Před Strážci: Komediant / Rorschach

27. dubna 2014 Morzael Diskuze (29)
Před Strážci: Komediant / Rorschach

Druhý díl kontroverzní série Před Strážci (Before Watchmen) je konečně tady a tentokrát tu máme dvě pravděpodobně nejoblíbenější postavy Moorova eposu - Komedianta a Rorschacha. Jelikož se jedná o jeden z těch zásadnějších komiksů, co u nás vyšly, tak, stejně jako první díl, zrecenzujeme i tento ve dvou.

Knihy Dobrovský

Morzael

Druhý svazek série Před Strážci s sebou přináší velká očekávání ze strany fanoušků, a ta nemusí být lehké uspokojit. Prvním aspektem očekávání je vysoká laťka, kterou nastavil úvodní svazek, ale především jedná se o příběh dvou nejvíce oblíbených postav Moorova Watchmenovského vesmíru. Což je celkem velká výzva, obzvlášť, když jsou oba umístěni do jednoho svazku. Scénář tohoto dílu si tentokrát vzal na starosti Brian Azzarello (Joker, 100 nábojů, Hellblazer, Superman: Pro zítřek).

Jeho meisterstuck, sérii 100 nábojů, jsem naneštěstí nečetl, ovšem dost jiných kousků ano. Osobně tohoto autora zrovna nemusím, zmateným Supermanem: Pro zítřek si mě příliš nezískal a příšerným Jokerem mě vyloženě naštval. Své (ne)schopnosti prokázal bohužel i na sérii Před Strážci. Ať už se jedná o neuchopení Komediantova charakteru nebo přímočaře nudného Rorschacha, Azzarello opět dokazuje, že to není autor pro mě. Ale pojďme to rozebrat postupně.

Zatímco první svazek pochopil, že každá postava představuje vlastní žánr a přístup, do druhého Azzarello tlačí svojí klasickou krimi šablonu a nebere v potaz Komediantovi pohnutky ani pohled na svět. Čekal jsem, že svazek zrovna o Komediantovi a Rorschachovi na mě bude chrlit tíživou atmosféru, plno morálně rozporuplných situací, vykrystalizování bestiality lidstva, chytrou brutalitu a s ní spojené potoky krve. Bohužel. Trochu politiky, válka ve Vietnamu a konec, který ani nedával příliš smysl.

Dozvíme se, že Komediant měl blízké vazby na rodinu Kennediových (WTF), se kterou byl ve více než přátelském vztahu, poté o jeho přesunutí do Vietnamu kvůli podpoře morálky vojáků, a jeho následném návratu. Vietnam byl to jediné, co mě na příběhu zaujalo. Komediant se zde stává v podstatě temnou parodií, kritikou, satirou na Captaina Americu. Zatímco Capa se snažil šířit inspiraci a naději, být symbolem svobody a dobroty člověka, Komediant je jeho pravý opak. Bezhlavě se vrhá do akce a rozpoutává to pravé válečné peklo, až dokud se nedopustí ultimátního masakru. Což by bylo jistě zarážející, kdyby člověk neznal filmy jako Platoon nebo Full Metal Jacket, ze kterých Azzarello opisuje, až to pěkné není.

Na jednu stranu jsem rád, že si za inspiraci vybral zrovna tyto díla (hlavně tedy Platoon), na druhou stranu autor postrádá patřičnou originalitu Moorovi vlastní, kterou by příběh mohl opepřit. Co ale na Komediantově příběhu postrádám nejvíc, je ona pověstná ironie našeho světa, kterou tato postava představuje, a kterou zachytil více obratně i první svazek Před Strážců, kde bylo Komedianta vyloženě poskrovnu. Žádná památná hláška, situace nebo cokoliv, co by z tohoto příběhu stálo za zmínku nebo zapamatování, což je převeliká škoda, protože Komediant je postava s neskutečným potenciálem. Ale stejně jako Azzarello zabil Jokera, to samé udělal chudákovi Eddiemu.

Velkým plusem je ale výborná kresba J. G. Jonese, která vyzdvihává i tento průměrný příběh minimálně o příčku výš.  Ať je to hra stínů, dobře zvolené syté barvy nebo detailně zachycené obličeje Kennediových, Jonese musím na rozdíl od Azzarela pochválit za dobrou a kvalitní práci.

Nyní se ale dostáváme k druhé polovině svazku a sice k příběhu sociopata Rorschacha. Celý je o snaze rozbití jednoho zločineckého gangu a chycení masového vraha. Ačkoliv k persóně Rorschacha sedí noirový styl jako prdel na hrnec, autor se rozhodl, že z příběhu udělá prostoduchou mlátičku, kterou vyzdvihne trochou hlubokých frází o hnijícím městě. Bohužel několik brutálních scén, kde Rorschach masakruje pouliční zločince, a citací z jeho deníku k uspokojení fanoušků Moorova světem zlomeného, brutálního strážce zákona a představitele prapůvodní spravedlnosti opravdu nestačí. Kvůli velkým panelům, které jsou pro Lee Bermeja typické, navíc příběh odsýpá až příliš rychle. Ne, že by toho snad měl čtenáři hodně co říci. Kresba samotná se mi zde nelíbila tolik jako u prvního příběhu, ale pořád sem celkem dobře pasuje.

Nakonec se dostáváme k těm zavádějícím otázkám. Bylo opravdu nutné, aby tento svazek vznikl? Řekl nám o postavách něco, co jsme měli vědět? Vylepšil nám pohled na jejich příběh a pohnutky? Zatímco u prvního svazku bych řekl ano, tak zde říkám rozhodně ne. Azzarello nám prostě a jednoduše předložil nějaké kapitoly z životů Komedianta a Rorschacha a tím to hasne. Ze všech čtyřech zatím vydaných příběhů z Před Strážců vedou jednoznačně Minutemeni. V tomto případě už chápu Moora, že tolik hudroval, když byla série Před Strážci ohlášena. Protože tento svazek, ač vás zabaví, nejlépe vystihuje slovo “zbytečný”.

6/10

gumidekmedvidek

Letos nakladatelství BBart zatím nevydalo moc komiksových titulů, však jeden významnější spatřil světlo světa. Nejedná se o nic jiného než o další titul nesmrtelných Strážců Alana Moora. Konkrétně tedy druhá kniha nastavené série Před Strážci (Before Watchmen).

Zatímco v první části jsme se podívali na zoubek předchůdcům Strážců, Minutemanům, a Hedvábnému přízraku, tak v pokračování nás čekají asi nejcharismatičtější postavy původních Strážců. Právě Komediant a Rorschach by se dali považovat za nejtemnější Strážce, neboť oba mají smysl pro spravedlnost mírně pokřivenou. Tudíž, hledalo se, hledalo a našel se Brian Azzarello. Tento scenáristický velikán, rozhodně umí navodit temnější atmosféru. Nebudeme chodit daleko, když připomeneme 100 nábojů nebo Hellblazera. Rozhodně se nejedná o špatnou volbu, avšak je tím pravým pro Strážce jako takové? Právě Strážci se už v době svého vydání potýkali opravdu rozdílným stylem vyprávění oproti klasickému superhrdinskému komiksu. Syrový svět superhrdinů, kde je každý především člověkem než hrdinou, kde superschopnosti hrají až druhé housle, se naskýtá opravdu pestré pískoviště a rozhodně se dá na čem stavět. Pojďme si tedy komiks přiblížit více.

Komiksová kniha vyšla opět ve třech různých variantách. Stejně jako u Minutemani/Hedvábný přízrak se na pult dostavila brožovaná verze, kniha v pevné vazbě i limitovaná edice. Právě limitovanou edici BBart zkrášlil obálkou Jima Lee, která se náramně povedla. O standardech kvality BBart není třeba polemizovat. Ten kdo má alespoň pár komiksu z této stáje tak rozhodně ví, co očekávat.

První příběh nás zavádí zpátky do šedesátých let, kde se situuje hlavní dějová linka Komedianta. Právě tato doba by se dala považovat za klíčovou a nejdůležitější etapu jeho života. Samotná doba se odráží i v komiksu a jde skutečně cítit, jak na vás dýchá. Pokud povzpomínáte nebo opět otevřete učebnici dějepisu, tak určitý dobový „feeling“ se dostaví. Já mám pro takové prvky velkou slabost, a posun čase byl sice očekávaný, vzhledem k době kdy se původní Strážci odehrávají, byl ale zároveň neskutečně povznášející a příjemný.

Mezi důležité prvky řadím kamarádství Komedianta s rodinou Kennedyových, která sice šíleně smrdí historickou fikcí, ale na druhou stranu přitahuje dobové události k sobě a tím vás komiks ujišťuje, že jsme stále tam. Na druhou stranu je poněkud zvláštní sledovat Komedianta a Johna a Bobbyho Kennedyho, jak si to svou přiostřenou mluvou povídají jako pouliční mazáci. Je mi jasné, co tím Azzarello sledoval, však zde to nemělo takové opodstatnění.

Za klopýtnutí považuji urychlený děj komiksu. Jako by se nám snažil sdělit neskutečně moc informací a při tom skoro nic. Někdy měně je více, jak se říká a tady by to sedělo obzvlášť. Opravdu tolik časových skoků se dalo tolerovat u Minutemanů, ale zde se měl děj více věnovat oné události ve Vietnamu, kterou rozhodně považuji za klíčovou. Takhle jsme se dozvěděli zhruba, co Komediant prováděl v průběhu jedné dekády. Více detailů by určitě neuškodilo.

Jak už jsem nakousnul, tak důležitá část příběhu se odehrává ve Vietnamu. Právě Vietnam samotného Komedianta nadobro změnil. Válka mu seděla a byl v ní jako doma, mohl se vybít a dělat to, co ho opravdu „baví“. Však zde konečně sledujeme přeměnu člověka ve vraždící stroj bez soucitu. Realita se mu rozmazává stejně jako určitá mez svědomí. O oné události bych nerad moc prozrazoval, neboť se jedná o opravu asi nejdůležitější část příběhu. Každopádně stojí to za to.

Ať už se vám to líbí nebo ne, tak doba rozhodně má co nabídnout. Dočkáme se jak atentátu na Johna F. Kennedyho, tak o pár let později i atentátu v hotelu Ambassador v Los Angeles na jeho bratra Bobbyho. Dokonce v tom bude mít svým způsobem Komediant prsty.

Když bych se měl přesunout k druhé části tohoto díla, tak se nám naservíruje příběh nejpoutavější postavy Rorschacha, který opět píše svůj deník. Tentokrát se posouváme do léta roku 1977, kdy Rorschach jde po stopách místního vůdce podsvětí. Pomocí svého černobílého vidění se pouští do souboje s tímto živlem a rozhodně to nebude mít lehké. Příběhu nechybí i menší romance, která udělí Walterovi pořádnou lekci a opět přibude pár řádků do deníku.

Když jsem se do příběhu začetl, tak jsem byl zprvu hodně překvapen, že se nám nedostává tak velkolepého příběhu jako v případě Komedianta. Azzarello tentokrát vsadil na komornější vyprávění a pouze vypráví několikadenní událost jednoho léta, na které Rorschach bude rozhodně vzpomínat. Osobně to považuji za velký plus, konečně Brian Azzarello hraje na svém vlastním hřišti, na ulici. Nechybí i více akčních pasáží a větší porce syrovější zábavy.

Za důležitý prvek, který byl už ve Strážcích, je Rorschachův deník. Právě ten nás doprovázel po celý děj a rozhodně by to bez něj nebylo ono. Jenomže po letech jsme se ho sice dočkali, ale zdaleka ne v takové míře jako kdysi. Rorschach sice píše, ale je mnohém měně výřečný. Bylo to jasné, neboť Azzarello není vypravěč, jeho kvality se ukazují v silných rozhovorech. Neříkám, že bychom o tento prvek na dobro přišli, ale jeho výřečnost tak trochu schází a mírně zamrzí. Samozřejmě Rorschach Alana Moora bude originál. Já osobně Azzarellovu verzi zcela respektuji a vůbec mě v napínavém příběhu nenudila.

Drsná ulice přináší i drsná pravidla, toho si je Azzarello dobře vědom. Za velké pozitivum považuji ztvárnění života na ulici, a syrovost, která se dostává pod kůži. Nikdo se s nikým nemazlí a právě i Rorschach si klesne pořádně na dno, když pátrá po chladnokrevném vrahovi mladých žen. Ucítíte tu bezmocnost a idylická naivita tvrdě naráží. Naprosto chápete, že slovo hrdina je zde hodně v uvozovkách natož „superhrdina“. Osobně nevím co dodat, abych přímo neprozradil nějaké klíčové okamžiky. Je to každopádně o pocitech, které ve mně převládaly při čtení tohoto kousku.

Nakonec bych rád vychválil kresbu, která v obou příbězích působí opravdu úchvatně. Osobně se mi ještě o špetku více zamlouvalo vyznění Lee Barmeja, které doprovází Rorschacha. Právě kresba v tomto případě umocňovala už tak úžasný pocitový sled. Určitě se Watchmeni zatím nemají za co stydět, co se grafické stránky týče.

Závěrem bych chtěl druhý díl Před Strážců rozhodně doporučit. Sice zde najdete hodně chybek, co zamrzí, však ve svém celku si nemyslím, že tento počin byl úplně zbytečný, jen jsme se toho moc nedozvěděli. Ono jsme se toho moc nedozvěděli ani v Minutemanech, však ti to uměli poměrně elegantně „Moorovsky“ rozvést, že to nakonec vyznělo parádně. Zde se nám dostává do rukou kvalitní komiks, však nic víc ani méně. Za silnější pocity z Rorschacha dávám těsných osm.

8/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Další autoři

gumidekmedvidek

Poslední příspěvky v diskuzi

batcat Offline
batcat 29/04/2014 (29. dubna 2014)
cez ebay. hm. uvazoval som nad tym. pravdaze podla toho ake je postovne a co ponuka. lebo ak niekto ponuka 1 alebo 2 komiksy tak podla mna sa to neoplati lebo postovneje velmi velke na to kolko zaplatime za komiksy. ja poznam jeden dobry obchod na slovensku comic.sk. postovne nie som si isty ako do...
Morzael Offline
Morzael 29/04/2014 (29. dubna 2014)
Odpověd na #4547 příspěvek od spiderbat
A dobrý?
Neměl jsem problém zatím :-)
gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 28/04/2014 (28. dubna 2014)
Odpověd na #4543 příspěvek od batcat
ak sa ta mozem opytat s ktoreho obchodu kupujes anglicke zositovky . my na slovensku mame comic.sk u vas som si vsimol mds comics a nerdi.cz su este dalsie obchody ktore predavaju anglicke zositovky ktore som si nevsimol. dakujem za odpoved.
Jak říká Morzael, tak buď ebay, nebo spíše, což upřednostnňuji, přímo z USA společně s přáteli. Doporučuji: http://www.milehighcomics.com/ http://www.mycomicshop.com/ Z českých obchodů to nemá skoro smysl, buď neseženeš co chceš nebo když seženeš tak je to...
spiderbat Offline
spiderbat 28/04/2014 (28. dubna 2014)
Odpověd na #4545 příspěvek od Morzael
Já osobně objednávám přes ebay :-)
A dobrý?
Morzael Offline
Morzael 28/04/2014 (28. dubna 2014)
Odpověd na #4543 příspěvek od batcat
ak sa ta mozem opytat s ktoreho obchodu kupujes anglicke zositovky . my na slovensku mame comic.sk u vas som si vsimol mds comics a nerdi.cz su este dalsie obchody ktore predavaju anglicke zositovky ktore som si nevsimol. dakujem za odpoved.
Já osobně objednávám přes ebay :-)
Minotaur.cz