Hellblazer: Popel a prach

18. srpna 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Hellblazer: Popel a prach

Brian Azzarello uzavírá svoji cestu v posledním svazku, který věnoval právě Johnu Constantinovi. Tentokrát nás čeká Popel a prach, který se spíše nese v duchu ďábelských sexuálních hrátek. Takže děti spát a my dospělejší si pojďme naservírovat poctivý krimi Hellblazerovský kousek.

Knihy Dobrovský

Je tomu už pár let co nakladatelství Crew začalo maraton Briana Azzarella v sérii Hellblazer. Tento slavný komiks si opravdu zaslouží i pozornost českých čtenářů a výběr Briana Azzarela rozhodně má co nabídnout. Tento zkušený hráč na poli krimi a noir dodal Constatantinovi ten pravý chladný nádech a rozhodně v něm zanechal svůj nezapomenutelný podpis. Teď tu však máme recenzi jeho posledního kousku, kterým uzavřel tento odkaz. Popel a prach nás zavadí do města hříchů a andělů do Los Angeles, které je prolezlé zkaženosti a neřestí kam se oko podívá.

Právě Los Angelas nabízí elementárně rozdílný zážitek oproti minulé zastávce bukolické vesnice uvědomělých neonacistů. Nyní se dostáváme k prvotní myšlence celého putování, konečně se vypořádáme ze sebevraždou Richarda „Klikaře“ Fermina. A rozhodně to nebude mít John lehké, protože tak nějak to vypadá, že se zapletl do věcí, které ho stáli život. Jediné co po něm zbylo, je pouhá hromádka popela. Je John skutečně mrtev nebo je to jeden z jeho mazaných plánů? Více samozřejmě neprozradím, ale rozhodně vás bude čekat opět spousta azzarellovských silných rozhovorů.

Ony rozhovory tak nějak udržují kontinuitu celého vyprávění. A jak jsme někteří z nás zvyklí ze 100 nábojů, tak tyto rozpravy mají kořeny hluboko v předchozích svazcích. Díky poslednímu dílu se nám konečně dostává odpovědí na otázky. Však nováčci nemají vůbec páru, oč tu běží.  Jestli jsem někdy v minulosti zmiňoval, že bez předchozího načtení to nejde, tak tady to platí obzvlášť. Dovoluji si tvrdit, že dokonce i zkušenější znalci Hellblazera by si měli dát menší „repete“ Azzarellova běhu. Já jsem tak osobně učinil a zážitek na druhé přečtení byl obzvášť vydařený.

Musím uznat, že na Briana Azzarella se těžko zvyká a mnoho lidí ho díky zdánlivě nudným ukecaným pasážím zavrhne. Však já říkám, ať tomu dáte šanci, protože časem se to podá a možná budete překvapeni, jak jste tomu propadli a tyhle silné konverzace a vůbec tu sílu vypravěčství, to všechno opravdu funguje.. Ano, stojí to za tu snahu. Opravdu mě nechápejte špatně, rozhodně nechci vytvářet nějaký kult, ale mince má i druhou stranu a snaha ji otočit mnohokrát není.

Co se týče komiksu, tak většina se odehrává ve výslechové místnosti na policejní stanici. Tudíž se krůček po krůčku pomocí očitých svědků dozvíme, co se vůbec s Johnem stalo. Druhou dějovou linku tvoří taková menší rozprava z knězem v dosti originálním stylu. Nebudu prozrazovat aktéry, však celé se to nakonec jak dějově tak myšlenkově propojí a velké finále stojí za to. Jen zamrzí, že to uteče tak děsně rychle. Je to něco jako když zabrzdíte na dobře rozjeté horské dráze. Asi si dovede představit, jak rozčarovaní můžete být.

S tím rozčarováním mohou přímo souviset pocity některých lidí, kteří očekávají pořádnou démonickou jízdu. Místo toho se jim dostaví jen ukecaný komiks, který kromě zajímavého prostředí nenabídne téměř nic. A to je vlastně hlavní vada na kráse. Komiks se vám buď nebude vůbec zamlouvat a pak ho vyhodíte z okna nebo se vám naopak pořádně zamlouvat bude a pak ho dychtivě přelousknete ještě jednou, aby vám to lépe zapadlo.

silné rozhovory, Johnova smrt, prostředí sex klubu
nutnost znát dokonale předchozí děj, pro někoho příliš ukecané

Verdikt

Kdybych měl komiks nějak definitivně shrnout, tak se jedná o dobrý kousek. Přelom ve své tvorbě Azzarello nenabídnul, i když kresba Marcela Frusina ho v jeho záměru dobře podporovala. Jak už jsem zmínil, tak komiks rozdělí čtenáře do dvou striktně daných skupin, kterého buď zavrhnou anebo ocení. Do jaké skupiny se zařadíte vy, nechám čistě na vás, ale dosti to bude souviset s vašim vyhledávaným žánrem, protože tohle je krimi a ne fantasy.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku