším laciné a až moc předvídatelné. Ano, klišé se rozhodně nevyhnete.

Důležitým prvkem celých Y: poslední z mužů jsou vlastně konverzace mezi něžnými pohlavími. Je to pochopitelné, protože můžu, jak již napovídá název, zde rozhodně moc nenajdete. Tudíž tak nějak tyto rozmluvy tvoří jádro celé série. Pokud jste však někdy alespoň na zástavce MHD poslouchali slečny mezi dvaceti a třiceti, tak věřím, že v nemalé míře jste zachytli tolik nepochopitelných věcí a sami se divíte, o čem všem se dá vůbec debatovat. Tak nějak se poté začtete právě do Y: poslední z mužů a náhle podobnosti se vynoří na povrch. Je tomu přesně tak. Konverzace v komiksu, tak nějak věrně modelují reálnou, pro pány mnohdy nepochopitelnou, mluvu. A při tom se témata těchto konverzací moc neliší od těch z běžného života. Tudíž na jednu stranu, koho upřímně tyto ženské tlachy nenudí k smrti? Já říkám, že mnohokrát ano, ale na druhou stranu se to dá poměrně solidně vstřebávat. Všechno toto zavání určitou postapokalyptickou autenticitou, která by měla v takovém komiksu opravdu panovat. A ve výsledku tohle všechno svým způsobem tolerujete.

No pojďme se podívat na grafickou stránku, která opravdu stojí za pozornost. Pokud tak nějak překousnete, některé neduhy a menší zklamání tohoto svazku, tak se alespoň můžete pokochat opravdu povedeným grafickým zpracováním, které na vás opravdu příjemně dýchá a to i díky výbornému coloringu. Právě zde je vidět, jak si Pia Guerra rád vyhrává se ženským tělem a to i s tím zcela nahým, který tu rozhodně není cenzurováno. S tím souvisí i vyobrazení lesbických pohlavních styků. Však nečekejte nějaké pornografické orgie. Na tohle tu není místo ani tohle nikdo neočekává.

Povedená kresba, poměrně autentické
nic šokujícího, téměř nulový posun v ději, upovídané něžné pohlaví

Verdikt

Matka Země je poměrně větším zklamáním, které kromě menšího odhalení, které moc nešokuje, nenabízí skoro nic. Nijak se neposuneme v dějové lince a tak nám nezbývá nic jiného než se těšit na poslední tečku za touto sérií, která by měla spatřit světlo světa právě nyní na podzim. Já však na Yoricka zatím nezanevřel a dávám mu šancí na napravení. Co říct než, že to teď prošlo, ale příště očekávám důstojné zakončení.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku