Superman 2: Tajnosti a lži

24. července 2014 jardoom Diskuze (3)
Superman 2: Tajnosti a lži

Supermanův restart v New 52 je rozhodně velmi zajímavou četbou. První díl jménem Cena Zítřka prošel mou zkouškou (8/10) a ačkoli jsem věděl, že sebou tato kniha žádné poslání nenese, nadšeně jsem očekával pokračování, která by mé tvrzení vyvrátilo. Kniha nedávno vyšla, a já se ji koukl na zoubek.

Knihy Dobrovský

  Když je Metropolis v ohrožení, okamžitě přispěchá zachránce Superman. Veškeré trable jsou ale na stejné brdo. Když jsem tuhle knihu dočetl, nevěděl jsem, čím začít při psaní téhle recenze. Radši jsem se šel provětrat na bruslích a pořádně si rozmyslet vše, co napíšu.

  Ačkoli první díl nastavil laťku dost vysoko, mám dojem, že to výš už dosáhnout nemůže. První díl byl dost dobrý, ale něco tomu chybělo. Doufal jsem, že to něco najdu v pokračování. Přes všechna očekávání musím říct, že se kniha tváří vznešeně. Přitom se k tomu nic kladného říct nedá. Zápletka je trochu zmatená. Nejdřív příletí megapadouch, který je postrachem celé galaxie a udělá na Supermana bububu. Superman se ale nezalekne a megapadouch ho nechá na pokoji, prozatím. Od akčního superhrdinského dobrodružství čekáte akci a superhrdinu. V téhle knize je více Clark, než Superman. Což ale není úplně na škodu, protože se ukáží jiná a velmi důležitá fakta celého komiksu a příběhové linie, jenž pojednává o poslání muže z oceli.

  Přestože se kniha snadno čte, není to nic chytlavého. Stránkami listujete jako v prázdném notesu, jelikož jediné, co vás zaujme je kresba. Musím říct, že i když je tohle celkem ukecaná a utahaná kniha, vlastně není co číst. Mám dojem, že Supermanův restart není tím pravým ořechovým. Scénář je stavěn na něčem, co vlastně všichni znají a každý nám to předkládá pořád do kola. Vidím v tom klasickou rovnici. Superhrdina – Superpadouch – Boj – Pojednání o vážnosti hrozby – Co se skrytou identitou – Návrat Superpadoucha – Finální boj. Každý komiks, hlavně ten Supermanův, je přesně o tomhle. Proto jsem myslel, že restartování série přinese nová dobrodružství, která poznáme tak trochu jinak. Nic nového se ale nestane a až na pár menších uprav je to pořád stejná fraška. Action Comics je podle mého názoru lepším čtením ve všech ohledech. Jediné, co mohu knize pochválit je úvod, závěr a kresba.

  Hned úvodem se totiž představí nová hrozba, která měla setrvat přes celou knihu, a závěrem se měl rozlousknout tenhle problém. V téhle knize tomu bylo tak, že hrozba sice přišla, ale hned odešla a vrátila se až na samotném konci, ve kterém plnila úlohu lákadla na další pokračování Supermana, nebo přenesení do událostí ze série Justice League, jelikož je tato hrozba velmi vychytralou, silnou a záludnou osobností. Přes většinu knihy se řeší věci né moc podstatné, a objevují se stereotypní pasáže o tajné identitě, které doplní jednorázové souboje s emzáky. Jeden takový emzák mě obzvlášť zarazil. Nechci moc spoilerovat, ale Rusové si vyrobí vlastního Supermana, aby mohli Americe ukázat, že mají také své páky. Jenomže jejich Superman je emzák z jiné dimenze, a jak už to bývá, trochu se to vymkne kontrole. Tato postava je čirou náhodou velmi podobná Predátorům. Barva kůže, trochu jiná helma, typické Predátoří „dredy“, stavba těla, postava, nože vyjíždějící z předloktí. No prostě laciná kopírka Predátora. Velké mínus kreslířům, ale tím trochu odbíhám.

  Kresba je ale jinak parádní. Moderní záležitost, která vypadá líbivě a není přeplácaná jak barvami, tak nepotřebnými patlaninami kolem. Jesús Merino je v mých očích větší hrdina, než Superman, jelikož do jeho restartu vložil své maximum. Jak první, tak tato kniha jsou po kreslířské stránce nenapadnutelné a nemám absolutně co vytknout. Škoda, že to samé nemohu říct o příběhu či knize celkově, jelikož jsem doufal, že první kniha je takovou rozjezdovou dráhou pro další knihy, které budou nabušené akcí, chytlavým příběhem a parádní kresbou. Navíc mam pocit že Jesús Merino další Supermany z téhle série nekreslí, takže třeba to nejlepší odejde s ním.

 

Kresba, Helspont
Příběhová linie je nudná, až na pár vyjímek zbytečná a nezajímavá, Predátor

Verdikt

Trochu se bojím, že pokud komiks koupíte, bude v knihovně jen jako součást série. Já se k tomuhle čtení určitě vracet nebudu a musím se modlit, aby další kniha byla lepší ve všech ohledech, protože tohle je doposud nejhorší Supermanovka, kterou jsem kdy četl. Není to úplně celé špatně, jen je zde až moc stereotypních prvků, které už znáte a znovu je prožívat nechcete.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

The Flash Offline
The Flash 26/07/2014 (26. července 2014)
The Flash Offline
The Flash 26/07/2014 (26. července 2014)
Jak jsem koukal na nové díly Supermana v new 52 (#32-33) Od J. Romity Juniora, tak to není zase tak špatné, vypadá to, že do bude po dlouhé době Muž z oceli, kterého si budou lidi pamatovat ve velmi dobrém světle.
jardoom Offline
jardoom 25/07/2014 (25. července 2014)
Jen taková měnší oprava. Supermana a jeho komiksy mám hodně rád. Když jsem napsal, že jsou jeho komiksy na stejné brdo, nemyslel sem to až tak doslovně. Nemám rád, když je komiks ve stejném sledu událostí, jen s jinou hrozbou. Před restartem byl Supermanův komiks lepší v tom,...
Minotaur.cz