Vesmírný Usagi

31. března 2014 Damien Diskuze (0) 2 palce
Vesmírný Usagi

Tak a je to tady. Přichází ono historické a oblíbené „kdyby“. Přichází odpověď na otázku: „Co kdyby měl Usagi nějakého prapotomka, který by žil v době meziplanetárních letů?“ Na příběh mimo hlavní dějovou sérii králičího samuraje jsem se těšil i netěšil zároveň. Jak se Sakai popral s kreslením vesmírných bitev a jak dostal samuraje do kosmu? Pojďme se mu krátce podívat na chrup.

Žánr:

Dobrodružný, sci-fi

O příběhu:

Je to celkem jasné. Myiamoto Usagi je nejlepší pilot vesmírné stíhačky a zároveň ochráncem lorda Matabe a jeho rodiny. Ovšem v časech války nejsou v bezpečí ani na létajícím hradě Bílá hvězda a Neko ninjové a spiklenci uvnitř armády ve službách císařovny Amateh se snaží feudála zabít. Během přepadení lord pověří Usagiho, aby chránil korunního prince Kiyshiho, protože on jediný zná tajemství vedoucí k nesmírnému bohatství. Mladý následovník trůnu a jeho opatrovník tedy prchají a tím začíná série jejich dobrodružství za znovunastolení míru a řádu v galaxii.

O komiksu:

Věřte, že to není tak patetické dílo, jak jsem výše uvedl. Ačkoli to má své limity, o kterých se chci později zmínit. V prvé řadě bych rád vyzdvihl ten klad, že stejně jako Yokai, je tenhle svazek naprosto mimo dějovou linii celé série a tudíž si ho může přečíst kdokoli. I když mu samozřejmě uniknou zjevné odkazy nebo nebude vědět původní spojitosti mezi postavami. S příběhem mimo hlavní děj souvisí i délka knihy. Bezmála tři sta stran je na Usagiho fakt porce, ale pro příběh o délce původní trilogie hvězdných válek by jich méně být nemohlo.

Právě konotace na Hvězdné války jsou v příběhu dost zjevné, i když nenucené. Něco na způsob světelné katany, velké dvounohé potvory, na kterých se jezdí, poměrně velkolepé letecké bitvy vesmírných stíhaček, pouštní národ, zapadlý vesmírný přístav atd. Není tam toho moc, ale všichni víme, odkud vítr fouká. 

Docela mě překvapilo, jak se s tím tentokrát Sakai nepáral a nešetřil ani krví, ani počtem mrtvol a vůbec velkých výbuchů s kusy těl jsem se od něj ještě nedočkal, nebo si to nepamatuju. Stejně tak úmrtí hlavních postav na mě působí v tomhle one-shot kusu silněji, než v regulérním, dvacet knih čítajícím příběhu. Jediné negativum, které ale bylo očekávatelné, je příběh. Není to totiž ten z nejoriginálnějších scénář ve vesmíru a po dočtení budete mít pocit, že jste to už někde viděli.

Kresbu netřeba rozebírat. Sakai si drží svůj styl už dlouhá léta. Snad jen ty Usagiho stehna jsou občas namakanější, než bych čekal. Jinak si autor s vesmírem poradil dobře. Je pravda, že Japonska období Edo se do doby hvězdných válek hodně změnilo, ale ačkoli se na obrázcích setkáte s vesmírnými koráby a dalšími věcmi, které byste od sci-fi čekali, všechno si zachovává historizující look feudálního Japonska. Docela mě pobavila historka uvnitř knihy o obrovitých želvách brázdících vesmír (a ihned jsem si řekl, jestli bral Sakai inspiraci v Barvě kouzel nebo v Pratchett v japonském folklóru). 

Je to mimo sérii, je to pro každého, nové prostředí
Trochu klišé, trochu cena

Verdikt

Vesmírný Usagi je určen fakt pro každého a vůbec nevadí, když jste tohoto odvážného ušáka ještě nikdy neotevřeli. Je to jednorázovka a musím říct, že dobrá. Úctyhodná délka se odráží i na ceně, která je krapet vyšší, než u normálního Usagiho, ale stojí to za to. Pokud máte rádi sci-fi, tak je to i přes tu průhlednou zápletku šité přesně pro vás.

8/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 2 palce
RATing autora 8.6%

To se libí - spiderbat, Batman

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Sdílet článek

Článek týdne

Nejmocnější hrdinové Marvelu 044: Star-Lord

Nejmocnější hrdinové Marvelu 044: Star-Lord

Najdete nás na Facebooku