Mýty 05: Trpká období

10. července 2014 Morzael Diskuze (0) 2 palce
Mýty 05: Trpká období

Bylo nebylo, jedno malé nakladatelství vydalo komiks. Nebyl to ale obyčejný komiks, byl to začarovaný komiks. Byl totiž plný kouzel, magických předmětů a pohádkových bytostí. Jedná se již o pátý díl skvělých Mýtů s podnázvem Trpká období.

Žánr:

Fantasy, válečný, drama

Příběh:

Svazek by se dal rozdělit na dvě části. První tvoří vyprávění o jedné Wolfiho akci během druhé světové války. Tehdy sloužil jako agent Spojenců, a proslavil se za hranicemi Třetí říše jako obávaný vlkodlak.

Druhá část nás vrací zpět do Mýtova, kde se děje jedna změna za druhou. Konečně probíhá kýžená volba do úřadu starosty mytického městečka, a nikdo si nenechá tento demokratický akt ujít. Kdo to tedy bude - Krásný Princ nebo Král Cole? Ale co je hlavní, Sněhurka konečně rodí! Jak tyto změny zahýbou životem magických bytostí v exilu, se ale budete muset dočíst sami.

O komiksu:

Určitě vás zarazilo slovo "válečný" v žánru komiksu. Narážím tím právě na příběh Wolfiho ze druhé světové války. Příběh je to sice vcelku krátký, ale řekl bych, že povedený. Zase rozkryjeme něco z hádanky, kterou šerif Mýtova je, a uvidíme ho v akci v plné parádě. To ovšem není jediná věc, kterou se o Wolfim ze svazku dozvíme. Každopádně celkově si svazek tentokrát na akci moc nepotrpí.

Vše je spíše více v "kecavém" a vysvětlovacím duchu. Po předchozí bitevní vřavě bylo třeba situaci trochu uklidnit. Nenechte se ovšem zmást, to, že tu není příliš akce, rozhodně neznamená, že by se člověk nudil. Máte to asi jako s Hrou o trůny. Tyrion může čtvrt hodiny mluvit o rodinném dementovi, jak rozmačkával hlavy broukům, a stejně to baštíte, protože každý nový detail, informace, postava vás okamžitě zaujme a vy hltáte stránku za stránkou. Až si uvědomíte, že jste přečetli celý svazek jedním dechem, a že před vámi je zase půlroční pauza do svazku dalšího. Potěšení i peklo zároveň.

Bill Willingham svůj svět stále staví, rozvíjí, odkrývá a dělá tak z Mýtů jednu z nejpoutavějších a nejzábavnějších fantasy ság současnosti. Ať už se jedná o zajímavé charaktery, dobře a zkušeně postavený příběh nebo geniální svět, Mýty vás rozhodně nezklamou a Trpká období jsou dalším fascinujícím kusem celé skládačky.

Kresba Marka Buckinghama je stále stejně dobrá, stylizace výborná a vystižení dobových účesů a jiných příjemných detailů například z Wolfiho cesty po nacistickém Německu je tím kvalitním olejem, který motor Mýtů udržuje v tak bezvadném chodu. Říkám to na konci každé recenze, a možná už je to otravné, ale pokud jste ještě s Mýty nezačali, tak to rozhodně napravte!

Určení:

Všichni fandové fantasy tématiky.

Scénář, nové informace, rozvíjení světa, stylizace
Málo akce

Verdikt

Trpká období jsou dalším vkusně zapadajícím kouskem do skládačky série Mýty. Moc akce si tu tentokrát neužijeme, ale dozvíme se spousty nových informací a opět se posuneme v příběhu dál. U komiksu se rozhodně nudy bát nemusíte, naopak budete naříkat, že už je konec. Kresba je pro sérii typická, takže vám toho o ní moc nového nepovím. Pro čtenáře série je to jasná koupě, která nezklame. Jako vždy, doporučuji!

9/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 2 palce
RATing autora 17.0%

To se libí - Grayson, Damien

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.