300

17. června 2014 Morzael Diskuze (2)
300

Ačkoliv se o nakladatelství Comics Centrum mluví poslední dobou hlavně v souvislosti se sérií Sin City, je třeba brát v potaz i další kvalitní kousky, které nám nakladatelství přineslo. V tomto případě se jedná opět o Franka Millera a u nás již čtvrté vydání legendárního komiksu 300: Bitva u Thermopyl.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Historický, akční

Příběh:

Legendu o notoricky známé třístovce vedené králem Leonidem snad netřeba nikomu představovat. Ale v případě, že jste právě přiletěli z Marsu, nebo jste se probudili z třicetiletého spánku, pokusím se vám přiblížit, oč se jedná.

Perský král Xerxes je pevně rozhodnut podmanit si svět, a nyní přišlo na řadu i samotné malé Řecko. Proti milionové perské armádě se postaví v Thermopylské soutěsce jen 300 odvážných spartských válečníků v čele s jejich neohroženým králem Leonidem. Bitva, která se zapsala do dějin jako jeden z nejudatnějších skutků našeho kontinentu, propuká.  

O komiksu:

Co bych tak mohl říct nového o komiksu, který je nejen tolik známý, ale i oceňovaný, obdivovaný a vychvalovaný jako 300 Franka Millera. Komiks naleznete téměř v každém žebříčku nejlepších komiksů historie, v každém must read seznamu, a každý správný komiksák vám ho nejednou doporučí. O úspěšnosti svazku se můžeme přesvědčit i u nás, kde nedávno nakladatelství Comics Centrum muselo tisknout již čtvrté vydání této pecky. Čím si vlastně komiks takovou popularitu zasloužil?

Podle mě se jedná o jedinečnou a nadčasovou demonstraci síly média, kterým komiks je. Máte tu celkem krátký příběh, který by člověk dokázal převyprávět během chvilky. Frank Miller s Lynn Varleyovou (Millerova žena) nám ho ale podali ve vskutku epické formě. Máme štěstí, že si můžeme plně vychutnat dvoustránkové scenérie v té nejlepší možné formě díky atypickému formátu knihy.

V podstatě každá nová stránka je něco, na čem vaše oči spočinou nemalou chvíli, protože takto impozantní výjevy jen tak někde neuvidíte. Svazek na vás místy až nepůsobí jako komiks, ale spíše jako juxtapozicovaná galerie obrazů. Frank Miller navíc kresbu okořenil silnými dialogy a monology, které se řídí heslem méně je někdy více, neboť pomocí několika silných vět dokáže řádně vygradovat vaše pocity ze samotné kresby a příběhu. Toto je jeden z mála komiksů, co bych se nebál označit slovem epický

Nebudu v tomto případě ten, kdo půjde proti proudu, protože komiks je opravdu jedinečný a ochudit se o tento zážitek by byl čirý nerozum. Proto, pokud se vám ještě komiks 300 nedostal do ruky, rozhodně doporučuji tuto skutečnost napravit.

A pokud jste vyloženě fajnšmekři, nebo klidně jen fandové komiksu, můžete se na e-shopu Comics Centra potěšit i svazkem 300 ve vychytaném pouzdru, a mít tak doma něco jedinečného (kromě samotného komiksu samozřejmě).     

Určení:

Každý, komu vyloženě nevadí násilí. 

KRESBA, formát, scénář
Délka komiksu

Verdikt

Jak jsem psal výše, svazek je nejlepší možnou demonstrací moci média, kterou komiks disponuje. Od epické kresby, ve vychytaném atypickém formátu, přes vypiplaný scénář se silnými dialogy a monology se jedná o jedinečný zážitek, který se skálopevně řadí mezi nejlepší komiksy historie. Zamrzí vás zřejmě pouze rozsah komiksu, protože 88 stránek, ač je každá z nich původně tvořena ze dvou stran, slupnete opravdu rychle. Každopádně komiks doporučuji všemi deseti (což je ostatně i mé hodnocení)!

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 17/06/2014 (17. června 2014)
Odpověd na #4781 příspěvek od Grayson
Koukám,že ses pustil do retro recenzí,o kterých jsi kdysi mluvil.Jen tak dál.Teď ještě Watchmeny a Návrat temného rytíře.
Ohledně TDKR, bych spíš uvítal, souhrnou recenzi, celé Millerovy trilogie... Jinak samozřejmě chválím.
Grayson Offline
Grayson 17/06/2014 (17. června 2014)
Koukám,že ses pustil do retro recenzí,o kterých jsi kdysi mluvil.Jen tak dál.Teď ještě Watchmeny a Návrat temného rytíře.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku