Mýty 04: Pochod dřevěných vojáčků

6. března 2014 Morzael Diskuze (0)
Mýty 04: Pochod dřevěných vojáčků

Pozdě, ale přeci. Další díl skvělých Mýtů zasáhl svou recenzí náš web. Stojí Eisnerem oceněný čtvrtý svazek série za vaše přečtení? To nechám na vašem posouzení, ale už teď vám prozradím, že ANO!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, detektivní, thriller

Příběh:

Navazujeme přesně tam, kde jsme skončili v předchozím dílu. Krásný princ si usmyslí, že Mýtov by potřeboval politicky osvěžit a rozhodne se, díky svému nově nabytému bohatství, že on by měl být tím, kdo s věcmi pohne (samozřejmě ku svému prospěchu).

Mezitím se v Mýtově po mnoha letech objeví nová postava, která unikla z jejich staré říše před Nepřítelem a jeho hordami. A aby toho nebylo málo, tak se blíží nová hrozba v podobě tajemných dřevěných vojáků.

O komiksu:

Jak vám nejspíš mnozí řeknou, série Mýty se rozjíždí pomalu a je s každým dílem lepší a lepší. První tři díly série nás měly za úkol seznámit s tím, jak to v tomto světě chodí, kdo jsou hlavní postavy, jak si Mýty žijí v našem světě, a při tom vyřešit nebezpečí, jaké zde představovala jedna velmi bohatá a ambiciózní postava.

Tento čtvrtý díl už ale rozjíždí ten hlavní příběh, díky němuž si série vysloužila svou všeobecnou popularitu, uznání a ocenění. Pochod dřevěných vojáčků je dokonce ověnčen Eisnerovým oceněním jako nejlepší příběh v komiksové sérii za rok 2005.

Opět se tu hraje na tajemno, intriky a rozkrývání tajemství minulosti, které Mýty obklopují. Zjistíme například, jak vypadal poslední odboj ve staré říši, dokud ji Nepřítel nezabral kompletně. Tento konkrétní příběh se mně osobně strašně líbil. Kombinuje v sobě komickou složku, kterou obstarává Robin Hood a jeho banda, romantickou a hrdinskou, jež ztělesňuje jazzový muzikant a bývalý voják, Modrák, ale i tragickou, kdy vám závěr pěkně zahraje na city. Zbytek svazku je svým tempem neméně napínavý. Nic není, jak se zdá, a celý Mýtov bude muset táhnout za jeden provaz, aby jeho obyvatelé nepřišli o svůj nový domov.

Co mě na Mýtech opravdu baví, je jejich multižánrovost. Na tomto spektru si musí své nalézt snad každý. To je dle mého názoru jedním z hlavních faktorů úspěšnosti série, že potenciál oblíbit si komiks má téměř kdokoliv.

 

Scénář v režii Billa Willinghama je na vysoké úrovni. Jen málokdy tušíte, jak se příběh opravdu vyvrbí a čtenáře čeká v tomto dílu nejedno překvapení. Kromě toho budete tentokrát s postavami soucítit ještě o něco víc a vaše žízeň po tajemstvích, které prostupují svět Mýtů, exponenciálně vzroste.

Ke kresbě klasicky v podání Marka Buckinghama nemám co dodat. Je krásně barevně a pohádkově kreslená a k tématice Mýtů se hodí perfektně. Buckingham se právě Mýty proslavil možná nejvíce a odnesl si za ně čtyři Eisnery, z nichž dva společně s Willinghamem přímo za tento díl. Co je na jeho kresbě a stylu jedinečné, jsou různé pohádkové motivy, kterými provazuje nebo ohraničuje jednotlivé panely. Máte pak pocit, že čtěte nějakou starou zapomenutou knihu pohádek, což je zajímavé vzhledem k tomu, že samotné Mýty se pohádkou nazvat úplně nedají.      

Skoro se až cítím nekompetentní k hodnocení něčeho tak oceňovaného v nejvyšších kruzích komiksové kultury. Na závěr vám opět prostě doporučím, pokud ještě Mýty nečtete, je nejvyšší čas. Jedná se o vynikající, kvalitní a originální sérii, která se řadí k vůbec nejlepším v komiksové historii a dle mého názoru zcela oprávněně. Samozřejmě ale začněte od dílu jedna, jinak budete celkem zmateni. I když ne nezbytně, Crew vymyslela pěknou úvodní, shrnovací tabulku "kdo je kdo v Mýtově", díky které úplně ztraceni nebudete. Každopádně pro lepší pochopení a vychutnání série rozhodně doporučuji začít od začátku.

Určení:

Naprosto všem, ale hlavně lidem, kteří mají povědomí o světě Mýtů z předchozích dílů. 

Příběh, kresba, atmosféra, nápady, originalita
Font písma a celkově lettering

Verdikt

Čtvrtý díl posouvá sérii Mýty na ještě vyšší úroveň, než jakou měly první tři díly. Od scénáře přes kresbu není zde téměř co vytýkat. Pokud si chcete přečíst něco originálního, napínavého a promyšleného, tak vám opět doporučuji sérii Mýty, obzvláště pak tento čtvrtý díl. Pochod dřevěných vojáčků je jednoznačně jedním z nejlepších komiksů, které u nás v roce 2013 vyšly.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku