Penny Dreadful

1. července 2014 jardoom Diskuze (0)
Penny Dreadful

Když se řekne fantasy, představím si různá bájná stvoření. Když si představím Viktoriánský Londýn, cítím se jako jeden z jeho obyvatel. Když ucítím závan strachu, mé srdce tluče tak hlasitě, že by to probudilo z nejhlubšího spánku samotného Drákulu. Ponuré povídky o zločinu, okultismu a nadpřirozenu jsou mojí vášní stejně jako komiksy. Protože mám tohle všechno rád, začal jsem bedlivě sledovat nový seriál jménem Penny Dreadful. Poslední epizoda byla odvysílaná včera, a já si proto mohl v hlavě urovnat myšlenky pro dnešní recenzi.

Knihy Dobrovský

Oficiální název – Penny Dreadful
Žánr - Drama / Horor / Mysteriózní / Fantasy
USA / Velká Británie / Irsko, 2014, 8x55 min
Děj – Příběh tohoto seriálu se odehrává v Londýně roku 1891. Známý badatel Sir. Malcolm Murray a jeho rodinná přítelkyně Vanessa Ives hledají Murrayovu dceru. Toto hledání ale není obyčejnou záležitostí, jelikož je jeho dcera ve spárech Vampírů. Tato mise je ale pro naše dva hrdiny velkým oříškem, proto požádají o pomoc Ethana Chadlera, ostrostřelce z divokého západu. Každá z těchto postav má své temné tajemství, a my díky epizodám tohoto seriálu tato tajemství odhalíme.

Jsem rád, že po dlouhé době vidím mysteriózní seriál s nádechem dramatu, který netrpí absencí husté atmosféry a velmi dobré zápletky. Co se týče hlavních hrdinů, nemůžu nic vytknout. Sir Malcolm Murray známý badatel, který na svých cestách napříč Afrikou viděl skoro vše, a nezalekne se jen tak něčeho, je dobrým stavebním pilířem tohoto seriálu. Vanessa Ives je tajuplná a překrásná žena, díky které vám seriál přichystá mnoho zvratů. Ethan Chandler jehož role v tomto seriálu z prvu vypadá zbytečně, leč zajímavě, skývá větší potenciál, než si budete myslet. Když se k této bezchybné trojici hlavních protagonistů přidá sám Doktor Victor Frankenstain a věčně mladý Dorian Gray, připadáte si jako v sedmém nebi. Jakožto fanoušek ponuré Anglie znám příběhy všech těchto postav a proto dokážu maximálně ocenit, že se režiséři tohoto seriálu nebáli všechny zakomponovat do jednoho projektu. O to víc vás překvapí krátká, avšak velmi potěšující přítomnost Van Helsinga. Ještě mi tam chybí Jack Rozparovač a Jackyl s Hydem. Třeba v další sérii, ale to trochu fantazíruji a předbíhám.

 Dějová linie mi přijde bezchybná. Pilotní díl mé odhodlání sledovat tento seriál plně podpořil. Každá další epizoda mě nenechala na pochybách a vždy na mém srdci zanechala pocit uspokojení. Konec každého dílu ve vás zanechá touhu po dalším diváckém zážitku. Atmosférická hudba i kulisy. Vše je nastíněno temnotou a tajemnem, které se každou epizodou stupňuje. Co musím tomuto seriálu vytknout je rychlost, kterou to v posledních dílech zbytečně nabere. První díly jsou v seznamovacím duchu, což je velmi dobře. Pak ale přijde zlom a všechno strašně rychle nabere nečekané obrátky, které jsou znepokojující, jelikož v této rychlosti přejdete až k finální epizodě. Tato rychlost zapříčiní, že si poslední díly vychutnáte jen díky vážnosti děje, a WTF momentům, na které budete koukat s pusou do kořán. Tyto zmíněné WTF momenty nejsou myšleny nijak špatně. Jde o zvraty a jisté informace, na které čekáte od prvních epizod. Nakonec ale čekáte zbytečně, jelikož vše dopadá jinak, než by si kdokoli z vás mohl představit. Což je vlastně dobře, protože jde vidět, že scénář je opravdu jedinečnou záležitostí.

Herecké obsazení je také bezchybné. Režiséři sází na jistotu ale i na černé koně, což ve výsledu budí jen ty nejlepší dojmy. Výborný britský herec Timothy Dalton, překrásná a svůdná Eva Green, a Josh Harnett, který už se jednou ve své herecké kariéře postavil upírům. Černý kůň tohoto seriálu je Reeve Carney, pro kterého tohle byla zatím největší role. Já myslím, že ztvárnil věčně mladého a krásného Doriana Greye úplně bezchybně.

Atmosféra, příběh, postavy
rychlost děje i celé série

Verdikt

Škoda, že druhou sérii uvidíme až za rok, a ještě větší škoda, že ta první měla jen osm epizod. Každopádně neznám Viktoriánský projekt, který by byl lepší, než Penny Dreadful. Ve všech ohledech je tento seriál velkolepou podívanou, která zaujme všechny, kteří mají rádi tajemno, temno a nadpřirozeno starého Londýna.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku