Kroniky železného druida

4. července 2014 fm.tua Diskuze (0)
Kroniky železného druida

Blíží se české vydání další, v pořadí čtvrté knihy, která vypráví příběhy posledního druida na světě Attica OSullivana. Proto je mou povinností sepsat krátkou sumarizaci, o tom, co nás v české kotlině ještě čeká a jaká dobrodružství již vyšla ve světě.

Knihy Dobrovský

Nejprve se podíváme na již vydané tituly, ale abychom mohli pokračovat je potřeba se seznámit s tím, jak vlastně svět železného druida vznikl. Původně měl být Atticus a jeho věrný vlkodav Oberon předlohou pro webový komiks DC. Kevin Hearne narazil na webu na komisovou soutěž a rozhodl se jí zúčastnit, vytvořil druida, který mohl telepaticky komunikovat se zvířaty, obzvlášť se svým psem. Po dokončení šesté stránky z plánovaných osmi, si uvědomil, že pokud by svoji práci předložil, DC by mohlo stát částečným vlastníkem jeho postav, ne-li je vlastnit úplně, proto se rozhodl, že se soutěže nezúčastní. Místo toho začal psát novelu o Atticovi a Oberonovi a ukázalo se, že ho to baví. První díl druidových dobrodružství s podtitulem Hounded dokončil během 11 měsíců v roce 2009. Po dvou letech úprav a přepisů spatřila světlo světa první svěží urban fantasy - Kronika železného druida (1, volně přeloženo)

Pro nepolíbené toutou urban fantasy sérií je zahodno přiblížit děj. Druid poklidně žije několik let v americkém městečku Tempe a o jeho existenci nemají magická stvoření ponětí. Vše se vzvrte v okamžiku, kdy ho vypátrá keltký bůh Engus Og, který s ním má nevyřízené účty. Tím se druid dostává do sledu událostí, ve kterém figurují čarodějnice, vlkodlaci či bohové různých světových pantheonů. "Příběh Atticuse O´Sullivana, posledního druida, jenž v poklidné Arizoně provozuje okultní knihkupectví a ve volném čase na sebe bere zvířecí podobu a vyráží na lov se svým irským vlkodavem, v sobě skrývá přesně vyváženou směsici dobrodružství ve stylu Jima Butchera a humoru, za který by se nemusel stydět leckterý autor humorné fantasy"(2). Samotnou atmosféru příběhu dotváří obálka, která je pro všechna vydání (americké a jiná světová) stejná a je dílem Gene Mollica, ilustrátora, který se specializuje na Cover Art (ilustrace nebo fotografie na obalu např. knihy nebo časopisu, pozn. redaktora).

Kevin Hearne má v plánu napsat 9 knih z druidova univerza. Již vydané tituly ve světě můžete vidět níže, seřazeny chronologicky. V závorce je uveden český název a rok vydání u nás.

2011 – Hounded (Prohnaný, 2012), Hexed (Proklatý, 2012), Hammered (Praštěný, 2013 - recenze)
2012 - Tricked (Napálený, 2014 - recenze), Trapped (Hahraný)
2013 - Hunted
2014 - Shattered

Aby Atticův svět nebyl pouze jednotvárný, vznikají z pera samotného autora povídky, které toto univerzum rozšiřují. Výčet „doplňujících“ příběhů můžete vidět níže, číslo za názvem označuje, ve kterém období se děj povídky (resp. po/před kterou knihou) odehrává. Povídky jsou řazeny chronologicky, podle toho jak vycházely. V češtině vyšla sbírka Gaiin štít, ve které tyto příběhy můžete nalézt.

Clan Rathskeller/Klan Ratheskellerovců (0,5)
Kaibab Unbound/Odpoutaný Kaibab (0,6)
A Test of Mettle/Zkouška odvahy (3,5)
Two Raven and One Crow/Dva krkavci a jedna vrána (4,5)
The Grimoire of the Lamb/Grimoár jehněčího (0,4)
The Chapel Perilous/Záhubná kaple (4,7)
The Demon Barker of Wheat Street/Démonický vyvolávač z Pšeničné ulice (4,6)

U nás zatím jsou vydané čtyři díly – Prohnaný, Proklatý a Praštěný, Napáelný. Na vydání knih u nás má velkou zásluhu plzeňské nakladatelství Laser-books, které se výhradně zabývá překladovou, zejména anglo-americkou fantastikou. Dle mého názoru byl výběr této série vynikajícím tahem na branku. O překlad se stará Roman Tilcer, díky němuž je text v jeho rukou mistrně zpracován a čtenář není ochuzen o pointu příběhu a různé vtípky autora, jak to u některých překladů bohužel bývá.

Jak se nakladatelství Laser-books dostalo k této sérii a na co se ještě můžeme těšit? To si můžete přečíst v následujícím krátkém interview.

Jak se Vaše nakladatelství dostalo k sérii o železném druidovi?
Sérii o železném druidovi jsme objevili dle nadšených zahraničních ohlasů, vyžádali si ji od majitele práv, přečetli a nadšení sdíleli. Jsme rádi, že se nám podařilo práva získat, zájem mělo hned několik nakladatelství.

Jaký je ohlas na příběhy o Attikovi u českých čtenářů?
Ohlas českých čtenářů nás překvapil, v současnosti jde o jeden z našich nejúspěšnějších titulů a jsme moc rádi, že knihy mají rádi čtenáři bez rozdílu věku či pohlaví.

Plánuje nakladatelství vydat zbývající tituly?
Určitě plánujeme vydat celou sérii, v současnosti jsme zakoupili práva na další čtyři tituly včetně povídkové sbírky, která u nás vyjde ve spolupráci s autorem v celosvětové premiéře. Vedle všech dosud vydaných povídek bude obsahovat rovněž autorskou předmluvu napsanou právě pro toto české vydání.

Za odpovědi děkujeme panu Martinu Šustovi z nakladatelství Laser-books. Samotnému nakladatelství fandíme, ať pokračuje ve své vynikající práci, kterou pro nás fanoušky dělá.


Kevin Hearne

Kevin Hearne je autorem urban fantasy série „Kroniky železného druida“. Tento spisovatel pochází z Arizony a bydlí ve městečku Tempe, ve kterém se příběh odehrává. Na vysoké školy byl editorem školních novin a po absolvování se stal učitelem angličtiny, obě tyto zkušenosti a láska ke komiksům a sci-fi, hlavně Star Wars, ho dovedli (díky bohu) ke psaní.

Citace:
(1) About Kevin. In: Kevin Hearne (Official Site) [online]. [cit. 2014-07-04]. Dostupné z: http://kevinhearne.com/about.
(2) ŠUST, Martin. Kevin Hearne. In: Laser-books [online]. [cit. 2014-07-04]. Dostupné z: http://www.laser-books.cz/knihy/khearne2.html.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku