Ultimátní komiksový komplet #31: New Avengers - Útěk

28. dubna 2014 Morzael Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #31: New Avengers - Útěk

Naše tradiční trojrecezne je opět tady, tentokrát sice se zpožděním, ale lepší později než nikdy. Další z námi opomenutých svazků série UKK přináší rovnou celou týmovku Avengers ve složení, které není úplně tradiční. Je ale změna složení týmu vše?

Knihy Dobrovský

Morzael - "Zapomenutelný zážitek"

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Jak u komiksu poznáte, že se jedná pouze o šedý průměr? Že pár dní po přečtení už nevíte, o co v něm šlo. To je přesně případ komiksu New Avengers: Útěk. I přes to, že jsem ho četl pár týdnů zpátky, nemohl jsem si absolutně vybavit, o čem že to sakra bylo. Byl jsem proto nucen si ho přečíst znovu. Není divu, že jsem si nemohl vzpomenout, zápletka komiksu je tak všedně povědomá, že máte pocit, že je sestaven ze zápletek různých komiksů bez špetky originálního nápadu.

Rád bych se tu opět o díle alespoň trochu rozepsal, ale bohužel není moc o čem psát. Není to zlé, akce tu šlape, nějaké překvapující momenty tu také jsou, ale nejde o nic, co by se řadilo do komiksové historie. Bavil mě asi jen úvodní souboj ve vězení, ale to hlavní, co mě na komiksu zaujalo, a to Sentry, se nakonec vůbec neřešilo.

Jediné, čím se komiks může pyšnit, je to, že se jedná o první číslo nových Avengers v trochu jiné sestavě, což ho činí trochu netradičním. Pak už to zachraňuje pouze hláškující Spíďa a Luke Cage. Bendise mám rád, ale tuto stokrát převařenou vodu vychvalovat nebudu. Finchova kresba je sice oku líbivá, ale také to není nic zapamatování hodného. Takže ve výsledku je toto pro mě pouze lehčí nadprůměr.

6/10

gumidekmedvidek - „Zajeté koleje, které slouží dobře

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

Po nějaké době se v sérii Ultimátního komiksového kompletu objevili Avengers. Tentokrát nás ale čekají v novém kabátku a přinášejí prvních šest sešitů série New Avengers s podtitulem Útěk.

Já osobně jsem „týmovkám“ nikdy moc nefandil. Vždycky mi chyběl prostor, který byl věnován každé postavě. V Útěku tomu není jinak, však se nám počet hrdinu příjemně zredukoval. Právě nový tým skládá postupně své obsazení, až nakonec se jde opět do akce.

Příběh začíná nečekaně velkým útěkem ve velkém stylu. Právě tento úvod považuji za to nejpovedenějšího z celého děje. Sledovat jak ve věznici, kde je ohromná spousta superpadouchů vypukne hromadný útěk, je příjemné vstřebávat, jak si svou páru upouštějí třeba na ubohém Spider-Manovi. Společně s kresbou Davida Finche se na to i hezky kouká, rozhodně fajn. Jakmile ale dojde na sestavování týmů a následnému pátrání, kdo zapříčinil tento zběsilý útěk, tak tempo výrazně zpomalí a nasedne do zajetých kolejí. On už vlastně ten samotný útěk nebyl bůh ví jaký originální kousek, ale rozhodně nenudil. Ve výsledku tedy zamrzí, že nedostanete nic, co by vám dalo pořádnou facku. S každou přečtenou stránkou naprosto tušíte, co bude následovat.

Nerad bych házel flintu do žita, neboť Útěk je dobrý komiks, má zajímavé lokace, sympatické složení týmu a poměrně příjemně to odsýpá. Jedno však vím naprosto jasně, vracet se k tomu určitě nebudu.

7/10

jardoom "O krok napřed"

„aneb pohled redaktora/fanouška všech superhrdinských komiksů“

Pro mne je těžké objektivně posuzovat něco, co mi už nějakou dobu nabízí víc, než očekávám. Já se do Bendise asi zamiloval. Každý komiks, který jsem od něj četl, mi padl do oka. Útěk je typ knihy, který láka už na pohled, a když náhodou člověk netuší o co kráčí, hned na první straně na něj číhá supehrdinský tým, o kterém doposud neměl tu čest číst. V tomto díle se nám konečně předvedla i supehrdinka, která se v sérii UKK moc neobjevuje.

Temné, atmosferické a velmi zajímavé čtení, které vás opět vcucne do děje, díky čemuž zapomenete na svět kolem. Já mám Avengers rád, a nejradši je mám právě od Bendise. Jeho knihy jsou nezařaditelné do běžných týmovek a při čtení přijdete na to, že si přejete zfilmovat právě jeho příběhy. Oproti normálním Avengers příběhům, které nám nabízí průměrné záporáky, průměrné příběhy a průměrné možnosti všech zúčastněných, nám Bendis nabízí mnohem zajímavější příběhy, co se obsahu i myšlenky týče. V jeho příbězích jsou totiž hrdinové nuceni sáhnou na dno všech svých sil. Bendis tak hrdinům přidá na odvaze, kuráži a motivaci. Když k tomuhle všemu Finch nakreslí to, co právě on umí, dostaneme na zlatém podnose jen to nejlepší, co Avengers můžou nabídnout.

Tato kniha se nese v temnějším duchu, než je pro UKK obvyklé, ale čím temnější atmosféra kreseb je, a čím poutavější je Bendisův příběh, tím zajímavější a epičtější je celkový výsledek. Je před námi vždy o krok napřed a ani náhodou si nedokážeme představit, co nám ještě nabídne.

Nemám co bych knize upřel, nemám jí vůbec co vytknout, ale už z nějakého důvodu jsem měl po dočtení dojem, že Bendis umí nabídnout ještě o něco lepší knihu, a například Disassembled jsou toho důkazem. Disassembled sice nenese žádné poslání, ale něco mne na něm zaujalo víc.

9/10

Verdikt

Zde najdete souhrnné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Další autoři

gumidekmedvidek jardoom
Minotaur.cz