Candide: Král Bulharů

6. června 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Candide: Král Bulharů

Česká tvorba si sem tam připraví nějaké to překvapení, které oslní září reflektorů na naší domácí scéně a dokonce mnohdy může soupeřit i s překladovými světovými kousky co mohou nabídnout česká komiksová nakladatelství. Mezi jedny takové by se dal zařadit právě Candide, které loni na podzim spatřilo světlo světa a snaží se dokázat, že inovativní přístup se může utvářet i v českých rukách. Je tomu skutečně tak?

Knihy Dobrovský

Když jsem poprvé slyšel o Candide, tak jsem byl velmi zaskočen, že takové dílko vzniklo z českých rukou a to od jednoho člověka. Už od prvního pohledu lze s přehledem konstatovat, že toto dílko za sebou nechalo pořádný kus řemeslné práce. Sice se nám dostane do rukou necelých padesát stránek příběhu, ale zato o to více intenzivnějších.

Co se týče zpracování a obsahu, tak BBart zvolil netradičně velký formát, který jednoznačně chce pozdvihnout kresbu, však na druhou stranu nenápadně maskuje chudý obsah, co se do počtu stránek týče. Jak už jsem však zmínil, délka neurazí a tomu přímo úměrně odpovídá i cena za kterou si komiks můžete pořídit.

Autor Candide Karel Jerie se rozhodl své dílko rozdělit do tolik oblíbených třech dílů. Po prvním nazvaném Král Bulharů by nás v roce 2015 měl čekat Velký inkvizitor a poslední díl zatím v nedohlednu. Každopádně se jedná o logický tah, aby i autor průběžně sklízel plody své práce.

Co se týče samotného příběhu, tak jak už název napovídá Candide je hlavní postavou, která je ztvárněna jako typicky mladý idylický hoch, který chce poznat svět. Svým způsobem by se tato zápletka dala okoukat z hrubé většiny pohádkových stylizací. V tom případě by tento prvek byl tak trochu málo a toho si je vědom i sám autor, který celý příběh oblékl do parádního steam-punkového kabátku a navíc k tomuse pokusil vtisknout Voltairovu filosofii z jeho stejnojmenné satiry a svým způsobem ji adaptovat do komiksu. Takže za to palec rozhodně nahoru. Odkaz tohoto francouzského spisovatele a filosofa se mu poměrně věrně podařilo zachytit. S tím přímo souvisí ladění celého dílka do satirického nádechu, kde se mísí s mírnou ironii. Takže za obyčejným příběhem se překvapivě skrývá vskutku zajímavé poselství. Některé prvky komiksu pro bystré čtenáře tím vystupují na povrch.

Jeden s prvních zajímavých prvků komiksu jsou postavy, které jsou podle mého názoru hodně chytře vyobrazeny. Právě ty na sebe berou mnohdy podoby různých zvířat, které nesou typické vlastnosti pro daný charakter. Tím Karel Jerie neverbálně komunikuje se čtenářem a snaží se mu nastínit, co danou postavu charakterizuje a co od ní teoreticky čekat. Samozřejmě důmyslný rozvoj charakterů zde nečekejte, neboť putování Candide ubíhá poměrně rychle a množství postav není zrovna malé. Možná to je i trochu škoda, že se toho v padesáti stranách stane tolik. Každopádně více se zde těží z onech satirických situací, a povahy postav společně s kresbou jen tento vtipný zážitek příjemně umocňují.

Jak už kniha napověděla, máme zde krále Bulharského, který však s Bulharskem má společný snad jen název. Hlavní myšlenku na rozvoj samotného krále a jeho armády si autor propůjčil z nacistického Německa. A to nemyslím symbolikou, ale uspořádáním a vedením armády. Vizuál bych odhadoval na Německo za první světové války, které používá jak nadčasovou techniku, tak prvky fantasy. Osobně mi tahle směs náramně sedla a udržovalo to tu správnou absolutistickou atmosféru.

Velmi zajímavou součástí komiksu je retrospektivní vyprávění. Samotný děj se totiž neodehrává v oné snové době kolem roku 1750. Nýbrž ve vzdálené budoucnosti, kdy jeden kosmonaut objeví tento příběh v jedné knize a pustí se do čtení. Celá tato věc přidává další osobitý prvek do příběhu a utvrzuje čtenáře v tom, že se nejedná o pouhou adaptaci. S tím se zároveň tvoří otázka, zda tato časová éra bude nějak později vysvětlena nebo nechá čtenáře nad tím rozjímat týdny po přečtení.

Některé čtenáře může potěšit i to, že se vlastně na putování Candideho dá dívat jako na putování Nebojsy či jiného pohádkového hrdiny. Ve svém smyslu se nám dostává i pohádkového vyprávění, v tom případě bychom, ale byly odříznuti od hlavního skrytého smyslu komiksu. Tudíž tato pohádková atmosféra pouze láká po první zhlednutí a posouvá mínění čtenáře úplně někde jinde, než výsledný celek vyžaduje.

Byl by hřích nezmínit kresbu, protože to je asi to nejdůležitější sdělení tohoto originálního komiksu. Karel Jerie si utvořil opravdu sympatický kreslířský um, který svět Candide zaplavuje pestrobarevnou směsicí barev a hromadou vtipných tvářiček a postaviček. Rozhodně je na co koukat, když k tomu přičtu velký formát knihy, tak výsledek rozhodně stojí za pozornost.

Originální nápad, výborná atmosféra, příjemná kresba
Nutná dobrá znalost žánru, uspěchanost děje

Verdikt

Jako shrnutí bych chtěl podotknout, že Candide je velmi zdařilí kousek. Osobně ho řadím mezi to nejlepší, co česká komiksová tvorba nabízí. Druhým pohledem však staví čtenáře do pozice nepřipraveného a mnohdy i neznalého předloze. Tudíž cílová skupina komiksu se markantně zužuje a plného pochopení dosáhnou jen znalci filosofických úvah a literárních činů Voltaira samotného, či alespoň načtenými zkušenostmi žánru satira. Bez této hloubky by komiks vyzněl pouze jako příjemná technicko fantastická pohádková podívaná. A to by bylo myslím škoda. Proto celkově hodnotím komiks příjemnými osmi body.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku