Muži, kteří nenávidí ženy 2

15. března 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)

Dávka drsné Lisbeth podruhé...

Muži, kteří nenávidí ženy 2

Postupem času se některé knihy stanou slavnými, díky svým filmovým adaptacím. Díky tomu se to mnohokrát zvrhne, začne šílená produkce věcí, které souvisejí okolo knižního univerza. Mnohdy se zakopne, ale občas se to povede. Pokud se jedná o komiks podle knihy, tak se nám nedostává běžné záležitosti. V případě komiksové adaptace knižního díla Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona se rozhodně nezakoplo. Jen se nám položila otázka: Co nového může svět tohoto švédského spisovatele po knize a filmovém zpracování nabídnout? Něco určitě ano.

Knihy Dobrovský

Se světem trilogie Milénium se téměř každý již setkal. Rozhodně má co do sebe i díky svému důrazu na hlavní ženskou postavu, která se vryje do paměti naprosto dokonale. Lisbeth Salanderová je hrdinka pro dospělé. Má svůj styl a hlavně nezaměnitelný vizuál, který v podobě řady piercingů a tetování působí dekadentním dojmem v tom nejlepším slova smyslu. Právě proto si ji čtenář i divák solidně užívá, a pokud nejste zastánci tohoto životního stylu, tak ji to stejně tolerujete, protože to je prostě Lisbeth a její činy, které extrémně přidávají na atraktivnosti celého příběhu. Vizuál se může stát takovou násobičkou poutavosti a to hlavně v případě komiksového zpracování.

Teď už něco o komiksu. Jak už jsem zmínil částečné v recenzi prvního dílů, tak Celá trilogie Milénium by měla být rozdělena do šesti komiksových knih čítající zhruba 160 až 170 stran (zatím jak to vypadá). Z toho vyplývají dvě knihy na jednu knihu trilogie.

Muži, kteří nenávidí ženy: Kniha 2, pokračuje přesně tam, kde skončil první díl. Hlavní hrdina Mikael Blomkvist pokračuje ve čtyřicet let starém případu rodiny Vagnerových. Pátrá po záhadném zmizení vnučky průmyslníka Vangera jménem Harriet. Jenomže se Mikael dostává do slepých uliček a neví si rady. Pomoct by mu mohla právě nepřekonatelná hackerka Lisbeth Salanderovou. Společně spojí síly a pokusí se nám odhalit tajemství této temné rodiny. Sice většina už ví, jak příběh končí, ale další podrobnosti neprozradím. Nový čtenáři se určitě můžou těšit na nečekaný závěr.

Hlavním prvkem druhého dílu je spolupráce a hlavně chemie, která funguje mezi Mikaelem a Lisbeth. Zatímco v první komiksové knize se vyprávěly dvě paralelní dějové linky, tak tady se konečně dostává prostor pro vzájemnou spolupráci. Oba ve výsledku tvoří vskutku působivý tým. Musím říct, že i napětí přitvrdilo. S tím, jak odkrývali střípek po střípku, jsem byl v pozoru a otáčel dychtivě stránku po stránce. Zajímavé je na tom to, že jsem stejně věděl, jak to dopadne. Můj mozek to ignoroval a dokonale se bavil. Přitom zde nebyly žádné dechberoucí grafické scenérie. Tady se právě ukázala velká kvalita Denise Mina, která zvládla převést scénář do napínavého konce. Přitom se jí podařilo zachovat obraz, který chce kniha sdělit. Bez zbytečnosti, přímo k věci. To je výhoda i nevýhoda komiksu.

Dechberoucí scenérie, jak jsem naťukl, tady nejsou. Však je tu něco jiného, co poutá čtenářovi oči na lesklý křídový papír. Není tomu nikdo jiný než Lisbeth Salanderová. Její pojetí je vskutku úžasné a dokážete na ní koukat i desítky minut a neomrzí se. Její noirový nádech dokonale sedí. Když přichází na scénu, tak sosáte a jste spokojeni.

Co se ale nepovedlo je ztvárnění Mikaela, který je oproti Lisbeth opravdu nudný a nezajímavý. Jde vidět, že kreslíře nezaujal, protože oproti drsné Lisbeth je jak opar na pozadí. Těžko říct, jestli to nebyl záměr ještě více zviditelnit naši ženskou hrdinku.

Na závěr bych chtěl popřát, ať píle vydrží a ať se nám dostane minimálně tak dobré pokračování, jako nyní. Myslím, že se jedná ještě o špetku lepší porci než v případě prvního dílu. Dále bych se více nezmiňoval o nevýhodách komiksové verze, neboť jsem je už shrnul v předchozí recenzi. Ano je to ořezané, ale podstatné je naservírované v celé své kráse. A já to za pořádný bod počítám. Jestli to však nepřekousnete, tak si z výsledného hodnocení odečtěte klidně i dva stupně.

Vynikající kresba, gradující napětí, Lisbeth.
Vyobrazení Mikaela, známý příběh.

Verdikt

Pokud jste si pořídili první díl a byli jste spokojeni, tak budete spokojení i podruhé. Je to o špetku lepší pokračování hlavně díky svému vygradovanému závěru. Pokud jste četli knihu nebo film, můžete se s klidným svědomím pustit i do komiksu. Čeká vás moderní zábavný inteligentní komiks bez příkras.

Host
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Host, které vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku