Ztráty a nálezy aneb New 52 (2/2)

1. května 2014 Elessar Diskuze (55)
Ztráty a nálezy aneb New 52 (2/2)

Po dostatečně dlouhé odmlce vám Elessar přináší pokračování svého článku o kladech a záporech New 52. Dnes se ohlédneme za starým DC univerzem a čistě empiricky porovnáme dosud známá fakta.

Knihy Dobrovský

IV. Minulost?!

Toto téma nebude žádná kritika, ale objasnění faktů pro čtenáře, aby si srovnali co vše se vykonalo v minulosti v tomto světě, protože si už teď můžeme napůl říci, co se stalo podobně, jako ve starých komiksech.

V hlavní realitě známé jako Earth Prime aneb DC comics + světy Wildstorm a trochu Vertigo zjistíme, že prvním hrdina nebyl nikdo jiný než Temný Rytíř a Smallville v modrém tričku šel těsně za ním, to jsou základní poznatky z komiksu Zero Year. 

a) Zero Year

Tato příběhová linie vypráví především o Bruceovi a jeho počátcích jako Batmana, ale překvapivě se na toto téma i napojily další postavy, jak z Gothamu tak i z kolektivu Justice League. Odvažuji se tvrdit, že Zero Year slušně recykluje děj ze starých komiksů, jako téma s gangem Red Hoodů, které stvořilo Jokera, nebo i čerpá ze slavné tvorby Year One Franka Millera. Je to zlatá střední cesta, která zkrátka funguje pro představení celkové tehdejší společnosti v Gothamu.

Druhá část děje již řeší chaos, jež propukl v celém městě, jelikož došlo k výpadku proudu a město je taktéž pod vlivem klimatických podmínek, které zaplavily konkrétně Gordonovo sousedství. Tam zahlédneme konečně statečnou Barbaru se svým mladším bratrem, jak vede místní komunity do bezpečí. Poblíž katastrofy se pohybuje John Steward ještě jako voják a Barry Allen vyšetřující případ, který ho zavede až ke zkorumpovanému policistovi (krásné jsou jeho počátky vztahu s Iris West). Ostatní již neměli tak slušný příběh a trochu jste zklamaní z originu Black Canary. Jedinou chybu, kterou jsem vypozoroval ze strany autorů, je ten fakt, že se nedomluvili na věku postav. Ejhle máme tak 16 letou Barbaru s 13 letým Richardem, kteří jsou přibližně správně, a pak podle vzhledu 17 letého Jasona, což už kazí vše, co se vytvořilo.

Zajímavost: V tomto arcu se poprvé objevil charakter ze seriálu Arrow, známý jako John Diggle (Green Arrow 24).

b) Mezičlánek

Než se sešla první Justice League, tak i zde jsou menší příběhová lanka, jako Clarkův boj s Brainiacem, při kterém získal svůj nový kostým, a Osamělá pevnost. Na první pohled se vám zdá, že se díváte na odlišnou verzi seriálu Smallville o počátku Clarka. Konkrétně jeho oblek je o hodně více cool než ten starý, jelikož je jak destičková skládačka, to znamená, že již není takový problém s krytím své identity.

Pak tu máme Aquamana a jeho přátele The Others, se kterými se snaží dopadnout Black Mantu. Nepamatuji si na žádné další detaily z jeho originu (návrat k počátkům ze Silver Age), ale jedním z jeho prvních mentorů byl atlanťan v exilu, Vulko, a krátkou dobu byl asi i podmořským králem (nerad o tom mluví), až do té doby než zaútočil Darkseid. S jeho snoubenkou/královnou/manželkou Merou také nevíme, jak se seznámil, ale to je stále otevřené téma, které bych ocenil číst.

Je možné, že dalším článkem v této kategorii je logicky Dick Grayson s jeho počátky Robina, jelikož by Bruce nedokázal tak rychle vycvičit rovnou pět puberťáků. Mini příběhem je ještě první setkání Hala s Barrym z komiksu Flash Annual #2. V tomto časovém období jsou ale zastíněni ikonickým bojem Batmana a Supermana proti jejich verzím z reality Earth II, kde se rozhodne na koho lord Darkseid zaútočí (viz. počáteční invaze stejnojmenného díla známého jako Earth II, která předčila očekávání všech fanoušků). 

c) Setkání Justice League a vytvoření Teamu 7

Zde se odvážím tvrdit, že nemusím být nijak konkrétní ohledně seskupení elitní skupiny hrdinů, kteří se v té době pohybovali po Zemi kvůli zastavení Darkseida. Oproti filmu samotnému ale tento temný bůh něco spíše hledá, oč se jedná, to se ještě neví. Tyto hádanky ve tmě mohou směřovat jak do světa Earth II, kde se vyskytuje dostatek hádanek, tak i do hlavní reality, kde vládní organizace A.R.G.U.S. něco našla a skrývá v trezoru s Apokalyptickým omega znakem.

Co je Team 7? Původně je to skupina, která fungovala v minulosti světa Wildstorm, a DC to jednoduše využil ku prospěchu svému. Co tedy vymysleli?! Osobně ten, kdo to vymýšlel musel být trochu v křeči, jelikož jde znát že byly plány o hodně větší, než se zdálo. Tak začneme. Vláda si uvědomovala, že Justice League je až příliš silná a ani ji nekontrolují, proto si vytvoří svůj vlastní tým ze členů bez schopností. Všichni jsou časem ale naočkováni tzv. Gen-factorem, aby se jejich skryté metaschopnosti správně rozvinuly, u všech ale nedošlo k tak radikálnímu pokroku jako u Black Canary, jejímu manželi Kurtu Lanceovi a Deathstrokovi. Z některých se i stali záporáci nebo létající polobohové se silou Supermana (James Bronson aka Mr. Majestic). Jejich příběh slouží jen k tomu, abychom si někam zařadili situaci světa a zjistili část příběhu o neznámém artefaktu v podobě zlaté lebky s třemi víčky, která sloužila za pět let jako rozbuška pro arc pojmenován Trinity War.

Poznámka: Kolem postav z Teamu 7 šlo hodně příběhů, ale vycházely jen ve tvorbě jako Suicide Squad a Deathstroke. Bohužel jde znát s jakou chutí je konkrétně jejich příběh víceméně ukončen, a ze strany fanoušků můžeme jen nalézt zahořklý nezájem, jelikož ani jeden komiks nepřežil. Jako čtenář zaregistrujete několik náčrtů na budoucí rozuzlení zápletky, ale dnes si můžeme říci, že vše šlo do prázdna a je už příliš pozdě, aby se s tím pracovalo. A tak New 52 zazdila celou skvadru charakterů z Wildstormu a pokud je využije, tak jen pro zamávání na obrázku po dobu přibližně dvou kapitol. 

d) Co se stalo v pěti letech

Málokdo ví, že aktuální děj nových komiksů začíná až po pěti letech, ale co se dělo v minulosti vám detailně říci nemohu, protože o těchto flashbacích se už vůbec nemluví. Co je prozatím jisté, že se stalo?! Světy kolem Green Lanternů a Gothamu zůstaly zachovány. Ano, jsou tam menší rozdíly oproti originálu, ale víme na čem jsme a pokud to jsou jakékoliv změny, tak to ještě ustojíte s menšími křečemi v zádech. Znovu se opakuji, nejbolestivější událostí byla pro čtenáře pravděpodobně celková proměna Tima Drakea, kde mu změnili špatně origin, vykonali z něj rovnou Red Robina + přicházíme o minulost ostatních Batgirls a Huntress, Heleny Bertinelli.

