Star Wars: Před dávnými časy... 2

28. června 2014 gumidekmedvidek Diskuze (2)
Star Wars: Před dávnými časy... 2

Komiksové univerzum této nesmrtelné ságy je tu s námi už od prvního filmu, Nové naděje, tudíž i toto médium si získalo velkou pozornost obzvlášť z řad přímých fanoušků filmů. Star Wars komiks se již vyvýjí několik dekád a přinesl vesměs povedené přírůstky. Jak to však bylo na úplném počátku, kdy Star Wars komiks byl stále v plenkách? To se Vám pokusím přiblížit v recenzi druhého svazku vůbec první Star Wars komiksové série jako takové.

Knihy Dobrovský

Již s prvním dílem jsme byli zavedeni do konce sedmdesátých let, kdy éra komiksového „bronzu“ byla v plném proudu. Nyní zde máme díl druhý a pokračuje přesně tam, kde se skončilo minule. Pokud bych měl tento počin nějak shrnout, co se do obsahu týče, tak obsahuje sebrané sešitovky z let 1979 – 1981. Pokud si to správně spočítáme, tak v roce 1980 navštívila zrovna kina pátá filmová epizoda Impérium vrací úder. Ta sebou přinesla pochopitelně komiksovou adaptaci, kterou ve svazku také nalezneme a to zhruba v polovině. Tím se nám děj pěkně přehoupne s novými myšlenkami do další tvůrčí fáze, která z filmu vycházela.

O čem to teda vlastně je? Celkový děj svazku se nějak výrazně neutváří, spíše máme dojem, že jednotlivé části jsou jako seriálové episody. Tento pocit se už utvořil v první díle. Však není tomu tak vždy, protože některé vedlejší postavy se objevují i v několika po sobě jdoucích dílech a zdánlivě čtenáře upozorňuje na určitou kontinuitu děje. Příhody Luka Skywalkera, Hana Sola a Leii Organy jsou přímočaré a určitou hloubku děje zde nečekejte. Osobně to nepovažuji za nedostatek, spíše udržuje čtenáře v příjemné pohodě. Právě když si jednotlivé příběhy můžete přečíst každý večer před spaním jako takový „Večerníček“. Není nutná jakákoliv další znalost děje, abyste komiks dobře pochopili. Dokonce si dovoluji napsat, že není nutná znalost filmů. Však na druhou stranu, kdo si bude číst komiksy Star Wars bez předchozího zhlednutí filmů?

Však pro fanoušky je to téměř nutnost a nezbyde jim než sáhnout po tomto komiksu. Řekněme, že jim to svědomí nedovolí vynechat zrovna právě ty ony první komiksy Star Wars. S tím jsem, ale nucen dodat menší upozornění. Všechny vymyšlené příběhy si jdou tak trochu vlastní cestou základem jsou pouze postavy a prvky, které stanovil film. Vše ostatní si začali scénáristé opravdu dosti vymýšlet a upustili uzdu své fantazii. A právě tady přichází první nedostatek tohoto omnibusu. Příběhy nesou v sobě dosti fantasy prvků. Ano, je sice jasné, že Star Wars je hodně specifický žánr, ale řekněme si narovinu, že to je v první řadě sci-fi záležitost a tak by to mělo taky být. Právě tyto fantasy prvky v podobě různých příšer, které nesou rysy typických obyvatel fantasy světů, přináší mírnou trpkost v ústech. Opravdu škoda.

Však ne všechny příběhy v omnibusu jsou tak pohádkově laděny. Opravdu je to hodně individuální, jsou zde dobré i horší chvilky. Za tu dobrou, nebo spíše výbornou by se dala považovat šestidílná adaptace Impérium vrací úder. Ta je vskutku povedená. Podle kritiků je právě tato episoda považována za nejlepší a já s nimi rozhodně souhlasím. Právě adaptace vsází na detailní kresbu tuší, která dodává komiksu na atmosféře a propracovanosti. Za kresbu opravdu vyznamenaní. Co se týče děje, tak si dovoluji říct, že perfektně kopíruje film. Nalezl jsem zde všechny významné scény s filmu. Snad až na jednu, kdy Han Solo s Falconem vylétává ze chřtánu obřího vesmírného červa. Červ vůbec nebyl graficky vyobrazen. Pouze vnitřní záběr dutiny ústní, pak střih a Falcon venku opět mezi asteroidy. Na druhou stranu tohle je opravdu jen detail, kterého si všimnou pouze opravdoví fanoušci a ti nebudou mít srdce na něco tak minimalistického myslet, když to ve výsledku tak dobře funguje.

Když jsem zmínil, že adaptace Impérium vrací úder, byla nejpovedenější z celého omnibusu, neznamená to, že se zde nenajdou další výrazné příběhy. Však ty jsou zařazeny až nakonec. Za mě to jsou poslední dva příběhy, které se začali smysluplně formovat díky akceptování páté episody. Právě ta dala Star Wars univerzu určitý přesnější směr. A právě ten si uvědomili i scénáristé a začali skutečně nápaditě tvořit. Za zmínku stojí diplomatické kličky Leii Organy šikovně využívající tzv. „Třetí zákon“ a také opravdu poutavý příběh Poslední Jedi. Z těchto dvou kousků jsem měl už konečně pocit, že děj je mnohem více propracován a už čtenáře nevodí za ručičku lacinými příběhy.

Pokud bych měl tento omnibus nějak shrnout, tak se v první řadě jedná o opravdu dlouhé počtení. Bezmála 470 stránek zabaví na dlouho. Když k tomu přičteme výřečnost bronzového komiksu, tak se opravdu dostane do rukou hodně textu. Pro někoho nudná záležitost, pro jiné závan nostalgie. Já se pohybuji někde mezi, kde popisování děje nerušilo, však někdy zavánělo zbytečností, ale to prostě patří době, kdy komiks vznikl.

komiksová adaptace "Impérium vrací úder", ke konci svazku propracovanější scénář
místy fantasy prvky, občas příliš jednoduché příběhy

Verdikt

Před dávnými časy… 2 jsou povedeným svazkem. Však může nás mírně odradit svým zpracováním z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, které bylo pro tuto dobu tolik typické. Dále pak občasné fantasy prvky, které tak nějak nesedí. Pokud se však přes toto všechno přenesete, čekají vás příjemné krátké episody, kterým vévodí adaptace „Impérium vrací úder“ a poslední dva příběhy. Já osobně si odnáším převážně pozitivní pocity a rozhodně bych ocenil další pokračování, které by mohlo navázat na výraznější konec omnibusu.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 28/06/2014 (28. června 2014)
Odpověd na #4811 příspěvek od spiderbat
Nečetl někdo adaptaci Návratu Jediho? Docela by mně zajímalo, jak se liší od filmu, a v češtině hádám nebude...
V češtině rozhodně není, ale co hádám, tak určitě nebude špatná, jak Nová naděje, tak Impérium vrací úder bylo opravdu výborné a vesměs věrně kopírovala film. Každopádně časem se k ní taky propracuji
spiderbat Offline
spiderbat 28/06/2014 (28. června 2014)
Nečetl někdo adaptaci Návratu Jediho? Docela by mně zajímalo, jak se liší od filmu, a v češtině hádám nebude...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku