10 největších protivníků Spider-Mana

27. července 2014 S4TW Diskuze (6)
10 největších protivníků Spider-Mana

Pojďme si zase trochu zaspekulovat a udělat další žebříček. Tentokrát se podíváme na 10 největších protivníků, kteří stáli či pořád stojí proti Spider-Manovi.

Spidey si za svou více než padesátiletou historii nadělal spoustu nepřátel, proto je velice obtížné vytáhnout pouze ty největší, ale po delším přemýšlení se nám seznam scvrknul na těchto 10 týpků.

Knihy Dobrovský

10. Jackal

Miles Warren byl zodpovědný za Clone ságu.

Nejspíš bychom tímto mohli ukončit představování Warrena, lépe známého jako The Jackal, tímto konstatováním a většina by souhlasila s jeho zařazením do tohoto žebříčku. Přesto Warren udělal trochu víc než, že naklonoval Petera Parkera a Gwen Stacy (a to mnohokrát). V příběhu o Spider-Island se mu totiž povedlo vytvořit milióny frajerů se Spider-schopnostmi.

Ačkoliv je tento padouch schopen změřit své síly se Spider-Manem pěst proti pěsti, daleko častěji jde v jejich souboji o to, kdo z nich lépe uvažuje a přemýšlí. Je to takzvaný boj mozku proti mozku (a tentokrát se do toho nezapojuje Modok). Zatímco Peter používá svůj mozek k tomu, aby chránil slabé a nevinné, Warren je pravý opak a to z jeho mozku dělá velmi nebezpečnou zbraň. Ale počkejte, on nám dal i oba Scarlet Spiders, takže není zase tak špatný, ne?

 

9. Hobgoblin

Pro nezasvěcené by se Hobgoblin mohl zdát jako vykrádačka Green Goblina. Ovšem, tak tomu není. (Například v kresleném Spider-Man TAS z devadesátých let, tu byl nejdříve Hobgoblin a až poté Green Goblin.)

Zatím zde byli tři hlavní (a několik vedlejších) Hobgoblinů ve Spideyho historii: Roderick Kingsley, Jason Macendale a Paul Ulrich. A každý z nich byl impozantní hrozbou. První z nich, Kingsley, a příběhy s ním v 80-tých letech minulého století, jsou jedny z nejlepších příběhů Spider-Mana.

Jason Macendale postavil celý nadpřirozený motiv okolo Goblina na novou úroveň a byl vlastně posedlý entitou, které se začalo říkat Demongoblin.

Současný bláznivý skřítek, Phil Ulrich, kdysi využíval identitu Green Goblina jako hrdina. Pak se nějak dostal do křízku s Danielem Kingsleym (v té době Hobgoblin – mimochodem bratr původního Hobgoblina) a v souboji ho zabije. Poté se dává na dráhu padoucha, pracuje pro Kingpina a končí u Green Goblina, který mu vylepší zbroj a korunuje ho na svého Goblin-rytíře.

 

8. Sandman

Flint Marko je jeden z mnoha, který provázejí Spider-Mana po celou dobu a neustále se objevuje v jeho příbězích. Svojí premiéru si odbyl již ve čtvrtém čísle Amazing Spider-Man. Tento tvaroměnič z písku má několik variací, které se měnily v průběhu let, od pouhého pouličního kriminálníka, až po velkého padoucha ohrožujícího celé město.

Párkrát se objevil i na straně hrdinů (dokonce byl rezervním členem Avengers). V příběhové linii Gauntlet, několik let zpět, se nám Sandman představil na vrcholu svých sil. V tomto příběhu si vytvořil vlastní hrad z písku (byl to obyvatelný hrad, v plné velikosti klasického hradu, z jeho jedinečného živého písku) a měl schopnost ovládat obrovské množství mikro-částeček písku a ukázal se jako jeden z nejsilnějších protivníků našeho kamaráda ze sousedství.

Také se objevil ve filmu Spider-Man 3, kde byl zapletený do vraždy strýčka Bena.

 

7. Chameleon

Dmitri Smerdyakov je vlastně první superpadouch, který bojoval se Spider-Manem, objevil se již v čísle Amazing Spider-Man #1. To samo osobě by mu zajistilo místo v komiksové historii, ale na tomto seznamu je díky velkému množství různých prohřešku během posledních padesáti let a samozřejmě díky neustálému souboji s Parkerem.

V 90. letech se Chameleonovi téměř povedlo nadobro zlomit velmi křehkou psychiku Spider-Mana, respektive Petera Parkera, neboť způsobil návrat jeho rodičů. Nejednalo se ovšem o skutečné lidi, nýbrž roboty. Toto odhalení vedlo k jednomu z nejtemnějších období v historii Spider-Mana, Chameleon se totiž vydává za Petera Parkera a je členem Sinister Six.

Je to prostě velmi nebezpečný hráč, jelikož se může vydávat prakticky za kohokoliv. Dokáže na sebe vzít podobu mnoha lidí, padouchů i hrdinů. Díky tomu nás dokáže neustále překvapovat a je to jedna z těch postav, která neomrzí a nenechá Parkera v klidu spát vedle MJ (nebo s tou, kterou má zrovna po boku). V jeho posledním vystoupení se vydával za více prezidenta Al Goreho (Ends of the Earth).

 

6. Kingpin

Novodobí fanoušci by se mohli divit, co tu dělá Kingpin? Vždyť je to přece úhlavní nepřítel Daredevila. Budou mít pravdu. Wilson Fisk, alias zločinecký bos New Yorku Kingpin, je trnem v oku Daredevila daleko častěji, nežli mu tím trnem není. Ale dříve, než se dostal do křížku s roháčem, tak byl jedním z největších nepřátel síťomila.

Jeho kariéru nastartoval číslo 50, původní Spider-Manový série, kde převzal kontrolu nad zločineckou sítí New Yorku. Bylo to v době, kdy Parker pověsil obleček na hřebík. Ironií je, že jeho vstup na scénu (a únos J.Jonaha Jamesona), přinutilo Petera opět nahodit kostým a zachraňovat NY. Zatímco se dříve zaměřoval spíše na jiné charaktery, například na výše uvedeného slepého právníka z Hells Kitchen, nyní, v posledních letech, opět vzrůstá jeho úloha v Amazing Spider-Manovi (perličkou je, že během eventu Spider-Island získá pavoučí schopnosti).

Nejenže má obrovskou sílu (o čemž se nejeden hrdina přesvědčil… není totiž špek, jako špek), ale má spoustu peněz, velkou základnu různých padouchů a mozků a navíc mu to dokáže i velmi dobře myslet.

 

5. Mysterio

Máme tady tři chlápky, co nosí akvárium místo helmy a vyžívají se ve speciálních efektech, kterými terorizují Spider-Mana a jeho spojence, ale nejvýznamnější z nich je Quentin Beck, originální Mysterio (zbývající dva jsou oproti Beckovi slaboši). Mysterio je základem skupiny, která si libuje v soupeření se Spideym, známou jako Sinister Six (nejčastější uskupení superpadouchů, které se vyskytuje v příbězích o slavném pavoučkovi).

Mysterio je vyzbrojen pouze moderními speciálními efekty, které více než dobře ovládá, spousto šílenstvím a citem pro dramatičnost. Může to znít tak, že se jedná o podřadného protivníka, ale není tomu tak. Mysterio způsobil Spider-Manovi spoustu problémů a dokonce se mu povedlo jedno zmrtvýchvstání (další super trik). Mysterio pořád čeká na své velké vítězství a chvilku slávy, ale i přes to je tento odborník přes vizualitu (určitě by se neztratil ani v Hollywoodu) velkým soupeřem a není radno ho podceňovat.

Mysterio hrál velkou roli v Ends of the Earth a v crossoveru 616/Ultimate Spider-Man. My můžeme jen očekávat, že bude hrát i velkou roli v nadcházejícím filmu, kde se má údajně představit kompletní bláznivá šestka, teda Sinister Six.

 

4. Kraven The Hunter

Lovec Kraven by se v tomto seznamu nejspíš vůbec neobjevil, nebýt jednoho velkého příběhu (který mimochodem vyšel i v rámci UKK) o Spideym, Kravenův poslední lov.

