Sin City 7: Do srdce temnoty

13. května 2014 Morzael Diskuze (6)
Sin City 7: Do srdce temnoty

Je mi jasné, že když se nyní řekne Sin City, dost lidí upne své zraky k chystanému šestikilovému drobečkovi. Neměli bychom ovšem zapomínat na ty malé, reps. menší, radosti, které nám město hříchu přineslo. Těch radostí je konkrétně sedm, a jsou to jednotlivé svazky příběhů z ruky Franka Millera. Dnes se podíváme na ten poslední z nich s podnázvem Do srdce temnoty.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Noir, akční, thriller

Příběh:

Příběh začíná ženou, jak jinak. Hlavní hrdina příběhu, Wallace, zachrání před nešťastnou sebevraždou krásnou dívku Esther, pro kterou velmi snadno a rychle najde své zalíbení. Jenže to by nebylo nejprohnilejší město na světě, kdyby mu jí za velmi podivných okolností nesebralo. To si samozřejmě Wallace nenechá líbit a vydává se po vzoru rytíře v lesklé zbroji napříč (Ba)sin City zachránit svou milou.  Cesta je to samozřejmě trnitá, hnusná a zkažená, a na jejím konci se bude muset Wallace postavit tváří v tvář temnotě.    

O komiksu:

Závěrečný svazek série Sin City není pro fanoušky Franka Millera na první pohled až takovým ternem. Pokud se totiž zamyslíte nad příběhem, zjistíte, že tento motiv, kdy hrdina jde proti prohnilému systému a kosí vše, co mu stojí v cestě, používá Miller celkem často a jen v samotné sérii Sin City se objevuje prakticky v každém svazku. Čím je tedy tento díl výjimečný? Proč by měl čtenáře zaujmout?

Protože je vykrystalizováním toho nejlepšího, co může Miller k tomuto motivu nabídnout. Od skvělé akce, přes překvapivé momenty v zápletce, až po úžasný vizuál, tomuto komiksu není téměř co vytknout.

Vizuál snad ani není třeba příliš rozebírat. Millerova černobílá, kontrastní a svým způsobem minimalistická kresba, pro kterou zkrátka jinou škatulku nebo odborné označení než "Millerův styl" nenajdete, je už ikonická. Její jedinečný styl využila i filmová adaptace a sklidila ohromný úspěch. Ovšem i tak je tento svazek po vizuální stránce jedinečný.

Objevují se tu totiž i celobarevné stránky. Protože se hrdina dostane pod vliv drog, začne prožívat celkem slušné halucinace a my jsme toho součástí. Proto se v celé jedné kapitole nacházíme v absurdním až směšném světě, kde čtenář znalý popkultury narazí na nejednu známou postavu z jiných děl. Miller opět zapojil do svého příběhu něco nového a znovu to byla neskutečně zajímavá podívaná, která celý svazek dobře okořenila.

Stavba příběhu, ať už je sebevíc Millerovská, je poctivě odvedenou prací, které v rámci žánru není co vytknout. Vše šlape, člověk je napjatý, vzrušený, pobavený, a baví ho číst dál. Je to jeden z těch komiksů, které vezmete do ruky a ať už máte sebevíc práce nebo povinností, dokud ho nedočtete, tak ho prostě nezavřete.

Nemohu bohužel porovnávat toto vydání svazku s tím prvním, protože se mi dostal do ruky příběh Wallace až v této podobě. Nicméně Comics Centrum odvedlo již klasicky dobrou práci, a upřímně se těším na vydání souhrnného svazku Kurva velkého Sin City. Ještě připomínám, že předprodej probíhá jen do 31.5., tak neváhejte, čas běží :-).

Určení:

Fandové Sin City. Milovníci noir příběhů, akce, originálního vizuálu a Franka Millera.

Vizuál, příběh, akce
Již notoricky známá kostra příběhu

Verdikt

Frank Miller je zkušený lišák. I přes to, že nám už po několikáté naservíroval podobný příběh, dokázal ho opět podat originálně a poutavě. Poslední výlet do (Ba)sin City s sebou přináší emoce, akci i poutavý vizuál, který má znovu čím překvapit. Pokud máte sérii Sin City rádi, není o čem diskutovat, svazek je pro vás must have záležitost. Stejně tak pro lidi, kteří mají rádi noir komiksy a neortodoxní příběhy s jedinečnou vizuální stránkou.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Cap 12 Offline
Cap 12 18/05/2014 (18. května 2014)
Mě se nejvíce líbíl Ten žlutej parchant ale nečetl jsem Ženskou pro kterou bych vraždil a Do srdce temnoty. Ty si musím ještě doplnit.
spiderbat Offline
spiderbat 18/05/2014 (18. května 2014)
Co se týče Velkého Sin City, tak zbývá dokoupit 99 knih...
spiderbat Offline
spiderbat 18/05/2014 (18. května 2014)
Který díl, SC považujete za nejlepší?
spiderbat Offline
spiderbat 14/05/2014 (14. května 2014)
Odpověd na #4679 příspěvek od Morzael
Jj to je jeden z důvodů, proč ho tolik nemusím :-), resp. ne tolik, co ostatní... 
U mě  je to jeden z důvodů, proč jsem ty zprávy, o jeho poradní roli, v Batmanovi vs Supermanovi, nepřivítal zrovna s nadšením...
Morzael Offline
Morzael 14/05/2014 (14. května 2014)
Jj to je jeden z důvodů, proč ho tolik nemusím :-), resp. ne tolik, co ostatní... 
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku