Ultimátní komiksový komplet #23: Wolverine - Zrození

6. května 2014 Morzael Diskuze (1)
Ultimátní komiksový komplet #23: Wolverine - Zrození

Zkouškové se nám pomalu rozjíždí, a tak je málo času, proto se omlouváme za zpoždění, ale už jsme s naší pravidelnou UKK recenzí zase tady a s námi i všemi milovaný Wolverine. Jeho Zrození byla vskutku zajímavá záležitost, kterou bychom si nemohli dovolit vynechat.

Knihy Dobrovský

Morzael - "Kráska a zvíře"

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Origin jako z pohádky. Proč také ne, že ano? Máte postavu, která se po světě toulá už bůh ví kolik set let, tak si můžete vybírat, kam její počátky zasadíte. A myslím, že výběr byl trefný. Wolverinův origin se nese v celkem klidném duchu s důrazem na vyprávění a vykreslení postav, které ho obklopovaly. Není to žádná typicky X-Menovská akční pecka, a o to víc mi byl tento příběh sympatický. Zajímavé je především kolik překvapivých momentů zde naleznete.

Toho tvůrci docílili šikovnou fintou, že vyprávění pojali z pohledu jiné postavy, která stála právě u zrodu Wolverina, jak ho známe my. Analogii postavy Rose a Smittyho s Jean a Cyclopsem tu rozebírat nebudu, ta byla až trapně patrná a podle mě si ji mohli tvůrci odpustit, ale zase takhle to dávalo dobrý smysl.

Na scénáři mi vadil pouze trochu vleklý začátek, na druhou stranu to bylo potřeba pro správnou tvorbu atmosféry. Mrzí mě také, kde příběh skončil, klidně bych v tomto čtení pokračoval ještě dál. Každopádně vykreslení rozvíjející se Wolverinovi animální stránky bylo opravdu vynikající, což mě přivádí ke kresbě, která byly skvostná. Tento styl využívající tuš já prostě zbožňuju. Trefně jsou zde vykresleny krásy, ale i temné momenty, dospívající, vlčí Wolverine i nádherná Rose.

Wolverinově Zrození nemám, krom pomalejšího rozjezdu, co bych vytkl. Je to dobře sestavený, poutavý příběh s brilantní kresbou, který vás prostě vtáhne do sebe. Řekl jsem si, že komiks otevřu a trochu "ochutnám", ale přečetl jsem ho jedním dechem.

9/10

gumidekmedvidek - „Dechberoucí origin plný nečekaných zvratů

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

Víte, řekněme si na rovinu, že Wolverine je asi nejzajímavější mutant z celých X-menů. Pokaždé když se objevil v nějakém příběhu, ať už v týmu nebo jako sólový hráč, tak to rozhodně stálo za pozornost. Já jsem si tuto postavu také vskutku oblíbil i díky filmovému ztvárnění Hugh Jackmana. Když se mi dostal do rukou Origin tohoto ubručeného mutanta, tak jsem okamžitě nasadil vysokou laťku očekávání. Můžu rovnou prozradit, že se laťka, alespoň u mě, rozhodně překonala.

Mnoho originů již bylo řečeno mnohokrát a novější verze pouze oslovili novější čtenáře, ale pokud vím, nikdy vyloženě nešokovali. Běžné je, že origin se dostavil v brzké době. Samotný Wolverine na to čekal pořádnou řadu let.

A tedy, když už na to došlo, přesunuli jsme se pěkně na přelom 19. a 20. století, do doby superhrdinským komiksem nepolíbené a servírujeme zde vskutku překvapivý počátek cesty tohoto sympatického mutanta. Já osobně dobu považuji za hlavní katalyzátor knihy, rozhodně má co nabídnout a nenudí. Tudíž si pěkně zmapujeme Loganovo dětství a zároveň se podíváme do jeho mladých let.

Nejlepší na celém kousku je to, že se otázky ve vzduchu dočkají svých odpovědí. Skutečně se dozvíte, kdy se poprvé Loganova mutace objevila i původ jeho jména „Logan“ a samotného „Wolverine“. Komiks má opravdu zajímavou a pestrou strukturu, rozhodně nestojí na místě a přesouvá se jak v čase tak místě a to v rozumném tempu, které naprosto sedí vyprávění. S vedlejšími postavami jsem se sžil a rozhodně byly dostatečně uvěřitelné. Rozhodně jsem byl nadšen.

Posledním třešničkou na dortu je kresba, která byla vskutku úžasná. Perfektně seděla k době, kdy se příběh odehrával a navíc udržovala dobrý pocit z vyprávěného příběhu. No opravdu jsem s ní byl ohromně uchvácen a dokonale mě dostala.

Osobně si nemůžu pomoct a musím sáhnout po nejvyšším hodnocení, protože toto je vůbec nejlepší origin, který jsem měl tu čest číst a rozhodně si právem zasluhuje pozici v tomto kompletu.

10/10

jardoom "Origin bez duše"

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

Pro mne jsou Originy všech postav něco jako Bible. Tu jsem sice nečetl, ale vždy mne původ našich hrdinů zajímal. Wolverine, jakožto nejznámější mutant vůbec, si vlastní origin zasloužil už dávno. Filmová verze byla nadprůměrná. Tato komiksová verze byla díky svému scénáři mnohem lépe vybavená. Čtení bylo zajímavé, a bylo by zajímavější, kdybych neviděl film. Já totiž tak trochu čekal, že se filmová verze, aspoň trochu držela komiksového originu. Což je na druhou stranu dobře, jelikož jsem ve finále přečetl úplně něco jiného, než sem čekal. Příběh byl ale velmi kvalitní, obsahově i dějově. Mělo to určitý tah na bránu a všechno by bylo fajn nebýt toho grafického zpracování. To mi totiž vůbec nesedlo.

V podstatě nevím, proč se do kresby originu největšího ze všech mutantů, pustil právě Kubert. Jeho kresba je sice hezká a do příběhu by klidně padla, ale ne, pokud se o colloring stará Isanove. Nevhodné, humus, jednoduše SH!T. Tohle patří do slabikářů a večerníčku. V komiksu to nemá co dělat. Připadal jsem si jak na prvním stupni základní školy, kde mne učitelka naučila pracovat s pastelkami.

Příběh má velký potenciál a je škoda toho zpackaného zpracování. Hodně mi to kazí celkový dojem. Jelikož je příběh přesnou polovinou komiksu, je hodnocení takové, jaké je, protože kresba u mne dnes vůbec neobstála. Kdyby nebyl scénář tak skvělou záležitostí, šel bych s ratingem daleko níž, a mrzí mne, že zrovna Wolverinovu originu dávám nejnižší známku, co jsem kdy dal.

5/10

Verdikt

Zde najdete souhrnné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Další autoři

gumidekmedvidek jardoom

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 06/05/2014 (6. května 2014)
Dobře napsáno. Jinak, (NAZNACENY SPOILER) je docela zajímavé, že Loganuv origin, vyšel zrovna ted, pouhých pár měsíců před... Více raději neprozradím.
Minotaur.cz