Šestidílný příběh, který napsal JM DeMatteis a ilustroval Mike Zeck, je jedním z nejklasičtějších Spider-manových příběhů všech dob. Jedná se o psychologický thriller, který nám ukázal něco, na co nejsme zvyklý, totální porážku Spider-Mana. Kraven, dlouholetý nepřítel a člen originálního Sinister Six, postřelí Spider-Mana šipkou, která ho uvede do kómatu na dva týdny. Poté ho pohřbí a vydává se v převleku za Spideyho bojovat se zločinem (trochu po svém ovšem). Tím vším dokáže dvě věci, jednak to, že dokáže Spider-Mana porazit a jednak to, že ho dokáže i nahradit a hrát jeho vlastní hru.

Skutečné překvapení přišlo s tím, co se dělo dál. Pocit, že dosáhl svého cíle, ho natolik uspokojil, že spáchal sebevraždu. Několik lidí se následně pokusilo Kravena nahradit a naplnit jeho roli (především jeho synové Vladimír a Aljoša). Smrt Kravena trvala velmi dlouho dobu, vzkříšen byl nedávno v roce 2010 v příběhu Grim Hunt.

 

3. Venom

Venom je nejnovější postavu v tomto seznamu, debutoval v roce 1988. Ale i přes to se zařadil mezi ty nejvyšší. Není to náhoda – jen pár postav mělo tak velký vliv na Spider-Mana a komiks obecně jako Venom alias Mortravič.

Spárování Eddieho Brocka, nespokojený ex-novinář, se speciální živou formou, která byla původně v symbioze se Spider-Manem (pro ignoranty – když měl Péťa ten černý cool kostým, který získal v průběhu Tajných válek), vznikla jedna z největších verzí zlého hrdiny vůbec: Venom. Venom si vydobyl tak velké jméno, že mu v letech 1993-1998 běžela jeho vlastní minisérie. Navíc se také objevil v několika animovaných seriálech a dostal si i na filmové plátno díky filmu Spider-Man 3, kde byl ztvárněn Topherem Gracem.

Ve své době se dal Brock na dráhu smrtícího ochránce, posléze se ovšem opět vrhá na dráhu superpadoucha a následně Eddie Brock umírá na rakovinu způsobenou symbiontem. V současné době je role Venoma zastávána Flashem Thompsonem (přesně tak, je to ten spratek, co tak rád šikanoval chudáka Peta), který roli vzal zase trochu jinak a snaží se být hrdinou, což mu ovšem samotný symbiont vůbec neulehčuje. Venom je stále hodně populární postavou a neodmyslitelně je spjat se Spider-Mane, takže do tohoto žebříčku po právu patří.

 

2. Doctor Octopus

Otto Octavius je jeden z nejvíce ikonických a nejvytrvalejších darebáků, kteří si to rádi rozdají se Spider-Manem. A jediný důvod, proč není na vrcholu žebříčku, je ten, že se to dozvíte za chvíli.

Jeho první účast v komiksu se datuje do roku 1963, v Amazing Spider-Man #3. Doc Ock se ukázal jako obrovská hrozba hned ve svém prvním vystoupení a dokonce ve svém druhém vystoupení v Amazing Spider-Man #12, se mu povedlo odmaskovat Petera. Naštěstí pro Spideyho byl se silami na dně, tudíž všichni přihlížející pouze předpokládali, že si z nich Peter Parker vystřelil a převlíkl se za Spider-Mana. Otto je jeden z největších a nejďábelštějších vědců v celém universu a rozhodně se nejedná o padoucha, který dokáže ohrozit pouze Spider-Mana, ale dokonce celý Marvel Universe. V jednu chvíli dokonce verbu vlastní armádu Masters of Evil. A jeho podlost jednou došla tak daleko, že se málem oženil s naší milou a hodnou tetičkou May, no uznejte sami, dovedete si toto ďábelské spojení představit?

Doctor Octopus, líčený ve filmu Alfreda Molina Spider-Man 2, si také dokázal se Spider-Manem poradit a porazil ho. V nedávné době se povedlo Ottovi převzít mysl a tělo Petera Parkera a snaží se být hrdinou (rozhodně to nebere stejně jako Péťa, ale jde do toho trochu tvrději). Superior Spider-Man (Otto v těle Spideyho) si vydobyl obrovský komerční úspěch, ale bohužel (pro někoho bohudík) se nám Petera vrátil v dubnu 2014. A tak se můžeme zase těšit na to, až se nám opět poměří chobotnička s pavoučkem.

 

1. Green Goblin

Asi se mnou bude většina souhlasit, když řeknu, že Norman Osborn alias Green Goblin je největší darebák, který trápí Spider-Mana již mnoho let. Není pochyb o tom, že Norman je génius, jako je například Doc Ock nebo Jackal. Norman je brutální a násilný jako Venom či Hobgoblin a šílený (ba dokonce si umí pohrát s dramatičností a efekty) jako Mysterio. Norman je klasický lídr, který je schopný inspirovat a nabírat mocné osobnosti, jako například Kingpin. Jeho posedlost s někým zápasit či se poměřovat je tak velká, jako u Kravena, v mazanosti předčí i takového mistra, jako je Chameleon. A síly má tolik, že by mu jí mohl závidět i Sandman.

Navíc si už nejspíš každý z nás všimnul jednoho detailu. Green Goblinovi se povedlo zasadit Peterovi tu nejhorší ránu ze všech, zabil Gwen Stacy, lásku Peterova životu. V rozhodujícím okamžiku, muž, který převzal odpovědnost moci, se musel rozhodnout a v důsledku toho ztratil svou milovanou. A to ho málem zlomilo. Vše kvůli Green Goblinovi.

Green Goblin byl zvěčněn v animovaných seriálech, ve hrách, filmu. V Ultimate universe je přímo zodpovědný za pavoučí sílu a schopnosti, které získal Peter Parker (a následně Miles Morales).

A opět zpět do 616 Universa, Norman Osborn se ukázal jako skutečný padouch největšího kalibru a dosáhl něčeho, co by jako Green Goblin nedokázal. Osborn manipuloval s médii, hrdiny a dokonce se samotnou vládou, aby se mu prakticky povedlo dostat pod kontrolu všechny super-mocné lidi v Americe. A se svým novým týmem Dark Avengers (plus aliancí, do které spadá i Hydra, AIM a další) hrozí, že bude největší padouch, jakého svět spatřil. I když Norman může být členem Avengers a světovou hrozbou číslo jedna, vždy když přijde ten správný čas, můžete se vsadit, že se tu objeví Peter Parker alias Spider-Man a začne pořádná mela. A Spideymu se povedlo Green Goblinovi zasadit nejeden knock-out úder. 

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 27/07/2014 (27. července 2014)
Odpověd na #4965 příspěvek od Elhonzo
Eddie na rakovinu neumřel, v součastnosti působí jako Toxin .
však tam je, že umíral nebo umírá, teď si nejsem jistý... 
Damien Offline
Damien 27/07/2014 (27. července 2014)
Pěkný. Dobrá práce 
Elhonzo Offline
Elhonzo 27/07/2014 (27. července 2014)
Eddie na rakovinu neumřel, v součastnosti působí jako Toxin .
spiderbat Offline
spiderbat 27/07/2014 (27. července 2014)
Odpověd na #4963 příspěvek od S4TW
nebo Scorpion, Shocker, Rhyno, Electro, Hammerhead, Hydro-Man, Lizard.... hele 10 je 10 :-) Carnage je určitě ultra silný soupeř, ale seznam musel být užší a když už tam je Venom, který je častější soupeř Spideyho, tak se tam prostě nevlezl, pardón :-)
Dobrá.
S4TW Offline
S4TW 27/07/2014 (27. července 2014)
Odpověd na #4962 příspěvek od spiderbat
Dobrý, ale co Carnage?
nebo Scorpion, Shocker, Rhyno, Electro, Hammerhead, Hydro-Man, Lizard.... hele 10 je 10 :-) Carnage je určitě ultra silný soupeř, ale seznam musel být užší a když už tam je Venom, který je častější soupeř Spideyho, tak se tam prostě nevlezl, pardón :-)
Minotaur.cz