Čili novodobá historie Gothamu a Lanternů proběhla s menšími kosmetickými změnami v těchto pěti letech. Je jisté, že třeba Bruce zemřel, Dick byl rok Batmanem, Bane zlomil netopýra, Jason zemřel a vrátil se jako vrahoun... Očekávejte tedy ty nejzákladnější události ze života Temného rytíře. U Hala a spol. to již je komplikovanější pro nové čtenáře, jelikož tu žádné detailní předváděčky nejsou.

Ostatní postavy též nejsou moc konkrétní a pokud někdy budou, tak to závisí na autorech a jejich umu. Co jsem tak zaregistroval, tak v této době (či dříve) se mladý Constantine uráčil seznámit se Zatannou (do které se zamiluje) a vyhledává ji především z toho důvodu, aby se naučil další nové triky od jejího otce. Osobně jsem rád, že Giovanni Zatara je místními označován za legendu, protože když už nedostane prostor, tak ať má aspoň respekt (když už patří mezi nejstarší charaktery v historii komiksů). Jeho smrt je zahalena v mnoha teoriích, ale stejně jako v minulosti si dává vše za vinu právě John Constantine. Pokud jste opravdu zvědaví, jak tato legenda padla, tak hledejte pod názvem Great Darkness – dokonce tento děj by měl být pravděpodobně využit pro příští projekt Del Tora pojmenován názvem Heaven Sent.

Další klasiky, jako smrt Supermana, se také odehrály, ale kdo ho zabil, to se ani neví. Autoři si někdy protiřečí, protože jednou tvrdí, že je to stvoření z kryptonských mýtů, které zastavil generál Zod a poslal ho do Přízračné zóny. Clark z něj má respekt a neustále o něm mluví – možný důvod smrti. V komiksu Superman/Wonder Woman, Diana čelí tomuto stvoření, kterému se podařilo nakrátko uniknout ze svého vězení, ale žena svého soupeře vůbec neznala. V nejnovější kapitole Forever Evil zjistíme, že ve Strážné věži Batman nechal vybudovat vězení pro toto monstrum, to nám dává znovu další otázky.

O autorovi

Elessar
Elessar

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 01/06/2014 (1. června 2014)
Je Carmine Falcone, živý nebo mrtvý? http://batman-news.com/2014/06/01/10-more-characters-wed-like-to-see-in-gotham/4/
FloTin8 Offline
FloTin8 28/05/2014 (28. května 2014)
Odpověd na #4725 příspěvek od Elessar
https://www.youtube.com/watch?v=DhrfhjLd9e4
http://youtu.be/lwbOg3AwgJM?t=1m3s
Elessar Offline
Elessar 28/05/2014 (28. května 2014)
Odpověd na #4724 příspěvek od FloTin8
velmi zajímavé čtení
https://www.youtube.com/watch?v=DhrfhjLd9e4
FloTin8 Offline
FloTin8 28/05/2014 (28. května 2014)
Odpověd na #4721 příspěvek od Elessar
Spiderbat  už znovu máš v tom chaos. Uděláme na to jednou tabulku nebo ti něco nakreslím pastelkama. Začnemem vařit: 1. pre flashpointovský vesmír aneb New Earth (pokud nadále existuje, tak končím s komiksy) Z čeho se skládá tento svět? Z Earth I (komiksy ze Stříbrného věku, Studená válka) a Earth II...
velmi zajímavé čtení
spiderbat Offline
spiderbat 28/05/2014 (28. května 2014)
Odpověd na #4721 příspěvek od Elessar
Spiderbat  už znovu máš v tom chaos. Uděláme na to jednou tabulku nebo ti něco nakreslím pastelkama. Začnemem vařit: 1. pre flashpointovský vesmír aneb New Earth (pokud nadále existuje, tak končím s komiksy) Z čeho se skládá tento svět? Z Earth I (komiksy ze Stříbrného věku, Studená válka) a Earth II...
Dobrá, dobrá. Opět se ti klaním. Já v tom asi budu mít, chaos vždycky...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku