Anne Franková - Komiksový životopis

2. března 2014 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Anne Franková - Komiksový životopis

Po delší době zimního spánku se naše redakce postupně probouzí a servíruje vám jak novinkové střípky, tak komiksové recenze, na které jste zvyklí. Já jsem také nezaspal, a proto jsem si pro Vás na začátek jara přichystal nevšední komiksový zážitek v podobě životopisu. Komiks a životopis zrovna není typická kombinace, ale když jde o život Anny Frankové, tak o určitou dávku autenticity určitě nepřijdeme.

Knihy Dobrovský

Annu Frankovou snad netřeba sáhodlouze představovat. Kdo se alespoň párkrát setkal s židovskou tématikou, tak na toto jméno rozhodně musel narazit. Její deník se stal dokonalým autentickým dokladem toho, co se s Židy dělo, jak před druhou světovou válkou, tak přímo během ní. Tato žánrovka má hodně velké čtenářské zastoupení, ale v komiksovém zpracování je to poněkud nečekané. S tím přichází první otázka, a to komu je vlastně kniha určena? Pro znalce žánru se bude jednat jen o tu samou písničku, kterou už tolikrát nasosali a ve většině případů nad ní mávnou rukou. Pro ostatní, toliko neznalé, se otevírá cesta, kterou by mohli uchopit téma tou zdánlivě nejpřijatelnější variantou, a to komiksem.

Tímto tématem se bezprostředně navazuje na to, jakým způsobem komiks vypraví životopis této mladé židovské Němky. Příběh začínám krůček po krůčku od svatby Anniných rodičů postupně, až k jejímu početí. Celé se to tváří jako příjemný rodinný příběh do té doby, dokud nezačne v Německu Hitler upevňovat moc a začne uskutečňovat své plány na budoucí genocidu. S postupnou diskriminací Židů roste postupně i napětí a graduje děj. Kniha se uzavírá samotnou deportací a náhlým zakončením, které nechává čtenáře poměrně chladným. Pokud však listujete dál na konec knihy, čeká Vás ještě prohlídka autentických fotografii, které ve Vás cílené pocity vyvolají a určitá dávka empatie je také na místě.

Z hlediska scénáře Sida Jacobsona se nedá poměrně co vytknout, přeci jen to napsal sám život. Avšak určitá místa působí už poměrně zdlouhavě. Kniha se především soustřeďuje na každodenní žití, později přežívání, v rodinném kruhu. Komiks tím pádem mapuje spíše židovskou společnost v Holandsku během války. A to včetně jejich každodenních strastí či malých radostí. Rozhodně toto nemusí sednout každému a potom komiks znuděně nedočte. Kdyby se komiks dějově více rozprostřel do druhé poloviny knihy, kdy situace byla tíživější, ve čtenáři by se možná déle udrželo to svírající napětí. Těžko říct. Komiks funguje vcelku i tak jak je a předkládá to, co se po něm očekává.

Grafický kabátek obstaral postarší Ernie Colón, který provedl poměrně jednoduchou barevnou variaci bez výrazného stínování. Jednoduchost kresby podle mě parádně sedí k celkovému pojetí knihy. Na druhou stranu, se tímto ztvárněním pocitově řadí mezi naučnou literaturu, která chce čtenáři především něco zanechat v hlavě co do vědomostí, než do případného užívání si děje. S tím souvisí i malé vsuvky, které popisují tehdejší dobu.

Na konci zůstává takový menší otazník, a to co vlastně tento komiks přináší čtenáři. Je to alternativní učebnice dějepisu, anebo komiksový příběh, který má zaujmout svým scénářem? Těžko se na toto odpovídá, protože obě tyto věci splnila tak napůl. Přesto dohromady tyto poloviny působí nenuceně a ve výsledku to i funguje. S tím přichází vnitřní uvědomění, co Židé vůbec museli vytrpět a co to je radost z každodenních maličkostí.

Silný životní příběh, doplnění dějepisných znalostí.
Příliš známý příběh, který téměř nikoho nepřekvapí.

Verdikt

Pokud jste zarytými vyhledávači židovské tématiky, tak rozhodně máte po čem sáhnout. Komiks se svým způsobem snaží tvářit jinak, i když se jedná o ten samý příběh. Lidé co o Anně Frankové skoro nic neslyšeli tak zde mají takový rychlokurz, aby dohnali svoji nevzdělanost. Ostatní buď přečtou a založí nebo o něj vůbec nezakopnou a o nic moc nepřijdou.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku