DMZ 06: Krvavé volby

17. dubna 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)

DMZ VOTO!

DMZ 06: Krvavé volby

Vítejte v DMZ již pošesté! Ambiciózní projekt amerického scénáristy Briana Wooda opět ožívá. Po menších osobních příbězích, které nabídl díl minulý, zde tentokrát máme první volby. Zda budou čistě demokratické nelze s jistotou říci, ale rozhodně budou krvavé.

Knihy Dobrovský

Nakladatelství BBart nám před pár lety představilo DMZ a nyní je tu už šesté pokračování, které uzavřelo první polovinu této dlouhé cesty. Série v originále čítá dvanáct svazků, takže se máme na co těšit. Bohužel či bohudík se BBart rozhodlo dát tuto sérii na rok k ledu, aby vyprázdnila své přeplněné komiksové sklady. Však rok 2015 je ještě v nedohlednu a proto se pojďme podívat na zatím poslední díl.

Výlety Briana Wooda rozhodně stojí za povšimnutí. Na své sérii DMZ pracoval téměř sedm let, a v 72 číslech popisuje pohled novináře Mattyho Rotha, který se odvážně pouští do zóny, aby zachytil jakožto fotoreportér situací místních poměrů a každodenního života. Zatímco minulý svazek nazvaný Skrytá Válka přinesl rovnou šest různých příběhů od šesti různých obyvatel zóny, tak s příchodem Krvavých Voleb se opět dostává do popředí náš oblíbenec Matt a jeho přítelkyně Zee Hernandez.

Jak už jsem v úvodu nakousnul, tak Krvavé volby opět nabídnou komplexnější vyprávění v podobě jednoho středně velkého příběhu. Právě v něm se do popředí dostává tzv. „hlas lidu“ Parco Delgado, který se rozhodl kandidovat ve vůbec prvních volbách DMZ. Sám je tvrdě odhodlán porazit své odpůrce a vládu USA. Dokonce kvůli těmto volbám se uzavřelo dočasné příměří mezi Spojenými státy americkými a Svobodnými státy americkými. Náš hlavní hrdina Matty Roth si bere Parcův boj za osobní a vstupuje do jeho volebního týmu. Však v té chvíli je hrubě narušena jeho nestrannost jako novináře a podlamuje jeho objektivitu reportáže. Tato hranice se postupně rozmazává, až zcela mizí. Jak se Matty nakonec rozhodne, neprozradím, ale rozhodně to bude opět dosti napjaté.

Krvavé volby nabízejí velké pole působnosti, o kterých by se dalo diskutovat. Za jeden výrazný prvek považuji samotný vztah Marca s Mattym. Právě politické uvažovaní a následná debata nepůsobí vůbec uměle. Naopak vytváří dobrý dojem toho, že to má Marco v hlavě srovnané a ví, za čím jde. S tím souvisí Mattova pozornost, která je tímto opodstatněná. Demagogie funguje dobře i v komiksu, však jestli je zdravá, či nikoliv budete muset posoudit sami. Za sebe můžu říct, že výsledkem voleb jsem byl příjemně překvapen a rozhodně se nejedná o nic klišovitého.

Výsledkem voleb vlastně vrcholí děj a musím opět pochválit řemeslnou stránku Briana Wooda, který si tuto sérii opravdu užívá a její vývoj se mi nadměrně zamlouvá. Především jeho zaměření na politickou stránku zóny, která by se dalo přirovnat, svou vážnosti, klidně i k soudobým situacím. Uvěřitelnost je na místě a to je v podstatě hlavní katalyzátor celého příběhu. Pokud přijmete tuto politickou stránku, tak mohu zaručit, že budete stejně spokojeni jako já. Konkrétně v rozhovoru mezi Mattym a Marcem, kde jsem si napínavosti hodně připomněl silné rozhovory Briana Azzarella, které předvádí ve 100 nábojích.

Dalším významným prvkem se stává otázka Mattových rodičů a jeho vztah k nim. Zjistíte konečně, jak to s nimi ve skutečnosti má, a proč se k ním staví odtažitě. Vrcholem všeho je pak chvíle, kdy přichází na scénu Mattova matka, která má své skryté úmysly. Rozhodne se to Mattovy ani trochu nezamlouvá a matčina pozornost mu je proti srsti. Výborná chemie tohoto vztahu považuji za další hnací motor, který mě držel v pozoru. Otázky, proč se objevila Mattova matka, jsou mimořádně nahlodávající. Rozhodně zajímavý postřeh.

Menší zklamání pramení z malé pozornosti věnované právě Zee Hernandez, která se stala Mattovy hodně silnou oporou v tomto drsném světě. Její příchody na scénu nevypouštějí tolik emocí, jak to bylo v dřívějších dílech. Zde se pouze ukazuje v krátkých intervalech a dává o sobě vědět, že do komiksu patří. Na druhou stranu je to částečně pochopitelné, neboť příval nových postav musel někoho odsunout na čas do pozadí. Tím pádem se děj zaměřil právě na ně. Chudák Zee, no snad teda příště.

K závěru bych chtěl opět pochválit kouzelné ruce Riccarda Burcheilliho, které utváří dosti syrové prostředí a hlavně vskutku originální kresbu. Rozhodně si ji časem zamilujete. Z hlediska českých ručiček BBart se jedná opět o nádhernou práci i na poměry paperbacku, který opravdu nedělá ostudu. V knihovničce to s každým dílem vypadá lépe a lépe.

Víte, o DMZ by se dalo opravdu psát hodiny, protože je tu strašně moc detailů, co Vás nadchnou a nepustí. Za velký plus považuji i atmosféru, která dodává pocit, že tam skutečně jste a zúčastňujete se významných historických chvil v DMZ. Za mě můžu říct, že se tento díl nadměrně povedl a rozhodně našlápnul tím správným směrem kupředu.

Politický nádech, napínavé prvky, vyvrcholení děje.
Málo Zee, velmi rychle to uteče.

Verdikt

Nový díl Krvavé volby přinášejí opět větší důraz na politickou situaci v zóně a zdůrazňuje místní vyhrocené poměry. DMZ si našlo svou cestu a pevně se jí drží. Až na menší absenci Zee nelze komiksu téměř co vytknout. Takže těch pár stovek z peněženky si to rozhodně zaslouží, i když je to zábava jen na pár hodin.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku