Superman: Action Comics 2 - Neprůstřelný

3. května 2014 jardoom Diskuze (7)
Superman: Action Comics 2 - Neprůstřelný

Za chvilku tu máme Action Comics 3 a já si všiml, že ačkoli mám dvojku dávno přečtenou, recenzi jsem zapomněl sepsat a vydat. Takže se všem omlouvám a chybu okamžitě napravuji.

Knihy Dobrovský

Action Comics 1 jsem si nemohl vynachválit. Mé hodnocení 8/10 celkem dobře znázornilo jeho kvality a za tímto hodnocením si stále stojím. Proto jsem taky napjatě očekával pokračování s podtitulem „Neprůstřelný“.
Hned ze začátku musím zkritizovat stejnou věc jako u prvního dílu. Všechno je zde na přeskáčku. Kniha obsahuje víc příběhů, které na sebe nenavazují a nesouvisí spolu. Každou částí knihy přeskakujete do alternativního vesmíru nebo minulosti, a to mi na kvalitě knihy hodně ubíralo. Když se totiž nedokážete zorientovat v tom, co právě čtete, je těžké si knihu užít. Ano, v alternativním světě je Superman Afroameričan a prezident, takže se v tom ztratit nedá, ale o tomhle tu teď taky nemluvím. Kniha totiž skáče v čase častěji, než bylo vhodné.

Což dokazuje například příběh „Chlapec, který ukradl Supermanův plášť“, který je někde v půlce tohoto komiksu, ale dějově patří k Supermanovým začátkům. Důvod proč se mi to nelibí je ten, že před touto kapitolou běžela hlavní příběhová linie, ve které Superman zahnal jednoho ze záporáků této knihy. Tudíž jsem napjatě očekával pokračování, které mi hodně věci vysvětlí. Opravdu mne celou dobu strašně otravovalo odskakování od hlavního příběhu. Takhle to funguje u sešitovek, ve kterých skončí hlavní děj už na nějaké 25té straně a dalších 7-10 stran potřebuji něčím vyplnit. U knih to ale kazí celkový prožitek. Dočtete totiž kapitolu, těšíte se na další, ve které se děj ještě vyostří nebo naopak zakončí, a místo toho čtete o něčem, co vás v podstatě nezajímá. Tento problém jsem kritizoval už u prvního dílu, a pokud to tak bude i u třetího, opravdu budu naštvaný jako Hulk. Byl bych radši, kdyby například úvodní kapitola, nebo dvě, byly o černém Supermanovi z alternativního vesmíru. Hned po tom by nám BB/art předložil hlavní příběhovou linii, po jejíž zakončení si počteme něco málo z Clarkovi/Supermanovi minulosti. Hned by ve všem byl pořádek, a čtenář by se v ničem neztrácel a sám si mohl při dalším čtení zvolit, co si chce znovu užít.

Teď už ale dost kritiky. Co se příběhu týče, Morrison opět sepsal něco, co nejde kritizovat. Ačkoli mne totiž struktura komiksu zmátla každým dalším skokem do alternativního vesmíru, nebo skokem v čase, pokaždé jsem se začetl do něčeho, co ve mne zanechalo dobrý dojem. Kvalitu knihy ale nediktuje jen Morrisonův scénář. Sholly Fisch totiž napsal 3 kapitoly z této knihy, a skoro bych nepoznal, že jsou od jiného scénáristy. Morrisonův run je v podstatě tím nejlepším, co nám zatím Supermanův restart nabízí. Krom Unchained Supermana, kterého se v češtině dočkáme až někdy na podzim, je Morissonův Action Comics tím, co bych mohl číst pořád dokola. Dějová linie hlavního příběhu krásně odsýpá. Osobní problémy Clarka Kenta se nesou v pomalejším duchu a atmosféra okamžitě houstne, jen co Clark sundá košili. V tu ránu přijde do knihy tolik energie, že by i králíček Duracel nepotřeboval dlouho dobít baterie. Morrison dobře ví, že superhrdinové nejsou jen svalnatí a létající zachránci našich životů. On moc dobře ví, že si čtenáře získá hlavně jejich lidskou částí, která příběhu dodá to pravé ořechové. Když totiž ukáže čtenáři Supermana jako člověka, hned je v soubojích v sázce mnohem víc než život superhrdiny.

Kresba, ta mne až na jeden případ velmi mile překvapila. Překvapila je divné slovo, jelikož Rags Morales kreslí přesně tak, jak to mám rád, a ničím mne překvapit nemůže. Jeho tvorbu dobře znám a už dávno jsem si ji zamiloval. Pokaždé mi nabízí kvalitní znázornění kteréhokoli děje. Co mi ale nesedělo, byla kresba v příběhu „Chlapec, který ukradl Supermanův plášť“. Tato kresba mi připomínala tu čmáranici v Extremisu, který znáte buďto z UKK nebo z vydání od Crwe.

Akčnost, svižnost, velmi vhodná kresba, ducha
nepřehlednost kapitol, zmatený dojem ze struktury knihy

Verdikt

Dnes musím Action Comicsu dát o bodík méně než minule. Může za to ona zmatenost ze špatně seřezaných kapitol. Nevím jak moc může BB/art zasahovat do struktury komiksu, ale pro příště by mohl sestavit kapitoly podle mého. Aspoň já bych to ocenil. Jinak je to velmi kvalitní komiks, který vás nadchne jak scénářem, tak vizuálním provedením.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 04/05/2014 (4. května 2014)
Odpověd na #4588 příspěvek od jardoom
Uvidíme, jak to dopadne. Já doufám, že se sním počítá. Vypadá totiž zajímavě :)
Tak nejspíš budete mít pravdu... http://worldofblackheroes.com/2014/04/20/president-superman-returns-in-multiversity/
jardoom Offline
jardoom 04/05/2014 (4. května 2014)
Odpověd na #4587 příspěvek od spiderbat
Mě to nevadí, jen jsem měl dojem, že se s ním, už se s ním (černým Supem) nepočítá...
Uvidíme, jak to dopadne. Já doufám, že se sním počítá. Vypadá totiž zajímavě :)
spiderbat Offline
spiderbat 04/05/2014 (4. května 2014)
Odpověd na #4586 příspěvek od jardoom
Obama je frajer, přiznal, že stavěj Iron Mana :D  https://www.youtube.com/watch?v=77pnVFLkUjM
Mě to nevadí, jen jsem měl dojem, že se s ním, už se s ním (černým Supem) nepočítá...
jardoom Offline
jardoom 04/05/2014 (4. května 2014)
Odpověd na #4585 příspěvek od spiderbat
No možná... Ale já ho chápal, spíš jako prezentaci názorů Morrisona na Obamu... A co jsem četl, tak inspirací, pro něj byl právě B.O.
Obama je frajer, přiznal, že stavěj Iron Mana :D  https://www.youtube.com/watch?v=77pnVFLkUjM
spiderbat Offline
spiderbat 04/05/2014 (4. května 2014)
Odpověd na #4584 příspěvek od jardoom
Není kam spěchat. Série je celkem v  začátcích, a pro českou verzi to platí tím tuplem. V USA jsou sice daleko popředu, ale i tak je tohle celkem mladá záležitost. Takže kdo ví, kam všude se během následujících dvou letech podíváme. Já si myslím, že ke kooperaci mezi alternativním Supermanem a našim Supermanem dojde....
No možná... Ale já ho chápal, spíš jako prezentaci názorů Morrisona na Obamu... A co jsem četl, tak inspirací, pro něj byl právě B.O.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku