Futurama: Dobrodružství

7. července 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Futurama: Dobrodružství

Kdo by jen neznal, tuhle partu z fiktivního Groeingova světa, která se snaží den co den doručovat zásilky po třetím tisíciletí. Právě ta se nám pokouší nabídnout další pětici příběhů ve svazku nazvaném Futurama Dobrodružství. Tentokrát se podíváme, jak naši hrdinové z New New Yorku parodují filmové univerzum, komiksové superhrdiny nebo dokonce i televizní pořad.

Knihy Dobrovský

Komiksové Futuramy si musíme poněkud vážit. U nás vyšli pouze čtyři díly, o které se postaralo brněnské nakladatelství Jota. Tři z nich již zrecenzoval můj kolega Jarek Kopták a poslední se Vám pokusím představit já ve své recenzi.

Hned od začátku působí komiks velmi kvalitním zpracováním, přechody mezi lesklým a matným parciálním lakem působí opravdu skvěle i na poměry brože. Po otevření však čeká zklamání v podobě výběru obyčejného papíru pouze z vyšší gramáží. Škoda, že se nezvolil kvalitnější křídový papír, na kterém by kresba dostala ten pravý zářivý šmrnc. Rozhodně na druhou stranu za všechno mluví cena, která je opravdu příznivá a rozhodně se za těch pár kaček vyplatí komiks zkusit.

A proč vlastně? Protože je to stále ta Futurama a to se počítá. Představuje se nám hned v pěti krátkých příbězích, které svým způsobem něco parodují. Takže si na své přijdou fanoušci jak samotné Futuramy, tak fanoušci Terminátora, X-Menů, Santy Clause nebo televizní soutěže „Chcete být milionářem?“. Za podrobnější zmínku stojí příběh terminátora, který nás opět zavede v čase do roku 1999, kdy se Fry vlastně těsně před půlnocí tehdy dostal do roku 3000. Tentokrát se mu v tom snaží zabránit nebo pomoct terminátoři ala Leela a Bender. Rozhodně Vás čeká dosti stejně vtipných situací jako v seriálu. Na druhou stranu zde nečekejte nějaký hlubší smysl. Navíc kdo by to očekával? Futurama byla vždy o uvolněné zábavě, která parodovala snad všechno, co ji přišlo pod ruku. Jinak tomu není ani v příběhu X-Menů, který perfektně odráží jak první film, tak samotný komiks. Bendera zde potkáme jako nesmrtelného Wolverine a třeba Mamču jako Magneta. Asi si dokážete představit, jak dobře ujeté to může být. Profesora X představoval samozřejmě profesor Farnsworth a dohromady celá Planet Express jako tým X-Men.

Jsou tu však i další příběhy. Za zmínku stojí i příběh s robo Santou a robo ďáblem, ve kterém má konečně letos robo Santa udělovat dárky a ne všechny střílet nebo okrádat, jak tomu bývá každý rok. Postavu robo Santy mám opravdu v oblibě, protože mi připadá jako dokonalý anti-hrdina a vůbec jeho uvedení je přinejmenším za břicho popadající. Samozřejmě musíte být naladění na vlnu Futuramy a chápu, že ne každému tato stylizace humoru může sedět. Však za mě palec nahoru.

Poměrně zajímavý byl i příběh z výměnou těl, kde si na své přijde profesor Farnsworth. Právě ten dostane tělo mladičkého Fry a pořádně s ním zacvičí. Okamžitě my toto vyprávění připomnělo stejnojmenný díl Červeného trpaslíka, který byl také velmi povedený. Však společná je pouze myšlenka. Provedení je relativně originální v obou případech.

Zábavné parodie, stejně vtipné jako v seriálu
Slabší chvíle v podobě nudnějších rozhovorů

Verdikt

Pokud se podívám na komiks jako celek, tak sem tam najdete slabá místa, která trpí dlouho upovídanou konverzací postav, která ne vždy dovede tak dobře pobavit. Pak tomu ale nasadí korunu hláška nebo čin tolik oblíbeného doktora Zoidberga a v tu ránu se chvilkové rozhořčení přenese v zábavný pocit, který vlastně převažuje i po přečtení. A právě tento pocit se počítá a rozhodně nedělá ostudu ostatním komiksům ze světa Futuramy ani seriálu.

Jota
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Jota, které působí již přes dvacet let, vydalo více než 1000 titulů v mnoha edičních řadách. Zpočátku vydávalo knihy zaměřené regionálně — především od moravských autorů. Po třech letech podstatně rozšířilo spektrum titulů z hlediska tématu i země původu knih. Publikuje tvorbu českých autorů i překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Takto se zařadilo mezi jedno z největších nakladatelství v České republice, které ročně vydává 80 titulů a desítky dotisků úspěšných knih.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku