Bouřková Fronta (Harry Dresden 1)

27. dubna 2014 fm.tua Diskuze (1)
Bouřková Fronta (Harry Dresden 1)

Seznamte se s Harrym Dresdenem, jediným profesionálním čarodějem v Chicagu. Tam, kde si chicagské policejní oddělení neví rady, dostává se ke slovu právě Harry. Mix detektivního vyšetřování a městské fantasy se smíchává v zajímavou směs humoru, napětí a magie.

Knihy Dobrovský

HARRY DRESDEN – ČARODĚJ

Nacházení ztracených věcí. Paranormální pátrání. Porady a konzultace. Ceny rozumné.

NEDĚLÁM:

Nápoje lásky, prokletí na věky, večírky ani jiné zábavné akce.

První díl ze série Harry Dresden (v originále The Dresden Files), s podtitulem Bouřková fronta, vypráví první dobrodružství Harryho Blackstonea Copperfileda Dresdena, který je konzultante útvaru Zvláštního vyšetřování. Jedná se zejména o případy, které jsou za hranicemi možností a chápání obyčejných smrtelníků. K jednomu takovému se Harry dostane. Vyrvaná srdce dvou lidí, bez důkazů, v pokoji, ve kterém se tato vražda udála, je minimálně zvláštní. Proto se chicagský čaroděj vrhá do vyšetřování, ve kterém se dostane do křížku s upíry nebo gangstery. Aby toho nebylo málo, je tato vražda připisována právě jemu a on má omezený čas na to, toto obvinění vyvrátit, jinak mu hrozí trest smrti.

Na první pohled členitý příběh se sjednocuje do jedné příběhové linky, která směřuje k jedinému možnému řešení. Tato selekce provází nenásilně čtenáře příběhem a vede ho k akci nabitému konci. Děj je vyprávěn ich-formou, takže z pohledu Harryho, který odhaluje magický svět, ve kterém žije. Magie, kterou představuje Jim Butcher je oproti jiným formám, které známe, odlišná. Harry není kamarád s elektronikou, pokud se obecně nějaký čaroděj přiblíží k něčemu elektrickému, většinou se tyto zařízení porouchají, případně zkratujíí. Další zajímavostí je duch jménem Bob, který sídlí v jedné staré lebce, je pro Harryho takovou encyklopedií nebo rádcem, když se jedná o magické rady. Chicagský mág většinou podle alchymistických postupů a rad Boba připravuje různé lektvary, jejichž součástí jsou věci, které známe, například motorový olej nebo cola (zajímavé, že z toho vždycky vznikne magický lektvar).

Děj příběhu je psán autorským stylem, na který si čtenář musí zvyknout, ale pokud se adaptuje, příběh ho vtáhne a nepustí. Kapitoly jsou poměrné krátké, proto je fajn knihu číst například v MHD (osobní zkušenost) a neztratíte nit. Základními prvky románu jsou humor a nadsázka, proto jde o "lehčí" čtení, které se nevymyká podobným knihám svého žánru. 

Důležitou postavou je samozřejmě Harry Dresden, ale aby mohl vyšetřovat záhadné vraždy musí se někomu zpovídat, v tomto případě se jedná o poručíka Karrin Murphyovou, jednu z malého okruhu přátel, které Harry má. Být čarodějem může být prokletí, díky svému povolání má chicagský mág problém si najít partnerku, ale pokoj mu nedá reportérka bulvárního časopisu Arcane – Susan Rodrigézová. Její krása je klíčem nejen k Harry samotnému, ale také i k zákulisním informacím z vyšetřování vražd.


 Jim Butcher

 Bouřková fronta (Harry Dresden 1)

 ISNB: 978-80-7387-562-6

 Nakladatelství Triton, 2. vydání, 2012

 překlad: Pavel Toman

 paperback, 359 stran

 139,- Kč

 

Jim Butcher

Americký autor fantasy, jemuž kariéru nastartovala série Harry Dresden, se k fantastice dostal jako čtenář knih J. R. R. Tolkiena. Po prvních neúspěších se vrhl na již zmíněnou sérii, po jejímž úspěchu začal psát románovou trilogii Kodex Alera, která se na poli klasické fantasy těší oblibě. 

Harry Dresden

Série Harry Dresden vypráví dobrodružství chicagského čaroděje. Knihy jsou napsány odlehčeným, mnohdy akčním style, díky němuž si série našla mnoho fanoušků. V originále vyšlo zatím 15 knih. U nás tuto sérii od roku 2008 vydává nakladatelství Triton, v českém překladu vyšlo 9 knih.

přenosné, cena, oddychovka
jednoduchý příběh

Verdikt

Bouřková fronta je příjemná městská fantasy, která by určitě neměla být čtenářstvem fantastiky opomíjená. Špetka magie a sympatický Harry Dresden jsou zajímavým koktejlem pro relaxaci a odpočinek. Jediné co bych vytkl, je snad jen přímočará a jednoduchá zápletka, proto nečekejte epickou fantasy s překvapivými zvraty, ale oddechovou četbu.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 27/04/2014 (27. dubna 2014)
Dobrá recenze .  
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku