Radhostův meč (Černokněžník 2)

8. srpna 2014 fm.tua Diskuze (0)
Radhostův meč (Černokněžník 2)

Temná slovanská fantasy, která vypráví příběh Černého Rogana, posledního černokněžníka, je již nějaký ten pátek k dostání. Výborný první díl (recenze), doplňuje druhé, ne poslední, pokračování s podtitulem Radhostův meč. 

Knihy Dobrovský

V tomto díle musí Rogan pro uskutečnění své pomsty a záměrů Černoboha získat meč válečného boha Radhosta, který původně vlastnil jeho otec. Zbraň vládne svou vlastní mocí, kterou musí čerknokněžník nejprve zkrotit a v průběhu svého putování se zdokonalovat v používání magie. Ve sledu událostí se Rogan dostává do konfliktu mezi Lučany a přemyslovská knížata, při čemž jediná bitva může změnit osudy všech.   

Radhostův meč se od prvního dílu po textové stránce výrazně neliší. Autor poměrně vysoko nastavenou laťku Vládcem vlků nepřekonává, ale pokračuje ve vyprávění ve stejném tempu. Relativně krátké kapitoly a jednoduché členění příběhu jsou zachovány. Jednoduše to, co tak dokonale fungovalo u prvního dílu, autor využívá i nadále. Obrovským překvapením byla minimalizace brutálních, až nechutných scén, nimiž byl prošpikován téměř celý první díl. Po dějové stránce není román tak inovativní, což zachraňuje vysoká čtivost textu.    

Příběh odehrávající se na počátku středověku je odlehčen mnoha způsoby, jedním z nich je používání černého až morbidního humoru a tím druhým využíti vulgárních slov, při čemž některá z nich si snadno asociujete s postavami, pro které jsou tato slova charakteristická.  

Autor nás tentokrát seznamuje s českými dějinami, čtenář se potká s luckým knížetem Vlastilavem, jenž je velkým uctívačem Černoboha, který mu dává schopnost přeměnit se na vlka. Dále se obeznámíme s přemyslovským prostředím. Následně nás příběh zavede na Vyšehrad a do Libušiných zahrad, kterým vládnou české vědmy. Nesmím zapomenout na využití slovanské mytologie, takže se čtenář setká s perverzně zvrhlým hejkalem nebo „obživlými“ lebkami – světlonoši.     

Jelikož není žádná cesta hrdiny procházka růžovým sadem, podléhá Rogan základní lidské touze a pudu – lásce, která ho může stát život. Hlavu mu pořádně zamotá drsná válečnice a vědma Mirena, ovládající magickou moc bohyně Chors. Před zatemněním mysli touto lidskou slabostí se snaží ochránit černokněžníka jeho věrný přítel, vlk, který je vůdcem vlčí smečky v Lese věčnosti – Gorja. Původní trojici hrdinů doplňuje lesovik, přítel Roganova otce – Dagomir, který se společně s černokněžníkem vydává dostát jeho úkolu. Stejně jako v díle v předchozím i v Radhostově meči nejsou archetypy postav rozděleny pouze na dobré a zlé, ale každá postava je jedinečnou směsí dobrých i špatných vlastností a je na čtenáři, s kterými postavami bude sympatizovat či je nenávidět.    

Roganovy plány se snaží překazit uctívači Bělboha, do hlavní dějové linky však příliš nezasahují, ale spíše ji doplňují. Morag, démon Bělboha je takovým zpestřením a předzvěstí, toho, co přijde, před dokončením černokněžníkova úkolu a uzavřením jeho dobrodružství ve třetí knize s názvem – Krvavý oheň.Juraj Červenak

Radhostvů meč (Černokněžník 2)

ISBN: 978-80-86939-84-1

WALES, Praha 2012

paperback, 254 stran

259 Kč
 

Juraj Červenak

Slovenský spisovatel, který je znám jako autor fantasy děl, filmový recenzent nebo redaktor časopisu Pevnost, kde má nastarosti rubriku filmových novinek. Mezi jeho další počiny patří příběhy o Conanovi, trilogie Bohatýr nebo série Bivoj.

Černokněžník

Jedná se o triologii, která pojednává o Černém Roganovi, posledním černokněžníkovi, a jeho dobrodružstvích. Doplňující knihou je sbírka povídek, která příběhy o tomto oblíbeném hrdinovi doplňuje. Autor vydal další dvojdílný román - Zlato Arkony - ve kterém se Rogan objevuje, tento počin dokazuje že obliba této postavy je mezi čtenáři velká. 

stejné tempo; méně brutality; čtivý a přehledný text
děj; především pro dospělé

Verdikt

Radhostův meč je oddechová četba, stejně jako předchozí díl, především pro dospělé a s akčním dějovou zápletkou odehrávající se v raném středověku. Oproti předchozímu dílu, byla v románu minimalizována přílišná brutalita, která mohla spoustu čtenářů od příběhu černokněžníka odrazovat. Čtivost a přehledné členění textu jsou zachovány již z prvního dílu, takže román nic inovativního nepřináší, ale tempo příběhu zachovává.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz