V posledním tažení (Harry Dresden 7)

9. července 2014 fm.tua Diskuze (0)
V posledním tažení (Harry Dresden 7)

Další, tentokrát sedmé pokračování, dobrodružství Harryho Dresdena se dostalo do našich knihkupectví. V tomto díle, stejně tak jako v dílech předchozích to nebude mít chicagských čaroděj jednoduché.

Knihy Dobrovský

Harry musí pro nebezpečnou upírku Černého dvora najít slovo Kemmlerovo, knihu napsanou mocným nekromancerem, výměnou za kompromitující fotky Karrin Murphyové, Harryho dlouholeté přítelkyně a velitelky Oddělení pro zvláštní vyšetřování. Aby toho nebylo málo, do města přichází šest nelítostných nekromancerů, kteří chtějí Slovo získat pro uskutečnění svého plánu. Začíná souboj s časem, pokud ho čaroděj prohraje, vše bude ztraceno a mrtvý povstanou.

Na téměř 470 stranách autor čtenáři servíruje detektivně-fantaskní zápletku, která má poměrně členitý děj. Příběh se odehrává během čtyř dnů, a je téměř neuvěřitelné, co čaroděj v průběhu tak krátkého období zažije. Samotný Harry se zdá být nesmrtelným, jelikož během svého pátrání utrpí docela vážná zranění a stále má sílu se poprat s nepřáteli, což příběhu ubírá na realističnosti, ale jedná se o humornou fantasy, tak na druhou stranu proč ne. Kromě problému, který představují nekromancerové se snaží Harryho ovlivnit jeden padlý anděl, pomocí něhož může vládnout nesmírnou mocí. V tomto díle chicagský čaroděj zjišťuje, že hranice mezi dobrem a zlem je velmi tenká a že i „černá magie“ může být užitečná, pokud je využívaná ke konání dobra.

Autor navazuje na předchozí dobrodružství a jejich důsledky se objevují i v tomto díle, takže pokud, čtenář vynechá předchozí díly, většinu věcí si buď musí domyslet, nebo si přečíst předchozí svazky. Od prvního dílu svět Harryho Dresdena dostal jasnější kontury, proto je toto univerzum dalším plnohodnotným světem. Jak bylo zmíněno v recenzi na první díl, ohledně magie, tak se čtenář, který se do světa chicagského čaroděje vžil, nad ničím se nepozastavuje a připadá mu to běžné.

Vtípky Jima Butchera jsou svěží a čtenář se opravdu pobaví. Kapitoly jsou úměrně dlouhé a text nenudí přílišnými a zbytečnými detaily. Překladatel Zdeněk Uherčík si zajímavě pohrál se slovem označujícího nepřítele nebo padoucha, chcete-li. Na mnoha místech narazíte na označení lump, což se mi zdá úsměvné a já osobně si toto slovo spojuji s popisem zlého člověka dítětem ve školce, ale budiž. Každopádně český překlad je přeložen velmi čtivě a kvalitně.

V sedmém pokračování se dostává do popředí koroner Waldo Butters, který má slabost pro polku a je klíčovou postavou při získávání indicií pří hledání Slova. Další významnější postavou je Harryho bratr polo upír Thomas Raith, který byl členem Bílého dvora. V tomto díle se taktéž setkáme na kratičkou chvíli s Harryho přítelkyní Karrin Murphyovou, která odjíždí na dovolenou a větší prostor ji není dán. Elegantní způsob jak se zbavit jedné z postav, aniž by ji autor musel zabít.


 Jim Butcher

 V posledním tažení (Harry Dresden 7)

 ISBN: 978-80-7387-723-1

 Nakladatelství Triton, Praha 2014

 překlad: Zdeněk Uherčík 

 paperback, 472 stran

 299,- Kč

 

Jim Butcher

Americký autor fantasy, jemuž kariéru nastartovala série Harry Dresden, se k fantastice dostal jako čtenář knih J. R. R. Tolkiena. Po prvních neúspěších se vrhl na již zmíněnou sérii, po jejímž úspěchu začal psát románovou trilogii Kodex Alera, která se na poli klasické fantasy těší oblibě. 

Harry Dresden

Série Harry Dresden vypráví dobrodružství chicagského čaroděje. Knihy jsou napsány odlehčeným, mnohdy akčním style, díky němuž si série našla mnoho fanoušků. V originále vyšlo zatím 15 knih. U nás tuto sérii od roku 2008 vydává nakladatelství Triton, v českém překladu vyšlo 9 knih.

zápletka; český překlad; oddychovka
nesmrtelnost Harryho

Verdikt

Sedmé pokračování Harryho Dresdena je jako jeho předchozí díly humornou oddechovou fantasy okořeněnou špetkou detektivního vyšetřování. Děj spojený s hledáním slova Kemmlerova a zajímavou zápletkou s nekromancery dodává příběhu na zajímavosti a dokazuje, že Jim Butcher ovládá vypravěčský um na jedničku.

Triton
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Triton, které přes dvatcet let vydává především lékařské, psychologické, filosofické, historické a pedagogické knihy. Z krásné literatury pak biografie, sci-fi a fantasy a pohádky.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz