Gantz 2

6. července 2014 Padawan Diskuze (0)
Gantz 2

To, co následuje po smrti, si asi každý představuje trochu jinak, ovšem asi nikdo nečeká hon na brutální mimozemšťany, skrývající se na Zemi mezi námi...

Knihy Dobrovský

Po trochu kratší přestávce jsem se ve svém recenzování dostal k druhému dílu u nás poměrně nové manga série s názvem Gantz. Jelikož od recenze předchozího dílu už uběhl nějaký ten pátek, tak by nebylo na škodu připomenout si v pár větách několik záchytných bodů z minulého svazku. Kurono a Kató, dva dávní kamarádi, byli při snaze vytáhnout opilého bezdomovce z kolejiště sraženi vlakem. Místo toho, aby jejich život skončil, se ocitli v místnosti plné dalších lidí, sedících kolem tajuplné černé koule, kteří stejně jako oni tímto podivným způsobem unikli smrti. Z této místnosti však není úniku, tedy aspoň do té doby kdy jim ta záhadná černá koule nezadá cíl mise, tj. najít a zabít daného mimozemšťana.

Po tomto decentním shrnutí se tedy můžu s klidem dál pustit do nastínění děje druhého dílu ze série. První mimozemšťan byl úspěšně zničen, ovšem černá koule se ve svém briefingu zapomněla zmínit, že ti mimozemšťané budou dva, přičemž ten druhý bude nejmíň třikrát větší a stokrát nebezpečnější, obzvlášť poté, co uvidí, jak dopadl jeho menší společník. Opomenutí této informace stálo život většinu členů z vyslané skupiny, kteří téměř do poslední vteřiny věřili v to, že se jedná jen o nějakou zvrácenou reality show. Mezi jedny z posledních přeživších nepatří nikdo jiný než Kurono, Kató a dívka s bujnými vnadami, která toho zatím moc nenamluvila. Ovšem ani oni neuniknou pozornosti naštvaného mimozemšťana, kterému uspokojení ze smrti ostatních na něj vyslaných lovců ani v nejmenším nestačilo. Uniknout smrti nakonec až taková výhra možná nebyla...

Tolik stručně k obsahu a nyní k analýze :). Děj hodnotím kladně, protože je od počátku dost akční a zbytečně se nevleče. Jak je to u mangy zvykem, je to však jen fragment z jedné větší kapitoly, takže se vyplatí jej nakonec zhodnotit až v celku s ostatními díly. Tahle série svým čtenářům od počátku předhazuje především otázky, a jelikož se jedná teprve o druhý díl, nečekejte, že na většinu z nich zde naleznete odpovědi. Naopak vám některé pasáže ve snaze pochopit některé autorovy myšlenky mohou ještě víc zamotat hlavu. Ohledně postav a jejich vývoje tu na nějaký znatelnější progres oproti tomu, co se dalo vyčíst v minulém svazku, nenarazíme. Na druhou stranu se zde trochu víc prohloubil kontrast mezi hlavními postavami. Kurono ve své mysli svádí boj mezi tím, zda myslet jen na vlastní kůži, nebo být tím, koho v něm vidí Kató, tedy hrdinou. Naopak Kató, který myslí v první řadě na ostatní, bojuje se svou averzí k zabíjení, a to i ve chvíli, kdy zabít je jediným způsobem jak přežít.

Jak jsem zmiňoval u recenze prvního dílu, hodně velké plus má u mě Gantz za kresbu. Téměř z každé stránky je patrné, že si autor potrpí na detail, a to nejen zaměřený na postavy, ale také při vyobrazení okolí. Na obyčejné bílé pozadí za vykreslenou scénou tu sice také narazíte, ale není to až tak četné jako u jiných ilustrátorů. Byť se jedná o černobílou kresbu, autor si poměrně dost vyhrává s odstíny černi a šedi.

Verdikt

Ve finálním součtu nemůžu na Gantz 2 najít nějaké vady na kráse. Ostatně dospělejší mangy, jako je tahle, mě málokdy zklamou. Myslím si, že Gantz je schopen zaujmout i nečtenáře mangy, jelikož je oproštěn o některá ta manga klišé, která dost lidí od jejího čtení odrazují. Já osobně jsem se po celý svazek velmi dobře bavil a proto hodnocení 9/10 považuji za adekvátní ;)

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Padawan
Padawan

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz